شما در حال مشاهده سایت در حالت ریسپانسیو(سازگار با موبایل و تبلت) هستید. در صورت تمایل به مشاهده سایت با نسخه اصلی "ایـنـجـا" کلیک کنید.

آشنایی بیشتر با زیباتنی ها

پاسخ به رایج ترین سوالات کاربران

اطلاعیه مدیریت سایت

در حال حاضر اطلاعیه جدیدی وجود ندارد
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: ما چگونه 75 کيلوگرم وزن کم کرديم؟

گندم1360 آواتار ها
    کاربر فعال

امتیاز زیباتنی
    4
    گروه وزنی
    گروه وزنی

برای آشنایی بیشتر با من اینجا کلیک کنید

عنوان کاربر
    کاربر سایت
    میانگین پست در روز
    0.10
    قد
    160
    وزن شروع
    93
    وزن هدف
    فعلا 75 تا 26 آبان
    وزن فعلی
    80
    حالت من
    Khoshhal

ما چگونه 75 کيلوگرم وزن کم کرديم؟

براي شروع کاهش وزن، انگيزه‌هاي مختلفي وجود دارد اما انگيزه برادران غروي‌زاده کمي ‌عجيب است. موضوع از اين قرار است که ميثاق، برادر بزرگ‌تر که 21 سال سن دارد، بعد از يک پرخوري شديد، دچار مسموميت مي‌شود و يکدفعه تصميم مي‌گيرد وزن کم کند...

