شما در حال مشاهده سایت در حالت ریسپانسیو(سازگار با موبایل و تبلت) هستید. در صورت تمایل به مشاهده سایت با نسخه اصلی "ایـنـجـا" کلیک کنید.

آشنایی بیشتر با زیباتنی ها

پاسخ به رایج ترین سوالات کاربران

اطلاعیه مدیریت سایت

در حال حاضر اطلاعیه جدیدی وجود ندارد
نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: کرم روز و شب

Zenith آواتار ها
    مدیر کل سایت

گروه وزنی
    گروه وزنی

برای آشنایی بیشتر با من اینجا کلیک کنید

عنوان کاربر
    مدير کل سایت
    میانگین پست در روز
    1.36
    وزن شروع
    64
    وزن فعلی
    53
    حالت من
    BaAngizeh
    وبلاگ زیباتنی من
    5

کرم روز و شب

این روزا مصرف کرم های روز و شب خیلی رواج داره. و واقعا هم پوست برای مراقبت بیشتر در سنین بعد از 25 سالگی بهش نیاز داره. دیدم یکی از بچه ها در مورد این کرم ها پرسیده بود بنابراین براتون یکی دو تا مقاله ی ساده اما کامل میذارم. اگر شما هم در زمینه این کرم ها مطلب خوبی داشتید برای استفاده بقیه بذارید:

مقاله ی اول:
    کرم‌های شب و روز به چه درد می ‌خورند؟ این سوال را خیلی از خانم ‌ها می ‌پرسند و حتی خیلی از آن هایی که دارند از این کرم ‌ها استفاده می ‌کنند، از زیر و بم این کرم ‌ها بی ‌اطلاع هستند.

واقعا لازم است از این کرم‌ها برای سلامت پوست استفاده کرد؟ در چه سنی باید استفاده از آن ها را آغاز کرد؟

با دکتر بهروز باریک ‌بین، متخصص پوست و مو به گفتگو نشسته ‌ایم تا پاسخی برای این قبیل پرسش ‌های مان پیدا کنیم.

آقای دکتر! کرم روز و کرم شب به چه دردی می‌ خورد؟

هر دوی این کرم‌ ها خاصیت مرطوب ‌کنندگی دارند اما تفاوت اصلی آن ها این است که کرم‌ های روز اغلب حاوی ضد آفتاب‌ ها نیز هستند و کرم ‌های شب غلیظ ‌تر از کرم ‌های روز بوده و حاوی مواد مغذی و ویتامین ‌های مفید برای پوست است. همچنین برخی کرم‌ های شب حاوی رتینول و عوامل لایه ‌بردار هستند که می‌ توانند در طول روز موجب حساس شدن پوست در برابر آفتاب شوند و همچنین آفتاب می‌ تواند اثر آن ها را کمتر کند. به همین دلیل بهتر است کرم‌ های روز را به هنگام روز و کرم‌ های شب را به هنگام شب مصرف کنید.

مگر در روز و شب چه عواملی پوست را تهدید می‌ کند؟

هنگام روز عوامل محیطی مخربی مشغول آسیب‌ رساندن به پوست هستند که مهم ‌ترین آن ها شامل نور آفتاب و آلودگی هوا است. خشکی پوست نیز یکی دیگر از عوامل مضر برای پوست و ایجاد چین و چروک‌ های پوستی است. نباید فراموش کنیم که مهم‌ ترین عامل ایجاد پیری زودرس پوست، لک‌ های پوستی و نیز سرطان ‌های پوستی اشعه‌ ی فرابنفش نور خورشید است. مصرف کرم‌ های ‌روز می‌ تواند نقش مهمی در حفاظت پوست از این دشمنان پوست داشته باشد.

