شما در حال مشاهده سایت در حالت ریسپانسیو(سازگار با موبایل و تبلت) هستید. در صورت تمایل به مشاهده سایت با نسخه اصلی "ایـنـجـا" کلیک کنید.

آشنایی بیشتر با زیباتنی ها

پاسخ به رایج ترین سوالات کاربران

اطلاعیه مدیریت سایت

در حال حاضر اطلاعیه جدیدی وجود ندارد
  • صفحه 1 از 4
  • 123 ...
  • آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 10 از 40

موضوع: اکسیر من را چه کسی خورد ؛زمان (22 الی 28 مهرماه 1397 )

mahbobe آواتار ها
      مدیر مسابقات کاهش وزن
      کاربر محبوب

امتیاز زیباتنی
      395
      گروه وزنی
      گروه وزنی

برای آشنایی بیشتر با من اینجا کلیک کنید

عنوان کاربر
      کاربر سایت
      میانگین پست در روز
      0.12
      قد
      160
      وزن شروع
      119/850
      وزن هدف
      75
      وزن فعلی
      95
      حالت من
      Delvapas
      وبلاگ زیباتنی من
      700

اکسیر من را چه کسی خورد ؛زمان (22 الی 28 مهرماه 1397 )

سلام خدمت همراهان گلم
      بازم با یه مسابقه ی دیگه در کنار هم هستیم

وقتی کودکی بودم که چاق می شد، این را نمی فهمیدم که دلیل اصلی اضافه وزن و این همه پرخوری ام در چیست. وقتی بزرگتر شدم، چیزهای زیادی از دنیای پیرامون خود آموختم. راجع به خوردن و آشامیدن، راجع به واکنش های فطری انسان به آنچه می پندارد. لحظه ای شگفت زده و لحظه ای بهت زده می شدم. در عوالم خود سیر می کردم و با رویاهایی که گویی هیچ گاه رنگ واقعیت پیدا نمی کردند، زندگی می کردم.

وقتی بزرگتر شدم، مشاهده انسانهایی که با پشتکار به موفقیت نزدیک شده اند، برایم لذت بخش بود. اما آنچه مرا می آزرد این نبود که آنها پشتکار دارند یا اینکه موفق می شوند. آنچه مرا می آزرد تلاش بی وقفه افرادی بود که به موفقیت نزدیک می شوند اما دقیقا موفقیت را کسب نمی کنند. یعنی تنها برای یک مقطع کوتاه به آنچه می خواهند، می رسند و بسیار سریع آثار مطلوب عملکرد صحیح خود را در هاله ای می بینند که در حال نابودی است.

در ذهنم چیزهای جالبی مرور می شد. مثل اینکه چگونه می توان یک اکسیر داشت.اکسیری که بتوان با استفاده کردنش از پس هر مشکلی بر آمد. چیزی که بتواند حال انسان را خوب کند. چیزی شبیه به یک داروی معجزه گر که انسان را شفا می دهد.

عمده مشکل من از کودکی تا کنون، آنچه همیشه مرا می آزرده مشکل اضافه وزن بود. ولع خوردن، ریزه خواری، بی خوابی، خوردن غذاهایی که مورد علاقه من نبودند و هر آنچه تصور کنید، از مشکلات گریبانگیری بودند که مرا بسیار چاق کرده بود. در طول دورانی که چاقی شدیدی داشتم، آنچه بیش از پیش ذهنم را درگیر خود کرده بود پیدا کردن یک چیزی شبیه به اکسیر بود. چرا می گویم اکسیر؟ از گذشته تا کنون هر کسی به دنبال یک ماده جاودانه بوده تا مشکلی از مشکلات عمده زندگی اش برطرف شود. نام این ماده ای معجزه آسا که شاید مایع نیز باشد، اکسیر می نامند. اکسیر ها از این رو که به عنوان حلال مشکلات مطرح بودند،پرداخت مبلغی هنگفت را به خود اختصاص می دادند. مبلغی که برای پرداخت آن می بایست از جیب و جان مایه گذاشت.

بعد از سالها تحقیق و پرس و جو از انسانهای چاق یا دارای اضافه وزن، متوجه این موضوع شدم که اکسیرها نه تنها وجود خارجی ندارند، بلکه تنها دروغی هستند که می تواند اول جیب و در پایان جان را به خطر بیندازد. تبلیغات زیادی در دنیای پیرامون ما را فرا گرفته که می تواند فوق العاده خطرناک باشد. از خریدن یک داروی چربی سوز گرفته تا داروهای عطاری و از دمنوش های اصطلاحا گیاهی گرفته تا دستگاههای عجیب و ناکارآمد پاک کننده چربی از بدن.