مهدي، برادر کوچک‌تر هم که 17ساله است، وقتي مي‌بيند ميثاق موفق شده وزن کم کند و ديگران از او تعريف مي‌کنند، به قول خودش از روي حسادت، تصميم به کاهش وزن مي‌گيرد. در پي اين تصميم ميثاق(با 180سانتي‌متر قد) موفق مي‌شود طي 6ماه 34کيلو وزن کم ‌کند و از 98به 64کيلوگرم برسد و مهدي (با 168سانتي‌متر قد) طي 9ماه 41کيلوگرم وزن کم مي‌کند و از 111به 70کيلوگرم مي‌رسد. هرچند اين 2برادر موفق مي‌شوند وزن کم کنند اما طوري اين کار را انجام مي‌دهند که مشکلاتي برايشان پيش مي‌آيد. گفت‌وگوي ما با آنها و نظر متخصصان «سلامت» را درباره مسيري که طي کرده‌اند، بخوانيد.
    مهدي و ميثاق غروي زاده که طي 9 ماه توانسته اند 75 کيلوگرم وزن کم کنند، مي‌گويند:
    هـمـه چـيـز از يـک مـسـمـومـيـت شـروع شـد!
    سلامت: آقايان غروي‌زاده! اصلا چه شد که چاق شديد؟
    مهدي: من از 8سالگي چاق بودم، تحرک کم و اشتهاي زيادي داشتم اما شدت چاقي‌ام در 14سالگي بيشتر شد.
    ميثاق: من از سنين دبستان چاق شدم. بااينکه خيلي غذا نمي‌خوردم، اما استعداد چاقي داشتم.
    سلامت: چاقي اذيتتان نمي‌کرد؟
    مهدي: چاقي و شكل ظاهري نامتناسب بدن، اعتمادبه‌نفس آدم را کم مي‌کند. من احساس سنگيني مي‌کردم و چاقي روي شکل راه رفتنم تاثير گذاشته بود. در لباس خريدن هم مشکل داشتم.
    ميثاق: مشکل جسمي‌ خاصي که مربوط به چاقي باشد، نداشتم اما در خريد لباس مدام دچار مشکل مي‌شدم.
    سلامت: چه شد که تصميم گرفتيد لاغر شويد؟
    ميثاق: همه چيز از يک مسموميت شروع شد. يک روز با يکي از همکلاسي‌هايم آنقدر غذا خورديم که نمي‌توانستيم تکان بخوريم و بعد مسموم شديم و من يک دفعه تصميم گرفتم وزن کم کنم. البته اين يکي از اتفاق‌ها بود. قبلا هم به دلايلي مانند مشکل در خريد لباس چند بار تصميم گرفتم رژيم بگيرم اما ادامه ندادم چون تصميمم جدي نبود.
    مهدي: من قبلا خيلي تصميم مي‌گرفتم رژيم بگيرم اما به 2روز هم نمي‌رسيد. آن موقع باور نمي‌کردم بتوانم وزن کم کنم اما وقتي برادرم 20کيلوگرم کم کرد، فهميدم که اين کار امکان‌پذير است. آن موقع هرجا مي‌رفتيم همه در مورد ميثاق صحبت مي‌کردند و حسادت برادرانه باعث شد تا من هم وزن کم کنم. در واقع کاهش وزن ميثاق در من ايجاد انگيزه کرد.
    سلامت: چطور اين کار را انجام داديد، به متخصص تغذيه مراجعه کرديد؟
    مهدي: حدود 28کيلوگرم را با محدود کردن مصرف غذا و بقيه اضافه وزنم را با دوره‌هاي سنگين بدنسازي کم کردم. بعد از رسيدن به وزن مناسب، براي برطرف شدن افتادگي پوست و شل شدن چربي‌ها يک سال به طور جدي بدنسازي کردم.
    ميثاق: براي من برنامه‌ريزي بلندمدت تعريفي ندارد و اگر قرار بود رژيم کاهش وزنم زياد طول بکشد، آن را ادامه نمي‌دادم. در واقع رژيمي ‌که من و برادرم گرفتيم براي مطرح کردن در هفته‌نامه «سلامت» مناسب نيست. رژيم ما سالم که نبود هيچ، خطرناک هم بود.
    سلامت: مگر رژيمتان چطور بود؟
    ميثاق: تقريبا هيچ چيز نمي‌خورديم. من روزهاي اول ممکن بود در روز فقط 3قاشق غذاخوري برنج يا يک بسته پفک بخورم. شام نمي‌خوردم و به جاي آن ميوه مي‌خوردم. بيسکويت سبوس‌دار هم زياد مي‌خوردم. به هر چيزي که احساس مي‌کردم کالري زيادي دارد لب نمي‌زدم.
    مهدي: 3ماه اول رژيم از کم‌خوري گذشته و به نخوردن رسيده بود. 3روز هيچ چيزي نخوردم. براي من که خيلي اهل غذا بودم، چند روز اول خيلي سخت گذشت. اوايل بيشتر از 4قاشق برنج نمي‌خوردم و اگر غذا روغن داشت، هر طور شده روغن آن را مي‌گرفتم و شيريني را از برنامه غذايي‌ام حذف ‌کردم. اوايل پودرهاي فيبري پروتئيني استفاده مي‌كردم و مدتي هم سبزي و کاهوي زياد خوردم.