یک کرم روز خوب چه خصوصیاتی دارد؟

یک کرم روز خوب کرمی است که مرطوب‌ کننده بوده و با خشکی پوست مقابله کند. حاوی فیلترهای ضد آفتاب باشد و با اشعه فرابنفش نورخورشید به جنگ بپردازد و بالاخره این که سبک باشد و اجازه تنفس پوست را بدهد. گاه وجود ویتامین C نیز در کرم ‌های روز می‌ تواند هم نقش جوان ‌کننده داشته باشد و هم اثرات مضر آفتاب را تا حدودی بکاهد. یادتان باشد که کرم‌ های روز اگر چه اغلب حاوی فیلترهای ضد اشعه فرابنفش هستند اما هرگز نمی‌ توانند جایگزین ضدآفتاب شوند و لذا اگر خارج از منزل کار می ‌کنید و یا به دستور پزشک نیازمند محافظت از نور خورشید هستید باید از کرم‌های ضدآفتاب مناسب استفاده کنید.

کرم روز را باید قبل از ضدآفتاب استفاده کرد یا بعد از آن؟

اگر از ضد آفتاب‌های فیزیکی استفاده می ‌کنید می‌ توانید آن ها را روی کرم‌ های مرطوب ‌کننده و کرم‌ های روز نیز مصرف کنید ولی اگر از ضد آفتاب ‌های شیمیایی استفاده می ‌کنید، این کرم ‌ها باید حتما روی پوست بدون کرم به کار روند تا بتوانند موثر واقع شوند.

برای پوست چرب چه کرم روزی بهتر است؟

افرادی که پوست چرب و آکنه ‌ای دارند باید از کرم‌ های روز خیلی ملایم و سبک و اصطلاحا Oil free و فاقد چربی استفاده نمایند. این مساله در مورد کاربرد کرم‌ های ضدآفتاب نیز برای آن ها صادق است.

کرم شب از چه سنی به بعد باید استفاده شود؟

در مورد کرم شب باید گفت اغلب توصیه می ‌شود که از سن 30 سال، باید از این کرم ‌ها استفاده شود. کرم‌ های شب به گونه ‌ای طراحی شده ‌اند تا در حین خواب، مواد مغذی و ویتامین ‌های مختلف و نیز عوامل جوان ‌کننده را به پوست فرد رسانده و بتوانند در این زمان اثرات خوب خود را اعمال نمایند.

از آنجا که بیشترین میزان جذب داروهای فعال از طریق پوست در شب اتفاق می ‌افتد، لذا مصرف کرم‌ های شب می ‌تواند حایز اهمیت باشد. کرم‌ های شب این خاصیت را دارند که بتوانند با آسیب ناشی از عوامل مضر محیطی شامل آلودگی هوا، اشعه‌ های فرابنفش خورشید، مواد آرایشی و رادیکال ‌های آزاد که در طول روز موجب آسیب پوست شده ‌اند مقابله نموده، تا حدی آن ها را جبران نمایند.

اصولا کرم‌ های شب حاوی عوامل مرطوب ‌کننده و جوان ‌کننده هستند و فاقد فیلترهای ضد آفتاب بوده، توان آن ها از کرم‌ های روز بیشتر بوده و اصطلاحا سنگین‌ تر هستند و لذا غالبا کرم ‌های شب برای افرادی که دارای پوست چرب و جوش ‌دار هستند مناسب نبوده و این افراد بهتر است از کرم ‌های حاوی اسید میوه یا به تجویز پزشک متخصص پوست از کرم‌های لایه ‌بردار مثل ترتینویین استفاده کنند. البته نباید مصرف ضدآفتاب مناسب روزانه را در صورت استفاده از ترکیبات لایه ‌بردار در طول شب فراموش کرد.

آیا کرم‌ های هورمون ‌دار برای تاخیر انداختن پیری پوست یا ممانعت از آن موثرند؟

در پاسخ باید گفت که کرم‌ های هورمون ‌دار توسط سازمان غذا و دارو جزو داروهای هورمون ‌دار طبقه‌ بندی شده ‌اند. زیرا تولید کنندگان آن ها عقیده دارند که این کرم‌ها در ساختمان و کار پوست تاثیر می‌ گذارند (مثلا مانع تغییرات ناشی از بالا رفتن سن در پوست می‌گردند) لذا اگر ادعاهایی برای این فرآورده‌ها موجود باشد، باید آن ها را واقعی تلقی کرد. لوازم زیبایی نباید چنین خاصیتی داشته باشند. هیچ گواهی در دست نیست که نشان دهد کرم ‌های زیبایی حاوی هورمون به میزانی که برای فروش بدون نسخه بی ‌خطر باشد، کاری بیش از آنچه که خود کرم می ‌کند، انجام دهند؛ بنابراین هورمون ‌ها در لوازم آرایشی، برای شخص بی‌ تاثیر خواهند بود و سازمان غذا و دارو ی آمریکا این فرآورده‌ها را موثر نمی‌ داند.