آنچه پیوسته باعث تغییر ماست درک این نکته است که باورهای ما از جهان پیرامون می تواند ما را لحظه ای به درنگ وا دارد. تصور کنید که همیشه بر دو روی سکه خوردن و نخوردن زندگی کنید. یا در علف زار تبلیغاتی که به شما دارویی خاص می فروشند. آیا اینها باعث تغییری پایدار در رفتار شما خواهد بود؟! آیا اینها باعث می شوند با خودتان مهربانی کنید و خودتان را از صمیم قلب دوست بدارید؟

آنچه سالهاست در پی آن هستید، من یافته ام. اکسیری وجود ندارد جز اینکه از مایه وجودتان بهره ببرید. آنچه برای همیشه حال بد شما را دگرگون می کند این است که باور کنید قابل تغییر هستید و باید آموزش ببینید. آموزشی که به شما کمک می کند خود واقعی تان را بین انبوه شگفت زدگی های روزمره بیابید و حالا قدمی موثر بردارید.

مدت زمان مسابقه: یک هفته
      زمان شروع مسابقه: شنبه
      زمان پایان مسابقه: جمعه

برای شرکت در مسابقه:
      کافیه همینجا پست بذارید و بگید که در مسابقه شرکت میکنید. به این ترتیب من( Zenithزنیث =اوج )یا مدیر مسابقات شما رو به جدول مسابقه اضافه میکنیم. وزن شروعتون رو هم همون موقع ثبت نام یا صبح شنبه بصورت ناشتا بگیرید و بگید. بعد هر روز یا روز درمیون میاید اینجا تو تاپیک مسابقه و گزارش خورد و خوراک و اقداماتی که در ارتباط با رژیمتون در اون روز داشتید رو میدید. توجه کنید اگر بیشتر از دو روز نیاید گزارش بدید کلا از مسابقه حذف میشید. مگر اینکه مدیر مسابقات دلیل عدم حضورتون رو بپذیره.

از انجا که در این سری از مسابقات کاهش وزن

در تمامی روزهای هفته از داوطلبین شرکت در مسابقه ثبت نام بعمل می اید

برای کاهش پیدا نکردن امتیازهای گروهها
      امتیازات دوستانی که از روز دوشنبه ثبت نام مینمایند
      در جمع بندی امتیازات لحاظ نخواهد شد
      تا موجب کاهش امتیازات گروههای وزنی نشود

نحوه ی امتیازدهی:

امتیازی که برای هر روز به شما داده میشه، به این شکله:
      به ازای هر روز گزارش : 1 امتیاز

ایجاد وبلاگ ؛1امتیاز
      در صورت کاهش بیش از نیم کیلو وزن ؛ و یا کاهش سایز در پایان هفته و مسابقه: 2 امتیاز

در نهایت امتیازات شما جمع بندی میشه و از هر گروه وزنی، سه نفری که بالاترین امتیازات رو بیارن برنده اعلام میشن.
      همچنین میانگین

امتیازات افراد هر گروه محاسبه میشه و گروهی که بالاترین امتیاز رو بیاره به عنوان گروه برنده اعلام میشه.

اعلام اسامی برندگان:روز یکشنبه
      اسامی برندگان هر مسابقه اینجا و همچنین روی تابلو اعلانات سایت اعلام میشه.

نام
      کاربری

وبلاگ گروه
      وزنی
      وزن
      شروع
      مسابقه
      سایز
      شروع
      مسابقه

امترمزیاز
      دوشنبه

پنجشنبه

وزن
      پایان
      مسابقه

سایز
      وزن

مجموع
      امتیازات
      ساعده وبلاگ نارنجی - - 1 1 1 1 1 1 1 - - - 7
      آلاهیدا وبلاگ قرمز - 124 1 1 1 1 1 1 1 = 123 2 10
      Catinca وبلاگ نارنجی 70 1 1 1 1 1 1 1 69 - 2 10
      printaniere وبلاگ نارنجی - 73.8 - 1 1 1 1 1 1 72 - 2 10

عزیزان ایجاد وبلاگ فراموش نشه

دوستان

باایجاد نکردن وبلاگتون؛باعث کاهش امتیازات گروه وزنی

خودتون میشید

دوستان تازه وارد
      لطفا
      تاپیک مسابقه رو بخونید
      به جواب تمامی سوالات خودتون دست میابید
      ثبت نام در این مسابقه در طول تمامی روزهای هفته انجام می پذیره
      حتی آخرین روز مسابقه

;
      اعلام نتیجه ی مسابقه ی اکسیر من را چه کسی خورد

اسامی برندگان برتر گروه
      نارنجی

Catinca با کسب 10 امتیاز

printaniereا کسب 10 امتیاز

اسامی برندگان برتر گروه وزنی قرمز

آلاهیدا با کسب 10 امتیاز

معرفی گروه برنده
      گروه قرمز

دوستان گرامی از طرف تمامی دوستان شرکت کننده
      در مسابقه به شما تبریک میگم

امتیاز گروه وزنی نارنجی :
      9

امتیاز گروه وزنی قرمز:10

ویرایش توسط mahbobe : 19 آبان 1397 در ساعت 09:05
      هدر دادن لحظاتِ عمر ، کشتن زندگیست ...
      دوست داشتنِ زندگی، با قدر دانستن لحظاتِ آن معنی پیدا می کند ...
      برنامه ات برای قدر دانستن این لحظات چیست ؟