    سلامت: کاهش وزن مشکلي برايتان ايجاد نکرد؟
    ميثاق: من 6ماه اصلا برنج نخوردم و دچار ريزش مو شدم. بعد از آن روزي 6قاشق غذاخوري برنج به برنامه‌ام اضافه کردم که موثر بود.
    مهدي: مشكلات زيادي مانند ريزش مو، زخم معده و مشکلات عصبي برايم ايجاد شد اما الان خيلي راضي هستم و به نظرم همه اينها ارزش لاغر شدن را داشت.
    سلامت: ديگران چقدر به شما کمک کردند؟
    ميثاق: هيچ کمکي نکردند. برخي وقتي مي‌ديدند اينقدر لاغر شده‌ام تشويقم مي‌کردند و بعضي‌ها هم فکر مي‌کردند معتاد شده‌ام.
    مهدي: تعريف‌ها و تشويق‌هاي افرادي که من را بعد از مدت طولاني مي‌ديدند، خيلي تاثير داشت.
    سلامت: بعد از رسيدن به وزن مطلوب چطور وزنتان را ثابت نگه داشتيد؟
    مهدي: من الان روزي 2ساعت باشگاه مي‌روم و هر روز وزن مي‌شوم. 7ماه است که وزنم ثابت است. علاوه بر تمرين‌هاي ورزشي، سعي مي‌کنم پياده‌روي هم داشته باشم. خيلي کم غذا مي‌خورم. البته الان کم‌خوري برايم عادت شده است و اصلا اذيت نمي‌شوم.
    ميثاق: 2سال است وزنم ثابت است. مثل برادرم ورزش نمي‌کنم اما چون هم دانشجو هستم و هم کار مي‌کنم، فعاليتم زياد است. غذا هم خيلي کم مي‌خورم. اهل صبحانه نيستم، 2 تا3 بار در هفته ناهار مي‌خورم. چون بيشتر روز بيرون هستم، ميان‌وعده ميوه و سبزي نمي‌خورم اما بيشتر وقت‌ها شام مي‌خورم.
    سلامت: الان چه احساسي داريد؟
    ميثاق: خيلي‌ها مي‌گفتند با اين وضع آسيب مي‌بينيد و دچار مشکل مي‌شويد اما به هر حال من اين کار را انجام دادم و وزن کم کردم.
    مهدي: آرامش خاطر بيشتري دارم و از زندگي‌ام بيشتر لذت مي‌برم.
    نگاه اول
    پرسشي از دکتر مسعود کيمياگر درباره روند کاهش وزن سوژه?ها «ميزگرد تغذيه»
    بـد لاغـرشـدن بـدتـر اسـت يـا چـاقـي؟
    سلامت: آقاي دکتر! مهدي و ميثاق با يک روش نادرست و نخوردن مقدار زيادي وزن کم کرده‌اند، شما کارشان را تاييد مي‌کنيد؟
    من با کاهش وزن از طريق نخوردن و حتي کم خوردن مخالفم. رژيم غذايي بايد طوري باشد که نياز انسان را به همه مواد مغذي تامين کند. آنچه بايد در يک رژيم کاهش وزن کم باشد، کالري است نه پروتئين، ويتامين و املاح. هفته‌اي يک کيلوگرم کاهش وزن مناسب است البته افرادي که وزن‌هاي بالاي 90کيلوگرم دارند، مي‌توانند در ماه‌هاي اول و دوم تا 6کيلوگرم وزن کم کنند اما اين کار بايد با برنامه باشد. افرادي که سرخود رژيم مي‌گيرند ممکن است دچار عوارضي شوند که اميدوارم در مورد اين 2برادر اين اتفاق نيفتاده باشد.
    سلامت: برادران غروي‌زاده در طول رژيم خيلي کم غذا مي‌خورده‌اند، مثلا يک روز فقط يک بسته پفک و يک روز فقط بيسکويت مي‌خورده‌اند، اين نوع رژيم چه خطري دارد؟
    شگرد رژيم‌هاي تک‌خوري، محدودکردن کالري است. اگر فردي در يک روز 10 تخم‌مرغ بخورد، در مجموع 700کيلوکالري و اگر رژيم سيب بگيرد، طي يک روز 10 عدد سيب بخورد، 600کيلوکالري دريافت مي‌كند. اگر فردي در روز 20 بيسکويت سبوس‌دار بخورد، کالري کمي ‌دريافت کرده است و لاغر مي‌شود. مشکل اين است که با اين نوع رژيم‌ها، ويتامين‌ها و ريزمغذي‌هاي لازم به بدن نمي‌رسد و بافت‌ها تحليل مي‌روند، حتي ممکن است به برخي بافت‌هاي بدن صدمه برسد و ناراحتي‌هاي گوارشي و سنگ کيسه صفرا ايجاد شود. رژيم بايد با نظر متخصص گرفته شود. امروزه همه کارها تخصصي شده اما متاسفانه چون غذا چيزي است که همه افراد هر روز با آن سر و کار دارند، فکر مي‌کنند خودشان مي‌توانند براي خودشان رژيم تنظيم کنند و اين مشکل بزرگي است که ما با آن مواجه هستيم.