مقاله ی دوم:
    با دکتر حسین طباطبایی، متخصص پوست و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، در مورد اینکه اصلا از چه زمانی و از چه سنی باید مراقبتهای پوستی را شروع کنیم، گفتوگو کردهایم.

سلامت: پوست ما چرا و چگونه پیر میشود؟

پوست بهطور طبیعی به مرور زمان و با افزایش سن دچار تغییراتی میشود که بخشی از آن خارج از اراده و به دلیل طبیعت انسان است و برخی مربوط به وضعیت زندگی و عواملی مثل آبوهوا، شرایط فرد مانند بیماریها و استرسهای عصبی است.
    صدمههایی هم که به پوست وارد میشود، روی جوانی و سلامت آن تاثیرگذار است که مهمترین این صدمهها نورآفتاب است.
    ضربهها، خراشیدگیها و زخمها، سرما و گردوغبار و شن نیز به پوست آسیب میزنند.
    استفاده از کرمهای زیبایی و آرایشی غیراستاندارد و تغذیه بد هم از قدرت حفاظتی پوست میکاهند.
    اوج جوانی و شادابی پوست در ۲۵سالگی است.
    از این سن به بعد، ساختوساز کلاژن به تدریج کم و چینوچروک پوست یا پیری فیزیولوژیک آغاز میشود. حالا اگر صدمهها و عوامل خطرزای بیرونی بیشتر و مراقبت کمتر باشد، این روند سریع میشود مخصوصا از ۵۰ سالگی به بعد که هورمون استروژن که در کلاژنسازی نقش بسزایی دارد، ناگهان متوقف میشود.

سلامت: چطور میشود جلوی این روند پیری پوست را گرفت؟

فقط با انجام مراقبتهای پوستی و پرهیز از عوامل صدمهزا میتوان جلوی این تغییرات را گرفت یا روند آن را کندتر کرد.
    رسیدگی به پوست ضروری است و یکی از راههای آن استفاده از کرمهای روز و شب است.

سلامت: این کرمهای روز و شب چگونه از پوست?مان محافظت می?کنند؟

پیش از تعریف کرم روز و شب باید بگوییم که استفاده صرف این کرمها بدون داشتن شیوه زندگی سالم نمیتواند مانع بروز آسیبها و چروک پوست شود.
    کسی که به مصرف موادقندی زیاد، خوردن غذاهای چرب و شیرین، مصرف زیاد و بیش از حد شیر، سیگارکشیدن (به دلیل تنگی عروق و گردش ناکافی خون در پوست) و نوشیدن الکل که روی عروق و کبد تاثیرگذار است عادت دارد، زندگیاش پراسترس است و با بدخوابی و انجام ندادن فعالیتهای جسمی و ورزش زندگی میکند و قصد تغییر این شیوه را ندارد، نباید انتظار داشته باشد کرمها چین و چروک زودرس پوست و زمینههای مستعد برای صدمههای پوستی را از بین ببرد.
    از طرفی قرارگیری مستمر در زیر نورآفتاب مهمترین عامل پیری پوست است.
    ضمن اینکه میتوانیم این علتها را تا حدی تعدیل کنیم، میتوانیم از کرمهای محافظ نیز استفاده کنیم.

سلامت: تذکر بجا و مهمی بود.