یک سال بعد، جناب‌عالی حسرت خواهید خورد که کاش از امروز شروع کرده بودید

2. 3 کاربر، ارسال mahbobe را لایک کرده اند:

Catinca (29 مهر 1397),printaniere (01 آبان 1397),آلاهیدا (28 مهر 1397)

3. # ADS
      تبلیغات در مدار

افسون11 آواتار ها
      کاربر محبوب

امتیاز زیباتنی
      66
      گروه وزنی
      گروه وزنی

عنوان کاربر
      کاربر سایت
      میانگین پست در روز
      0.10
      قد
      159
      وزن شروع
      نیمه خرداد۸۴kg😥نیمه مرداد۷۱🔒اخر شهریور۶۵🔒
      وزن هدف
      ۸۰🔓۷۵🔓۷۲🔒۶۹🔒۶۶🔒۶۳🔒۶۰🔒۵۷🔒۵۴🔒
      حالت من
      BaAngizeh
      وبلاگ زیباتنی من
      50
      سلام محبوبه جون ،لطفا منو بدون وزن شروع وارد کن .ممنونم
      تا وقتی یه انگیزه محکم واسه لاغری نباشه ،دست کشیدن از خوردن و لذتی که داره غیر ممکنه ،انگیزه من‌سلامتیمه ،فقط سلامتی😍

5. 4 کاربر، ارسال افسون11 را لایک کرده اند:

Catinca (29 مهر 1397),mahbobe (28 مهر 1397),پریچهر82 (29 مهر 1397),آلاهیدا (28 مهر 1397)

آلاهیدا آواتار ها
      کاربر فعال

گروه وزنی
      گروه وزنی

عنوان کاربر
      کاربر سایت
      میانگین پست در روز
      0.24
      قد
      ۱۶۱
      وزن شروع
      ۱۰۱
      وزن هدف
      ۹۷ تا آخر آبان
      وزن فعلی
      ۹۸
      حالت من
      BaAngizeh
      وبلاگ زیباتنی من
      4
      سلام محبوبه جون
      منو با ۱۱۳ و ۱۲۴ وارد کن
      امیدوارم این هفته نتیجه خوبی بگیرم
      بالاخره جنگ درونم تمام شد. حالا در آرامش و با عشقی واقعی به خودم مهر میورزم

7. 4 کاربر، ارسال آلاهیدا را لایک کرده اند:

Catinca (29 مهر 1397),mahbobe (28 مهر 1397),پریچهر82 (29 مهر 1397),افسون11 (28 مهر 1397)

mahbobe آواتار ها
      مدیر مسابقات کاهش وزن
      کاربر محبوب

امتیاز زیباتنی
      395
      گروه وزنی
      گروه وزنی

عنوان کاربر
      کاربر سایت
      میانگین پست در روز
      0.12
      قد
      160
      وزن شروع
      119/850
      وزن هدف
      75
      وزن فعلی
      95
      حالت من
      Delvapas
      وبلاگ زیباتنی من
      700
      لاغری در یک ماه؛ چگونه در یک ماه ۶ تا ۹ کیلوگرم وزن کم کنیم؟

برای کاهش وزن دنبال معجزه نباشید. برای رسیدن به وزن ایده آل باید علاوه‌بر داشتن یک رژیم غذایی سالم، ورزش را نیز در برنامه‌ی روزانه‌ی خود بگنجانید. اگر کمی دقت و توجه به رژیم غذایی و سبک زندگی خود داشته باشید، رسیدن به وزن ایده آل با یک رژیم لاغری مناسب دور از دسترس نیست. برای کاهش وزن اصولی، باید علاوه بر اصلاح رژیم غذایی و سبک زندگی، با برنامه ریزی و اصولی پیش روید تا با حفظ سلامت بدن نتیجه مناسب را دریافت کنید. در این مقاله ۳ روش کاهش وزن سریع و هدفمند برای لاغری در یک ماه را به شما معرفی خواهیم کرد و خواهیم گفت چگونه می‌توانید در یک ماه ۶ تا ۹ کیلوگرم وزن کم کنید.

روش یک: تغذیه‌ی مناسب
      ۱. میزان کالری دریافتی خود را کاهش دهید

هر روز قدری کمتر غذا بخورید. در ابتدا سعی کنید به‌تدریج مقدار کالری دریافتی خود را کم کنید، سپس بر روی مقدار کالری‌ای تمرکز کنید که به شما کمک می‌کند تا بدون سختی و تحمل گرسنگی شدید، وزن کم کنید. محاسبه‌ی کالری کار لذت‌بخش و سرگرم‌کننده‌ای نیست، ولی برای رسیدن به وزن ایده آل باید پشتکار و صبر داشته باشید؛ مطمئن باشید این روشی عالی برای رسیدن به تناسب اندام است.