    سلامت: مهدي به علت رژيم سفت و سختش دچار عوارضي مانند زخم معده، افتادگي پوست و مشکلات عصبي شده‌است. اگر با روش درست مي‌خواست اينقدر وزن کم کند، دچار اين عوارض نمي‌شد؟
    نه، اگر با روش درست به وزن مناسب مي‌رسيد، مشکلي برايش ايجاد نمي‌شد و هيچ‌کدام از اين عوارض را تجربه نمي‌کرد. البته زمان کاهش وزنش بيشتر مي‌شد و حدود يک سال طول مي‌کشيد.
    سلامت: اما مهدي توانسته 41کيلوگرم وزن کم کند و مي‌گويد کاهش وزن با همه عوارضش از چاقي بهتر است، اين حرف درست است؟
    چاقي خيلي بد است اما بد لاغر شدن گاهي از چاقي بدتر است. او الان ذوق و شوق دارد و اميدوارم مشکلي برايش پيش نيايد اما اگر فردي عضلات قلبش کوچک و ضعيف شود، لاغري برايش فايده‌اي ندارد. اين کار بايد با روش درست انجام شود.
    سلامت: ميثاق مي‌گويد اگر قرار بود روند کاهش وزنش خيلي طول بکشد، اصلا ادامه‌اش نمي‌داد. اگر يکي از مراجعان شما چنين طرز فکري داشته باشد و بخواهد زود وزن کم کند، چطور او را توجيه مي‌کنيد؟
    اين موضوع بايد براي افراد توضيح داده شود، مثلا به آنها مي‌گوييم طول دوره دانشگاه 4سال است و نمي‌توانيد 2ساله آن را تمام کنيد يا اگر مي‌خواهيد مسافرت برويد، مسير 4 ساعت را نمي‌توانيد 2ساعته برويد چون در اين‌صورت احتمال تصادف زياد مي‌شود، تنش و اضطراب خواهيد داشت و حتي احتمال نرسيدن وجود دارد. لاغري يک پروژه است و پروژه‌ها تعريف و برنامه‌ريزي دارند، بايد ادوات و ابزاري برايشان تهيه شود و اجراکننده و مدير داشته باشند. کاهش وزن کار دقيق و حساسي است و حتما بايد با آن برخورد علمي ‌و اصولي شود و نمي‌شود با آن احساسي برخورد کرد. بيشتر افراد هم با اين توضيح‌ها قانع مي‌شوند.
    سلامت: آيا ممکن است اين 2برادر چند سال بعد از رژيم دچار عوارضي شوند؟
    اگر از الان برنامه‌شان را اصلاح کنند، عوارضي که برايشان پيش نيامده است، ديگر اتفاق نمي‌افتد و چون در سن جواني هستند، با اصلاح تغذيه حتي مي‌توانند عوارض پيش‌آمده را اصلاح کنند و آثارش را از بين ببرند.
    سلامت: در حال حاضر به آنها چه توصيه‌اي مي‌کنيد؟
    احتمال دوباره چاق شدن وجود دارد و اگر دوباره چاق شوند، از بار قبل هم بيشتر خواهد بود. رژيم‌هاي لاغري موقت‌ هستند و اصل، برنامه حفظ وزن است که دايم و کليدي است. فردي که لاغر شده است، بايد براي حفظ وزنش يک برنامه دايم و تنظيم شده داشته باشد؛ اگر روزانه 2000 کيلوکالري نياز داشته و با رژيم 1000 کيلوکالري به وزن مناسب رسيده است، از اين به بعد مي‌تواند روزي 1700 کيلوکالري دريافت کند. اين ديگر رژيم نيست، يک برنامه است و با آن فرد ياد مي‌گيرد چطور غذا بخورد که چاق نشود.
    سلامت: اما ميثاق و مهدي روند کم‌خوري‌شان را ادامه مي‌دهند و تمايلي به خوردن غذا ندارند، حتي به نظر مي‌رسد مي‌ترسند مثل بقيه غذا بخورند.
    درست است که افرادي که چاق بوده‌اند از غذا خوردن مي‌ترسند اما وقتي مي‌بينند با رژيم نگهدارنده و افزايش تدريجي کالري چاق نمي‌شوند، ترسشان مي‌ريزد و برنامه را ادامه مي‌دهند. البته اين کار بايد حساب شده و تدريجي انجام شود.
    سلامت: آنها در شروع رژيم از پودرهاي فيبري پروتئيني استفاده کرده‌اند، نظرتان درباره پودرها و محصولات لاغري که بدون نسخه عرضه مي‌شوند و در دسترس همه قرار دارند، چيست؟
    پودرهاي فيبري پروتئيني بهانه‌اي براي غذا نخوردن هستند و ممکن است فرد چند هفته بتواند آنها را مصرف کند اما يک اقدام اساسي نيست؛ بايد عادت‌هاي غذايي درست در افراد ايجاد شود، منزوي نشوند، با ديگران سر سفره بنشينند و نيازهاي بدنشان تامين شود. محصولات ديگري مانند پودرهاي چربي‌سوز اصلا پايه علمي ‌ندارند. چربي‌سوز يک واژه جعلي و دروغين و ساخته و پرداخته ذهن سوداگران است. خوشبختانه اين 2برادر از دارو براي کاهش وزن استفاده نکرده‌اند. مسير لاغري از دارو نيست و از راه درست غذا خوردن، کم کردن کالري به شکل درست و کاهش مقدار موادغذايي به طور متناسب است. اگر افراد بدانند براي لاغري راه ميان‌بر نداريم، پول زياد خرج نمي‌کنند، از مسيرهاي نادرست نمي‌روند و خودشان را به زحمت نمي‌اندازد.