حالا لطفا از ترکیبهای کرم روز و شب بفرمایید.
    کرم شب، کرم محافظی است که ترکیبهای مختلفی از جمله اسید هیالورونیک، آلفا هیدروکسیاسید و ویتامین C دارد.
    این ترکیبها روی کلاژنسازی پوست تاثیر میگذارند و کلاژنسازی را افزایش و تخریب آن را کاهش میدهند.
    کرمهای شب به این علت باید در شب استفاده شوند که در برابر نورآفتاب کمتاثیرند.
    البته فقط در برابر نورخورشید، نه لامپهای معمولی خانه بنابراین میتوان نیمساعت قبل از خواب آنها را استفاده کرد.

سلامت: کرم روز چطور؟

کرم روز هم تقریبا همان ترکیب کرم شب را دارد با این تفاوت که این کرم را میتوان زیر نورخورشید و هنگام بیرون رفتن از خانه هم استفاده کرد.
    مواد موجود در آن در برابر نور آفتاب حساسیت ایجاد نمیکند.
    این کرم هم مانع جلوگیری از تخریب کلاژن میشود.
    البته کرمی که برای صورت استفاده میشود، با کرمی که برای دور چشم استفاده میشود، متفاوت است.
    دور چشم، پوست بسیار نازکی دارد و اگر کرم روز یا شب دور چشم مالیده شود، جذب پوست میشود و صدمه ایجاد میکند.

سلامت:
    استفاده از کرم روز برای حفاظت از پوست در برابر چروکیدگی و پیری الزامی است یا مرطوبکننده برای پوست کافی است؟

کرم روز اولین کرمی است که بلافاصله پس از بیدارشدن و شستشوی پوست بایداستفاده کرد ولی اگر کسی بخواهد از پوست خود واقعا مراقبت کند، نباید به این کرم اکتفا کند و بعد از آن باید کرمهای دیگری مصرف کرد.
    خشکی پوست در پیر و چروکشدن پوست اثر دارد.
    علت این خشکی چه افزایش سن و عوامل طبیعی باشد و چه عوامل محیطی یا عوامل ژنتیکی باید مرطوبکننده به کار برد.
    همه باید مرطوبکننده بزنند.

سلامت: پس کرم مرطوبکننده خیلی مهم است؟

بله، کرم مرطوبکننده به پوست رطوبت میرساند و باید بیش از یک بار در روز استفاده شود.
    حتی اگر کسی پوست چربی دارد و سنش زیر سن یائسگی است نیز باید از کرمهای مرطوبکننده بدون چربی استفاده کند ولی بعد از یائسگی که از چربی پوست کاسته میشود، مرطوبکننده باید از نوع چرب باشد.
    استفاده از کرمهای ضدآفتاب نیز ضروری است، چه در هوای آفتابی و چه در هوای ابری و بارانی.

سلامت: ضدآفتاب را چه زمانی باید استفاده کرد؟ قبل یا بعد از کرم روز؟

بعد از کرم روز، کرم مرطوبکننده و حدود ۲۰دقیقه بعد، کرم ضدآفتاب باید زده شود.
    سلامت: از چه سنی باید از این کرمها استفاده کرد؟
    اگر فردی بخواهد واقعا از پوست خود به خوبی محافظت کند، بهترین سن شروع استفاده از این کرمها ۲۵ سالگی به بعد است اما از سنین ۲۷تا۳۰ سالگی مصرف کرمشب و مرطوبکننده و ضدآفتاب بهترین تاثیر را دارد.
    بعد از یائسگی نیز حتما باید کرم روز استفاده شود.
    در حال حاضر کرمهای روزی ساخته شده است که هم مرطوبکننده دارد و هم ضدآفتاب اما این کرمها تاثیر کرمهای جداگانه و تک را ندارند.
    مثل کرم پودر و پنکیکهایی میماند که روی آنها “حاوی ضدآفتاب” هم نوشته شده است و بههیچوجه تاثیر استفاده جداگانه از ضدآفتاب را ندارند و برای زمانهای کوتاه تاثیر دارند.