اگر بیشتر از مقدار کالری دریافتی در طول روز کالری بسوزانید، حتما وزن کم می‌کنید. شاید بتوان این روش را یکی از ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین اصول کاهش وزن دانست.
      می‌توانید با یک متخصص تغذیه مشورت کنید یا با مطالعه، اطلاعات بیشتری در مورد سلامت، سبک زندگی سالم و رژیم غذایی به‌دست بیاورید. همچنین هر روز میزان کالری غذاهای مصرفی خود را یادداشت کنید و مراقب باشید مقدار کالری دریافتی‌تان بیشتر از کالری هدف‌ نشود. نرم‌افزارهای موبایلی زیادی در این زمینه وجود دارد که با توجه به‌شرایط جسمی و فعالیت بدنی هر فرد، کالری مناسب برای کاهش وزن را پیشنهاد می‌کنند. همچنین با استفاده از این نرم‌افزارها می‌توانید تقریبا مقدار کالری همه‌ی مواد غذایی را به‌آسانی محاسبه کنید.

۲. از مصرف تنقلات ناسالم خودداری کنید

لاغری در یک ماه+ تنقلات ناسالم

برای اینکه بتوانید مقدار کالری دریافتی خود را تنظیم کنید، در ابتدا بهتر است تنقلات شور، شیرین، پرچرب و ناسالم را از رژیم‌ غذایی خود حذف کنید. اگر واقعا به‌دنبال کاهش وزن هستید، پس بهتر است با غذاها و تنقلاتی مانند سیب‌زمینی سرخ‌شده، پیتزا، کیک و شکلات خداحافظی کنید. شیرینی‌ها و غذاهای پرچرب خیلی بیشتر از چیزی که به‌نظر می‌رسند، کالری دارند و به‌همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم به‌جای مصرف این تنقلات از غذاها و خوراکی‌های سالم‌تر استفاده کنید. تنقلات و خوراکی‌های ناسالم برای افرادی که به‌دنبال کاهش میزان چربی بدن خود هستند، تله‌ی مرگ محسوب می‌شود، پس مراقب باشید به دام آن نیفتید.

بهتر است غذاهای خود را به‌صورت گریل‌شده، کبابی، آب‌پز یا بخار‌پز مصرف کنید و از سرخ‌کردن با روغن یا کره خودداری کنید.
      یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای کاهش میزان کالری دریافتی در طول روز، حذف فست‌فودها و نوشابه‌ها از رژیم غذایی است. تنها با حذف این مواد غذایی می‌توانید در هفته بیش از یک کیلو وزن کم کنید.

۳. غذاهای سالم را در برنامه‌‌ی غذایی خود قرار دهید

با مصرف غذاهای کم‌کالری می‌توانید سریع‌تر به هدف خود در کاهش وزن برسید. با مصرف ۴۰۰ کالری سبزی احساس سیری می‌کنید و به هدف خود که همان کاهش وزن است، نزدیک‌تر می‌شوید. این‌ درحالی است که با مصرف ۴۰۰ کالری غذای پرچرب نه‌تنها احساس سیری نمی‌کنید، بلکه دوست دارید بیشتر هم بخورید. اگر بدانید که هر ماده‌ی‌ غذایی چه مقدار کالری دارد، با دریافت آن به بدن‌ خود این پیغام را می‌دهید که کالری امروز را دریافت کرده است و دیگر نباید منتظر دریافت کالری بیشتری باشد.

میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، لبنیات کم‌چرب و گوشت بدون چربی ازجمله مواد غذایی سالم و کم‌کالری هستند و به کاهش وزن شما کمک می‌کنند. میوه‌ها و سبزیجات سرشار از آب هستند و کالری بسیار کمی دارند. در عین حال میزان چربی آنها نیز بسیار پایین و در حدود یک گرم یا حتی صفر است. همچنین بهتر است به‌جای استفاده از غذاهای فرآوری‌شده، غذاها و خوراکی های ارگانیک مصرف کنید.
      فیبر ماده‌ی غذایی بسیار مفیدی است. هر گرم فیبر در حدود ۱/۵ الی ۲/۵ کالری دارد. بیشتر حبوبات، مغزها و دانه‌ها سرشار از فیبر هستند.

۴. در هنگام طبخ غذا مراقب کالری‌های اضافی باشید

چهار تکه مرغ تا وقتی غذای مناسبی برای یک وعده‌ی غذایی‌ است که آن را با کره و پنیر آماده نکنید.

با جداکردن پوست مرغ بعد از طبخ، چربی کمتری دریافت می‌کنید. همچنین بهتر است از پختن گوشت با پودر سوخاری یا برخی از مواد غیرضروری که فقط کالری زیادی دارند، اجتناب کنید.
      از سرخ‌کردن غذا با روغن فراوان هم پرهیز کنید. حتی سبزیجات را هم زیاد سرخ نکنید. این کار باعث کاهش ارزش و کیفیت مواد غذایی می‌شود.
      غذای خود را به‌صورت بخارپز مصرف کنید و ادویه‌ی زیادی به آن بزنید. ادویه باعث افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن می‌شود. غذای بخارپز شده در مقایسه با غذاهای سرخ‌شده چربی و کالری کمتری دارند.