    سلامت: آقاي دکتر! مهدي و ميثاق با يک روش نادرست و نخوردن مقدار زيادي وزن کم کرده‌اند، شما کارشان را تاييد مي‌کنيد؟
    من با کاهش وزن از طريق نخوردن و حتي کم خوردن مخالفم. رژيم غذايي بايد طوري باشد که نياز انسان را به همه مواد مغذي تامين کند. آنچه بايد در يک رژيم کاهش وزن کم باشد، کالري است نه پروتئين، ويتامين و املاح. هفته‌اي يک کيلوگرم کاهش وزن مناسب است البته افرادي که وزن‌هاي بالاي 90کيلوگرم دارند، مي‌توانند در ماه‌هاي اول و دوم تا 6کيلوگرم وزن کم کنند اما اين کار بايد با برنامه باشد. افرادي که سرخود رژيم مي‌گيرند ممکن است دچار عوارضي شوند که اميدوارم در مورد اين 2برادر اين اتفاق نيفتاده باشد.
    سلامت: برادران غروي‌زاده در طول رژيم خيلي کم غذا مي‌خورده‌اند، مثلا يک روز فقط يک بسته پفک و يک روز فقط بيسکويت مي‌خورده‌اند، اين نوع رژيم چه خطري دارد؟
    شگرد رژيم‌هاي تک‌خوري، محدودکردن کالري است. اگر فردي در يک روز 10 تخم‌مرغ بخورد، در مجموع 700کيلوکالري و اگر رژيم سيب بگيرد، طي يک روز 10 عدد سيب بخورد، 600کيلوکالري دريافت مي‌كند. اگر فردي در روز 20 بيسکويت سبوس‌دار بخورد، کالري کمي ‌دريافت کرده است و لاغر مي‌شود. مشکل اين است که با اين نوع رژيم‌ها، ويتامين‌ها و ريزمغذي‌هاي لازم به بدن نمي‌رسد و بافت‌ها تحليل مي‌روند، حتي ممکن است به برخي بافت‌هاي بدن صدمه برسد و ناراحتي‌هاي گوارشي و سنگ کيسه صفرا ايجاد شود. رژيم بايد با نظر متخصص گرفته شود. امروزه همه کارها تخصصي شده اما متاسفانه چون غذا چيزي است که همه افراد هر روز با آن سر و کار دارند، فکر مي‌کنند خودشان مي‌توانند براي خودشان رژيم تنظيم کنند و اين مشکل بزرگي است که ما با آن مواجه هستيم.
    سلامت: مهدي به علت رژيم سفت و سختش دچار عوارضي مانند زخم معده، افتادگي پوست و مشکلات عصبي شده‌است. اگر با روش درست مي‌خواست اينقدر وزن کم کند، دچار اين عوارض نمي‌شد؟
    نه، اگر با روش درست به وزن مناسب مي‌رسيد، مشکلي برايش ايجاد نمي‌شد و هيچ‌کدام از اين عوارض را تجربه نمي‌کرد. البته زمان کاهش وزنش بيشتر مي‌شد و حدود يک سال طول مي‌کشيد.
    سلامت: اما مهدي توانسته 41کيلوگرم وزن کم کند و مي‌گويد کاهش وزن با همه عوارضش از چاقي بهتر است، اين حرف درست است؟
    چاقي خيلي بد است اما بد لاغر شدن گاهي از چاقي بدتر است. او الان ذوق و شوق دارد و اميدوارم مشکلي برايش پيش نيايد اما اگر فردي عضلات قلبش کوچک و ضعيف شود، لاغري برايش فايده‌اي ندارد. اين کار بايد با روش درست انجام شود.
    سلامت: ميثاق مي‌گويد اگر قرار بود روند کاهش وزنش خيلي طول بکشد، اصلا ادامه‌اش نمي‌داد. اگر يکي از مراجعان شما چنين طرز فکري داشته باشد و بخواهد زود وزن کم کند، چطور او را توجيه مي‌کنيد؟
    اين موضوع بايد براي افراد توضيح داده شود، مثلا به آنها مي‌گوييم طول دوره دانشگاه 4سال است و نمي‌توانيد 2ساله آن را تمام کنيد يا اگر مي‌خواهيد مسافرت برويد، مسير 4 ساعت را نمي‌توانيد 2ساعته برويد چون در اين‌صورت احتمال تصادف زياد مي‌شود، تنش و اضطراب خواهيد داشت و حتي احتمال نرسيدن وجود دارد. لاغري يک پروژه است و پروژه‌ها تعريف و برنامه‌ريزي دارند، بايد ادوات و ابزاري برايشان تهيه شود و اجراکننده و مدير داشته باشند. کاهش وزن کار دقيق و حساسي است و حتما بايد با آن برخورد علمي ‌و اصولي شود و نمي‌شود با آن احساسي برخورد کرد. بيشتر افراد هم با اين توضيح‌ها قانع مي‌شوند.