سلامت: پوست افرادی که از کرمهای روز و شب استفاده میکنند، واقعا با کسانی که فقط از ضدآفتاب استفاده میکنند، تفاوت دارد؟

بله، مطالعههای انجام شده روی صورت دوقلوها نشان داده است، قلی که منظم، دقیق و مستمر از این کرمها استفاده میکند، بهوضوح چند سال جوانتر از قل دیگر خود به نظر میرسد.
    نکته مهم دیگر این است که این کرمها را حتما باید با نظر پزشک مصرف کرد.
    پزشک با توجه به نوع و رنگ پوست، بیماریها و عوامل دیگر کرم مناسب را توصیه میکند.

پیشنهاد میکنم این دو اپلیکیشن رو از دست ندید.
    توضیحاتشون رو بخونید، خودتون هم با من هم نظر میشین:

دریافت اپلیکیشن مدیریت رژیم روزانه زیباتن
    دریافت اپلیکیشن 400 رژیم زیباتن

2. کاربر زیر پست Zenith را لایک کرده است:

somy (13 آذر 1392)

3. # ADS
    تبلیغات در مدار

fofoli آواتار ها
    مدیر ارزشمند پیشین

امتیاز زیباتنی
    88
    گروه وزنی
    گروه وزنی

عنوان کاربر
    مدیر ارزشمند پیشین
    میانگین پست در روز
    1.04
    قد
    165
    وزن شروع
    101
    وزن هدف
    اخر دی 85
    وزن فعلی
    بماند
    حالت من
    BaAngizeh
    وبلاگ زیباتنی من
    1
    زنیث جان به نظرت کرم ویتامینه دست ساز
    میتونه به عنوان کرم شب استفاده بشه ؟
    من میتونم لاغر بشم
    موضوع: پست تکراری ممنوع!

5. 2 کاربر، ارسال fofoli را لایک کرده اند:

mariami (30 بهمن 1392), Zenith (04 آذر 1392)

Zenith آواتار ها
    مدیر کل سایت

گروه وزنی
    گروه وزنی

عنوان کاربر
    مدير کل سایت
    میانگین پست در روز
    1.36
    وزن شروع
    64
    وزن فعلی
    53
    حالت من
    BaAngizeh
    وبلاگ زیباتنی من
    5
    نقل قول نوشته اصلی توسط fofoli نمایش پست ها
    زنیث جان به نظرت کرم ویتامینه دست ساز
    میتونه به عنوان کرم شب استفاده بشه ؟
    نه عزیزم. آخه کرم شب با وجود ویتامین c و آلفا هیدروکسیاسید و... باعث کمک به کلاژن سازی میشه. ولی زرده تخم مرغ ویتامین A داره و بیشتر مرطوب کننده است. در واقع نقش کرم روز و شب بیشتر بخاطر همون تاثیر و تحریک کلاژن سازیه. بنابراین کرم روز و شب رو حتما بزن اما بجای مرطوب کننده میتونی از کرم ویتامینه دست ساز استفاده کنی. منم تو یه دوره زمانی این کرم ویتامینه دست ساز رو استفاده کردم. اگر برای پایه اش از یه مرطوب کننده خوب استفاده کنی اثرش خوبه.

7. کاربر زیر پست Zenith را لایک کرده است:

mariami (30 بهمن 1392)

Zenith آواتار ها
    مدیر کل سایت

گروه وزنی
    گروه وزنی

عنوان کاربر
    مدير کل سایت
    میانگین پست در روز
    1.36
    وزن شروع
    64
    وزن فعلی
    53
    حالت من
    BaAngizeh
    وبلاگ زیباتنی من
    5
    از بین دو مقاله ای که گذاشتم به مقاله ی اول مشکوکم! چندتا نکته ی اشتباه داره! درسته که سایت منبعش اون رو از زبان یک دکتر نوشته ولی ممکنه واقعیت این نباشه! تو نت ایران که کپی برداری غیر مجاز براشون عادت شده نمیشه به هر مطلبی اطمینان کرد. به نظر من به مقاله ی دوم بیشتر توجه کنید

9. 3 کاربر، ارسال Zenith را لایک کرده اند:

mariami (30 بهمن 1392),omberto (28 آذر 1393),یکتا اذری (28 مهر 1394)