۵. غذاها و خوراکی های چربی سوز مصرف کنید

لاغری در یک ماه+ دمنوش زنجبیل و دارچین مناسب کاهش وزن

توجه داشته باشید که گرسنگی کشیدن روش مناسبی برای کاهش وزن نیست. پس بهتر است غذاهایی را در برنامه‌ی روزانه‌ی خود قرار بدهید که چربی سوز هستند. غذاهای سالم را جایگزین غذاها و تنقلات مضر و ناسالم کنید:

مقدار بالای امگا-۳ در ماهی چرب به کاهش سطح لپتین در بدن کمک می‌کند. لپتین موجب ایجاد حس سیری در فرد و افزایش متابولیسم بدن می‌شود. اگر علاقه‌ای به مصرف غذاهای دریایی ندارید، با یک متخصص مشورت کنید تا در صورت لزوم مکمل روغن ماهی را برای‌تان تجویز کند. هرچند استفاده از مکمل به‌اندازه‌ی مصرف خود ماهی مفید نیست، اما می‌تواند راهی جایگزین برای افرادی باشد که ماهی دوست ندارند.
      روزی یک عدد سیب بخورید تا چاق نشوید. سیب سرشار از پکتین است که باعث کاهش جذب چربی در بدن می‌شود. همچنین سیب علاوه‌بر داشتن فیبر بالا، کالری کمی دارد و به‌همین‌خاطر میان‌وعده‌ای بسیار مفید و خوشمزه است.
      به غذای خود زنجبیل و سیر اضافه کنید. زنجبیل رگ‌های خونی شما را گشاد می‌کند و سیر نیز سطح انسولین بدن را کاهش می‌دهد و البته هر دو موجب افزایش متابولیسم بدن نیز می‌شوند.
      از روغن زیتون در طبخ غذا استفاده کنید. هرچند روغن چاق‌کننده است، اما روغن زیتون حاوی چربی‌های اشباع‌نشده‌ای است که موجب کاهش کلسترول خون می‌شود و فواید زیادی دارد.

۶. آب بنوشید تا وزن کم کنید

آب مایه‌ی حیات است و نقش مهمی در کاهش وزن دارد. نوشیدن آب در طول روز علاوه‌بر اینکه موجب کاهش اشتها می‌شود، پوست‌تان را نیز شاداب‌تر می‌کند.

قبل از هر وعده‌ی غذایی دو لیوان آب بخورید. نوشیدن آب قبل از غذا باعث می‌شود سریع‌تر احساس سیری کنید و در نتیجه کالری کمتری دریافت می‌کنید.
      اگرچه مقدار آب مورد نیاز برای هر فرد متفاوت است، اما مؤسسه‌ای دارویی پیشنهاد می‌کند مردان و زنان روزانه به‌ترتیب در حدود ۳/۷ و ۲/۷ لیتر آب نیاز دارند که این مقدار شامل مقدار آب موجود در غذاها و نوشیدنی‌ها نیز می‌شود.
      چای سبز بنوشید. چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان است و به افزایش متابولیسم بدن کمک می‌کند.
      صرف‌نظر از همه‌ی کارها در اولین گام بهتر است، مصرف نوشابه را ترک کنید. درست است نوشابه کالری بسیار بالایی دارد ولی با نوشیدن آن سیر نمی‌شوید.

۷. حجم وعده‌های غذایی را کاهش و تعدادشان را افزایش بدهید

وعده‌های‌ غذایی را به ۵ الی ۷ وعده‌ی کوچک‌تر تقسیم کنید. این کار باعث می‌شود سریع‌تر وزن کم کنید. با این روش در طول روز احساس سیری می‌کنید و مجبور نیستید برای غلبه بر گرسنگی، کالری بیشتری دریافت کنید.

تنقلات سالم بخورید. تنقلات و خوراکی‌های مورد علاقه‌ی خود را به‌همراه میزان کالری هرکدام یادداشت کنید (هویج، انگور، آجیل یا ماست)، و با نگهداری آنها در بسته‌های مناسب، در طول هفته هر زمان که احساس نیاز کردید، می‌توانید به‌راحتی از آنها استفاده کنید.

صبحانه را حذف نکنید. بدن ما برای آغاز یک روز پرانرژی نیاز به غذا دارد. به‌همین‌خاطر، صبحانه وعده‌ی غذایی بسیار مهمی است. به‌یاد داشته باشید که با حذف صبحانه نه‌تنها وزن کم‌ نمی‌کنید، بلکه احتمالا دچار اضافه وزن نیز می‌شوید.

روش دوم: ورزش کردن
      ۱. با تمرینات کاردیو شروع کنید

لاغری در یک ماه+ تمرینات کاردیو

کاردیو (cardio) تمرینات ورزشی است که باعث تقویت قلب و شبکه‌ی گردش خون می‌شود. سریع‌ترین راه برای کاهش وزن و چربی سوزی انجام تمرینات کاردیوست. حرکات ورزشی کاردیو بسیار متنوع‌اند.