    سلامت: آيا ممکن است اين 2برادر چند سال بعد از رژيم دچار عوارضي شوند؟
    اگر از الان برنامه‌شان را اصلاح کنند، عوارضي که برايشان پيش نيامده است، ديگر اتفاق نمي‌افتد و چون در سن جواني هستند، با اصلاح تغذيه حتي مي‌توانند عوارض پيش‌آمده را اصلاح کنند و آثارش را از بين ببرند.
    سلامت: در حال حاضر به آنها چه توصيه‌اي مي‌کنيد؟
    احتمال دوباره چاق شدن وجود دارد و اگر دوباره چاق شوند، از بار قبل هم بيشتر خواهد بود. رژيم‌هاي لاغري موقت‌ هستند و اصل، برنامه حفظ وزن است که دايم و کليدي است. فردي که لاغر شده است، بايد براي حفظ وزنش يک برنامه دايم و تنظيم شده داشته باشد؛ اگر روزانه 2000 کيلوکالري نياز داشته و با رژيم 1000 کيلوکالري به وزن مناسب رسيده است، از اين به بعد مي‌تواند روزي 1700 کيلوکالري دريافت کند. اين ديگر رژيم نيست، يک برنامه است و با آن فرد ياد مي‌گيرد چطور غذا بخورد که چاق نشود.
    سلامت: اما ميثاق و مهدي روند کم‌خوري‌شان را ادامه مي‌دهند و تمايلي به خوردن غذا ندارند، حتي به نظر مي‌رسد مي‌ترسند مثل بقيه غذا بخورند.
    درست است که افرادي که چاق بوده‌اند از غذا خوردن مي‌ترسند اما وقتي مي‌بينند با رژيم نگهدارنده و افزايش تدريجي کالري چاق نمي‌شوند، ترسشان مي‌ريزد و برنامه را ادامه مي‌دهند. البته اين کار بايد حساب شده و تدريجي انجام شود.
    سلامت: آنها در شروع رژيم از پودرهاي فيبري پروتئيني استفاده کرده‌اند، نظرتان درباره پودرها و محصولات لاغري که بدون نسخه عرضه مي‌شوند و در دسترس همه قرار دارند، چيست؟
    پودرهاي فيبري پروتئيني بهانه‌اي براي غذا نخوردن هستند و ممکن است فرد چند هفته بتواند آنها را مصرف کند اما يک اقدام اساسي نيست؛ بايد عادت‌هاي غذايي درست در افراد ايجاد شود، منزوي نشوند، با ديگران سر سفره بنشينند و نيازهاي بدنشان تامين شود. محصولات ديگري مانند پودرهاي چربي‌سوز اصلا پايه علمي ‌ندارند. چربي‌سوز يک واژه جعلي و دروغين و ساخته و پرداخته ذهن سوداگران است. خوشبختانه اين 2برادر از دارو براي کاهش وزن استفاده نکرده‌اند. مسير لاغري از دارو نيست و از راه درست غذا خوردن، کم کردن کالري به شکل درست و کاهش مقدار موادغذايي به طور متناسب است. اگر افراد بدانند براي لاغري راه ميان‌بر نداريم، پول زياد خرج نمي‌کنند، از مسيرهاي نادرست نمي‌روند و خودشان را به زحمت نمي‌اندازد.
    نگاه دوم
    رقابت مثبت
    دکتر بهروز بيرشک/ روان‌شناس، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران
    اين دو برادر توانسته‌اند تاثير مثبتي روي يكديگر داشته باشند. اين تاثير مثبت مي‌تواند به دليل فضاي رقابتي خوب بين آنها باشد؛ يعني اينكه وقتي يكي از برادران تصميم گرفته وزن خود را كاهش دهد و از جانب ديگران مورد تشويق و تاييد قرار گرفته، برادر ديگر هم براي اينكه بتواند از فضاي رقابتي با او خارج نشود و او هم مورد تاييد جمع قرار بگيرد، از الگوهاي تاثيرگذار برادرش در كاهش وزن استفاده كرده در نتيجه هر دو توانسته‌اند در حد خود وزنشان را به حد مطلوب برسانند.
    نكته ديگر اراده قوي اين دو برادر است كه تصور مي‌كردند اگر كسي توانسته‌ وزنش را تا حد مطلوب پايين بياورد، پس حتما اين امكان براي آنها هم وجود دارد، يعني اين برادران اراده قوي داشته‌اند و اصلا احساس ضعيف بودن نمي‌كرده?اند كه توانسته‌اند چنين تصميمي بگيرند و كاهش وزن چشمگيري داشته باشند.