دویدن، دوچرخه‌سواری، شنا کردن، بوکس، تنیس، رقص و هزاران فعالیت بدنی دیگر را می‌توان به‌عنوان تمرینات کاردیو معرفی کرد. بنابراین اگر دچار درد در مفصل زانو هستید و نمی‌توانید پیاده روی کنید، می‌توانید از ورزش‌های دیگر برای تقویت شبکه‌ی گردش خون و قلب خود استفاده کنید.
      با انجام ورزش‌هایی مانند دویدن، تکواندو، ایروبیک و طناب زدن می‌توانید کالری بیشتری بسوزانید.
      تمرینات را با شدت بالا انجام دهید. گزارش منتشرشده در یک مجله‌ی ورزشی فیزیولوژی نشان داد انجام ورزش‌های انفجاری (ورزش‌هایی که قدرت و سرعت در آنها بالاست) که زمان استراحت کوتاهی دارند، بسیار در کاهش وزن مؤثر است. مؤلف این مقاله با مطالعه بر روی جوانان نشان داد که فواید و مزایای ورزش‌های انفجاری با تمرینات کاردیو برابری می‌کند. درواقع، ورزش‌های انفجاری نوعی ورزش استقامتی است که ورزشکار در مدت کمتری می‌تواند از تمام مزیت‌های ورزش‌ کاردیو بهره‌مند شود. با انجام ورزش‌های انفجاری در مدت‌زمان کمتر می‌توانید کالری بیشتری بسوزانید.

۲. تمرین با وزنه را شروع کنید

تمرینات کاردیو بسیار خوب است. با این‌ حال اگر به‌دنبال کاهش وزن هستید، بهتر است تمرین با وزنه را نیز امتحان کنید.

برخلاف تمرینات کاردیو، بهتر است تمرین با وزنه را هر روز انجام ندهید. ماهیچه‌های شما باید فرصت استراحت و بازسازی داشته باشند. به‌عبارت دیگر می‌توانید تمرینات کاردیو را هر روز انجام دهید ولی تمرین با وزنه را محدود به چندبار در هفته بکنید.

۳. بیشتر ورزش کنید

هیچ فعالیتی مانند انجام حرکات ورزشی نمی‌تواند موجب کالری‌سوزی شود. اگر حداقل ۳ الی ۴ بار در هفته ورزش نمی‌کنید، بهتر است همین حالا زمانی را برای این‌کار اختصاص دهید. بهتر است هر جلسه‌ی تمرین در حدود یک‌ ساعت باشد و با انجام حرکات ورزشی مناسب به تقویت عضلات قلب و سیستم گردش خون نیز کمک کنید. هنگام ورزش، هرچه ضربان قلب بالاتر برود، کالری بیشتری می‌سوزانید، در نتیجه سرعت کاهش وزن‌تان نیز بیشتر می‌شود.

یک الی دو روز در هفته را به استراحت کردن اختصاص بدهید. زمان استراحت برای ریکاوری بدن بسیار مفید و ضروری است.
      ورزشی را انتخاب کنید که از انجام آن لذت می‌برید. لذت بردن از ورزش باعث می‌شود با جدیت و علاقه‌ی بیشتری آن را دنبال کنید. اگر تردمیل ندارید یا از ورزش کردن با تردمیل لذت نمی‌برید، بهتر است ورزش‌هایی مانند یوگا، شنا، کیک بوکسینگ، دوچرخه سواری کوهستان، کوهنوردی یا کراس‌فیت را امتحان کنید. با توجه به‌ اینکه، فعالیت بدنی نقش مهمی در کاهش وزن دارد، پس از آن غافل نشوید.

۴. دیدگاه واقع بینانه‌ای در مورد ورزش داشته باشید

اگر شرایط جسمی شما مناسب ورزش کردن نیست، ناامید نشوید. با هر شرایط جسمی می‌توانید ورزش کنید، فقط به زمان و پشتکار بیشتری برای رسیدن به هدف نیاز دارید. فرقی نمی‌کند چقدر ورزش می‌کنید، فقط باید بدانید حتی کم‌ورزش‌کردن هم باعث سوختن کالری و تقویت ماهیچه‌ها و عضلات می‌شود.

پیاده روی کوتاه، بالا و پایین رفتن از پله‌ها و شستن ماشین نیز باعث سوختن کالری می‌شود. اگر درحال‌حاضر نمی‌توانید ۵ کیلومتر بدوید، نگران نباشید، درعوض می‌توانید هر روز صبح ۵ کیلومتر پیاده روی کنید.

۵. از انجام تمرینات کاردیوی سرعتی غافل نشوید

کاردیوی سرعتی برخی از انواع حرکات قلبی-عروقی مانند آهسته دویدن، شناکردن یا قایقرانی است که هنگام خالی بودن معده انجام می‌شود. وقتی با معده‌ی خالی ورزش می‌کنید هیچ گلیکوژن یا قندی وارد خون نمی‌شود، درنتیجه بدن با تبدیل سلول‌های چربی به انرژی، کالری مورد نیاز بدن را تأمین می‌کند. انجام تمرینات سرعتی به ورزشکاران و افرادی که رژیم‌ غذایی خاصی دارند،‌ کمک می‌کند تا سرعت چربی سوزی بدن خود را افزایش بدهند.

بهترین زمان برای انجام حرکات سرعتی بعد از بیدارشدن از خواب و قبل از خوردن صبحانه است. با توجه به‌ اینکه در طول شب چیزی نخورده‌اید، معمولا مقدار قند خون صبحگاهی شما در پایین‌ترین سطح است. پایین بودن سطح قندخون، بدن را مجبور می‌کند تا به‌دنبال منابع دیگری برای تأمین انرژی بگردد، بنابراین از ذخایر چربی به‌عنوان سوخت استفاده می‌کند.
      تمرینات سرعتی را با شدت کم و در بازه‌ی زمانی کوتاه انجام دهید. یک پیاده روی ۲۰ الی ۳۰ دقیقه‌ای با سرعت متوسط یا حتی راه‌رفتن سریع آن‌قدر فایده دارد که نباید از مزیت‌های آن چشم‌پوشی کرد.

۶. ورزش تاباتا (Tabata) را امتحان کنید

ورزش تاباتا که به اسم دانشمند مکتشف آن نام‌گذاری شده، بسیار ساده و کاربردی است: فقط کافی است یک حرکت ورزشی یا ترکیبی از چند حرکت ورزشی را به‌مدت ۲۰ ثانیه انجام دهید. سپس ده ثانیه استراحت کنید و همین روش را به‌مدت چهار دقیقه (هشت بار) تکرار کنید. اما باید بدانید انجام همین ورزش به‌ظاهر ساده بسیار نفس‌گیر است. درواقع تمرینات تاباتا روشی بسیار فشرده و عملی برای آب‌کردن چربی‌های بدن است.

حرکاتی ساده، مانند حرکات لانگ (lunges) یا اسکوآت تراست (squat thrusts) را برای این‌کار انتخاب کنید تا بتوانید چند دور آن را انجام دهید.
      در روزهای ابتدایی می‌توانید ده ثانیه حرکت را انجام دهید و ۲۰ ثانیه استراحت کنید و هرگاه به آمادگی کامل رسیدید، از الگوی اصلی ورزش پیروی کنید.
      به‌ خودتان سخت نگیرید. حرکات تاباتا ازجمله ورزش‌هایی است که نیاز به آمادگی جسمی بالایی دارد. بنابراین اگر هنوز بدن‌تان آمادگی کافی برای انجام این حرکات را ندارد، به‌خودتان فشار نیاورید.

روش سوم: رسیدن به هدف
      ۱. میزان متابولیسم پایه‌ی (BMR) خود را تعیین کنید

لاغری در یک ماه+ رسیدن به وزن دلخواه

اصلا مهم نیست چه‌کاری انجام می‌دهید، فقط باید بدانید بدن شما در هر شرایطی انرژی مصرف می‌کند. متابولیسم پایه معیاری برای ارزیابی مقدار کالری مورد نیاز بدن است. با تعیین میزان متابولیسم بدن متوجه می‌شوید که سرعت سوخت و ساز بدن‌تان چقدر است، چه فعالیتی باید انجام بدهید و چه مقدار کالری باید بسوزانید تا بتوانید به وزن ایده‌آل برسید. برای تعیین میزان متابولیسم پایه، درنظرگرفتن فاکتورهای سن، جنس و میزان فعالیت روزانه بسیار اهمیت دارد.

محاسبه‌ی میزان متابولیسم پایه‌ی مردان: ۵+(۵* سن)-(۶/۲۵* قد به سانتی‌متر)+(۱۰* وزن به کیلوگرم)
      محاسبه‌ی میزان متابولیسم پایه‌ی زنان: ۱۶۱-(۵* سن)-(۶/۲۵* قد به سانتی‌متر)+(۱۰* وزن به کیلوگرم)

۲. سطح فعالیت بدنی خود را تعیین کنید

به‌هر سطح فعالیت یک عدد تخصیص داده شد. هنگام محاسبه‌ی میزان کالری که در طول روز باید بسوزانید، بهتر است به این نکته توجه کنید.

کم ورزش می‌کنید یا اصلا ورزش نمی‌کنید : BMR ضربدر ۱/۲
      ورزش سبک بیش از سه روز در هفته : BMR ضربدر ۱/۳۷۵
      ورزش متوسط ۳ تا ۵ روز در هفته: BMR ضربدر ۱/۵۵
      ورزش سخت ۶ تا ۷ روز در هفته: BMR ضربدر ۱/۷۲۵
      ورزش و تمرینات شدید روزانه: BMR ضربدر ۱/۹

۳. روزانه چقدر کالری باید مصرف کنید

برای تعیین میزان کالری که در طول روز باید بسوزانید، BMR را در میزان فعالیت بدنی خود ضرب کنید.