    واقعيت اين است که شروع و تداوم رژيم کاهش وزن براي بسياري از افراد چاق و دچار اضافه وزن آسان نيست و بيشتر افراد با اين مشكل مواجه هستند. در مورد برادران غروي‌زاده، کاهش وزن برادر بزرگ‌تر باعث شده است تا برادر کوچک‌تر او را الگو قرار دهد و موفق شود رژيم کاهش وزن را شروع کند و ادامه دهد اما اشکال کار اينجاست که روشي که براي کاهش وزن انتخاب کرده‌اند، مناسب نيست. اين نوع رژيم‌ها اغلب پايدار نيستند و وقتي فردي با روش‌هاي غيراصولي وزن کم مي‌کند، احتمال اينکه دوباره به روش تغذيه‌اي قبل برگردد و دچار اضافه وزن شود، زياد است. تجربه نشان داده است افراد نمي‌توانند محروميت‌هاي شديد غذايي را به مدت طولاني تحمل کنند و حتي برخي افراد که رژيم‌هاي سفت و سخت دارند، خواب غذا مي‌بينند. در يک کاهش وزن اصولي و ماندگار، عادت‌هاي غذايي بايد تغيير کند و رفتارهاي غلط تغذيه‌اي اصلاح شود. در اين مورد هم احتمال اينکه مهدي و ميثاق از رژيم غذايي محدودشان خسته شوند و دوباره وزنشان بالا برود، زياد است. نتايج مطالعه‌ها نشان داده است افرادي که فقط از دارو استفاده مي‌کنند در مقايسه با افرادي که عادت‌هاي غذايي‌شان را تغيير مي‌دهند، در زمان کوتاه‌تر وزن بيشتري از دست مي‌دهند اما پس از قطع دارو در مدت کوتاهي، دوباره دچار افزايش وزن خواهند شد در حالي که کاهش وزن در افرادي که عادت غذايي‌شان را اصلاح کرده‌اند، تدريجي اما ماندگارتر است.
    عجول بودن و نداشتن صبر و پشتکار براي انجام کار به روش اصولي باعث شده است تا ميثاق روش غيراصولي‌اي انتخاب کند. اين روش ممکن است در کوتاه مدت باعث کاهش وزن شود، اما بعد از آن احتمال دارد فرد دچار عوارض جسمي ‌‌شود و کمبود مواد غذايي مشکلاتي برايش ايجاد کند. اين 2برادر نيز بهتر است تا دچار عوارض جدي نشده‌اند، دست از اين رژيم بردارند. هرچند در حال حاضر کاهش وزن براي آنها جالب است و انگيزه‌اي شده تا اين روش را ادامه بدهند، اما اگر اين کار را به روش اصولي و زير نظر متخصص ادامه ندهند، مشکلات زيادي پيدا خواهند کرد و ممکن است از لحاظ ذهني هم دچار مشکلاتي شوند.
    برخي افراد بعد از کاهش وزن اينقدر از لحاظ ذهني حساس مي‌شوند که کوچک‌ترين غذايي که احساس کنند کالري زيادي دارد، مصرف نمي‌کنند و ترجيح مي‌دهند غذا نخورند. مهدي و ميثاق با توجه به سن و فعاليت جسمي‌اي ‌که دارند، بايد کالري مورد نيازشان را دريافت کنند. توصيه من اين است که براي دريافت کالري و مواد مغذي، ويتامين‌ها و مواد معدني مورد نياز حتما با يک متخصص تغذيه مشورت کنند و در کنار آن براي حفظ شکل بدن، فعاليت‌هاي جسمي مناسب انجام دهند. کاهش وزن در زمان کوتاه مشکلاتي مانند شل شدن پوست و ضعيف شدن عضلات را در پي دارد و لازم است آنها حتما با يک برنامه منظم زير نظر فردي که در اين زمينه تخصص دارد، عضلاتشان را تقويت کنند.
    نگاه سوم
    عوارض رژيم غذايي غلط
    دکتر ايرج خسرونيا/ رئيس انجمن متخصصان داخلي، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي
    رژيم غذايي و روش کاهش وزن برادران غروي‌زاده از نظر طبي نادرست است و باعث ايجاد مشکلاتي مانند ريزش مو، سوءتغذيه، ناراحتي دستگاه گوارش و ناراحتي اعصاب مي‌شود و به علاوه ممکن است کبد، کليه و مغز را تحت تاثير قرار دهد و ايجاد ناراحتي کند. توصيه مي‌شود افراد چاق و داراي اضافه وزن در يک سال حداکثر 10درصد وزن بدنشان را کاهش دهند چون در غيراين صورت ممکن است بدن از چربي‌هاي کبد، کليه و مغز برداشت کند و مشکلاتي ايجاد شود.
    اين 2برادر همان‌طور که خودشان هم گفته‌اند، با تغذيه نامناسبي که داشته‌اند و روش نادرستي که براي کاهش وزن انتخاب کرده‌اند، دچار مشکلاتي از جمله ريزش مو و زخم معده شده‌اند. رژيم غذايي غلط، دير غذا خوردن و گرسنه ماندن باعث زخم معده مي‌شود. وقتي اسيد معده ترشح شود و غذا همراه آن نباشد، ممکن است به مخاط معده آسيب برسد و زخم ايجاد شود. افرادي که رژيم‌هاي سخت مي‌گيرند و محدوديت شديد غذايي دارند، بايد به اين نکته توجه داشته باشند که وقتي فردي مايعات کم مصرف کند، ممکن است دچار سنگ کليه و سنگ کيسه صفرا شود ولي معمولا اگر مصرف مايعات زياد و غذا محدود ‌شود، سنگ ايجاد نمي‌شود. نکته ديگر اين است که بايد ويتامين‌ها و موادمعدني لازم و ريزمغذي‌هاي ضروري به بدن افرادي كه رژيم غذايي مي‌گيرند، برسد در غيراين صورت در طولاني?مدت دچار مشکلاتي مي‌شوند. به همين دليل توصيه مي‌شود افرادي که رژيم کاهش وزن دارند، با مشورت متخصص تغذيه از قرص‌هاي مکمل و مولتي‌ويتامين استفاده کنند. اگر برادران غروي‌زاده رژيم غذايي مناسب داشته باشند، وزنشان را در حد مناسب نگه دارند و کالري کافي به بدنشان برسد، ممکن است دچار عارضه نشوند اما اگر بخواهند به همين شيوه ادامه دهند، احتمال دارد دچار نارسايي کبد و کليه شوند. آنها بايد براي بررسي وضعيت کبد، کليه و سيستم عصبي به پزشک مراجعه کنند و در صورت لزوم تحت درمان قرار بگيرند تا مشکلشان مزمن نشود و ديگر هيچ وقت بدون مشورت و راهنمايي متخصص تغذيه رژيم غلط نگيرند.
    نگاه چهارم
    کاهش وزن شديد ريزش مو مي‌آورد
    دکتر اميرهوشنگ احساني/متخصص پوست و مو، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران
    يکي از علل ريزش مو، کاهش وزن زياد و ناگهاني است. معمولا افرادي که براي کاهش وزن رژيم‌هاي سفت و سخت غذايي مي‌گيرند، عناصري را كه براي رشد پوست، مو و ناخن نياز دارند از طريق غذايي دريافت نمي‌کنند و متاسفانه چند هفته تا چند ماه بعد، موها در فاز ريزش قرار مي‌گيرد و دچار ريزش و کاهش تراکم مو مي‌شوند. عناصري مانند روي، ويتامين بيوتين و آهن براي رشد مو لازم هستند و چون سلول‌هاي زاياي بافت مو تکثير خيلي زيادي دارند، نياز به اين عناصر زياد است. اگر اين عناصر از طريق رژيم غذايي به اندازه کافي به بدن نرسند و بدن کمبود پيدا كند، فاز رشد مو متوقف مي‌شود، سلول‌هاي زايا متوقف مي‌شوند و موها در فاز ريزش قرار مي‌گيرند. اگر با درمان درست کمبود اين مواد جبران شود ممکن است رويش مو به حالت قبل برگردد و در غير اين صورت چرخه معيوب ادامه پيدا مي‌کند و باعث کم شدن موها خواهد شد. از نظر من هم رژيم کاهش وزن ميثاق و مهدي مناسب نيست و آن را تاييد نمي‌کنم. اگر دچار ريزش موي شديد شده‌اند، بايد رژيم سفت و سخت غذايي‌شان را کنار بگذارند و برنامه غذايي متعادل و مناسبي را رعايت و در کنار تغذيه مناسب، از قرص روي، آهن و ويتامين‌هاي گروه B به ويژه گروه بيوتين، استفاده کنند.

منبع:Salamatiran پايگاه اطلاع رسانی سلامت ايرانيان ::

ویرایش توسط یلدا : 16 مهر 1392 در ساعت 12:33
    برای همه ما آسان‌تر است که هر کمبود و نقصی در زندگیمان را به علت بدی دنیا و دیگران بدانیم و خود با احساس عجز و ناتوانی، اتفاقات اطراف خود را بپذیریم و در واقع نقش یک قربانی را بازی کنیم. اما یک لحظه فکر کنید، یک لحظه فکر به این که شما انسانس هستید با توانایی‌های بیشمار نه بازیچه محیط و دیگران. پس شروع کنید به تغییر، تغییر آنچه دوست ندارید، تغییر وزن، تغییر عادات زندگی و تغییر آن جنبه‌هایی از وجودتان که دوست ندارید...

2. 4 کاربر، ارسال گندم1360 را لایک کرده اند:

parchami7 (17 مهر 1392),soniya (23 مهر 1392),نیلو (18 مهر 1392),رونیکا (16 مهر 1392)

3. # ADS
    تبلیغات در مدار