رقم به‌دست‌آمده نشان‌دهنده‌ی مجموع انرژی است که بدن شما در طول روز به آن نیاز دارد. شاید رقم بزرگی باشد، اما نباید فراموش کرد که بدن انسان حتی هنگام خوابیدن نیز کالری می‌سوزاند.
      برای مثال، اگر عدد ۳۵۰۰BMR باشد و شما فعالیت متوسطی داشته باشید، برای به‌دست آوردن میزان انرژی لازم در طول روز، فقط کافی است عدد ۳۵۰۰ را در ۱/۵۵ ضرب کنید. عدد ۵۴۲۵ نشان‌دهنده‌ی مقدار کالری‌ای است که براساس وزن و میزان فعالیت فیزیکی در طول روز نیاز دارید.

برای اینکه در طول یک ماه ۹ کیلوگرم کم کنید، باید با استفاده از رژیم غذایی و ورزش کردن روزانه حداقل ۲۰۰۰ کالری بسوزانید که به‌نظر خیلی سخت می‌آید.
      ۴. با عرق کردن وزن کم کنید

با عرق کردن وزن بیشتری کم می‌کنید. بیش از نیمی از وزن انسان از آب تشکیل شده است، با این‌حال سلول‌های بدن انسان بیشتر دوست دارند تا آب را ذخیره کنند. تجمع آب ممکن است موجب ایجاد تورم در بدن شود، عرق کردن در واقع واکنش بدن به حذف آب‌های اضافی است. با یک ساعت انجام ورزش‌های قلبی-عروقی یا بیست‌دقیقه سونا رفتن در حدود نیم‌کیلو تا یک کیلو آب بدن‌تان کم می‌شود.
      برای جلوگیری از کم شدن آب بدن و اختلال در عملکرد سلول‌ها روزانه به‌اندازه‌ی کافی آب بنوشید.
      در برخی از روزش‌ها مانند بوکس و کشتی که ورزشکار باید قبل از وزن‌کشی به وزن ایده آل برسد، فرد سعی می‌کند با عرق‌کردن وزن خود را به سطح مورد نظر برساند.

۵. خواب کافی داشته باشید

برای اینکه بدن‌تان به‌لحاظ روحی و جسمی عملکرد مناسبی داشته باشد، باید به‌اندازه‌ی کافی استراحت کنید. سعی کنید هر شب حداقل شش ساعت خواب عمیق و بدون وقفه داشته باشید، هرچند برخی هشت ساعت خواب را هم توصیه می‌کنند. وقتی خواب هستید، بدن شما سلول‌ها و بافت‌های آسیب‌دیده را بازسازی می‌کند، مقداری کالری برای فعالیت اندام‌های داخلی اختصاص می‌دهد و سطح انرژی بدن را به حالت متعادل برمی‌گرداند. به‌همین‌خاطر وقتی بیدار می‌شوید، کاملا شارژ و سرحال هستید و آمادگی کافی برای انجام فعالیت‌های روزانه‌ را دارید.

گاهی کار زیاد، بی خوابی، استرس و خیلی مسائل دیگر باعث می‌شود فرد خواب کافی نداشته باشد، به‌همین‌دلیل ممکن است نتواند نتیجه‌ی مناسبی از برنامه‌ی کاهش وزن خود بگیرد.
      اگر معمولا شب‌ها خواب خوبی ندارید، بهتر است د
      ر طول روز زمانی بین ۱۰ الی ۱۵ دقیقه را به چرت زدن اختصاص دهید.

9. 4 کاربر، ارسال mahbobe را لایک کرده اند:

Catinca (29 مهر 1397),fafa mankan (01 آبان 1397),آلاهیدا (29 مهر 1397),توکلی (03 آبان 1397)

mahbobe آواتار ها
      مدیر مسابقات کاهش وزن
      کاربر محبوب

امتیاز زیباتنی
      395
      گروه وزنی
      گروه وزنی

عنوان کاربر
      کاربر سایت
      میانگین پست در روز
      0.12
      قد
      160
      وزن شروع
      119/850
      وزن هدف
      75
      وزن فعلی
      95
      حالت من
      Delvapas
      وبلاگ زیباتنی من
      700

نکاتی درباره لاغری اصولی از دید پژوهشگران

امروزه مقالات زیادی درمورد لاغری می‌خوانیم. بسیاری از این مقالات به‌نظر گیج‌کننده می‌آیند. پژوهش‌های علمی جدید نیز که به نکات خوب و ارزشمندی درمورد سوخت‌وساز بدن اشاره کرده‌اند، در مرحله‌ی عمل، به اموری گمراه‌کننده تبدیل می‌شوند. چیزهایی که به‌طور قطعی درمورد کاهش وزن می‌دانیم، ساده و انگشت‌شمارند. بااین‌حال این چیزها بسیار ارزشمندند و می‌توانند تأثیرات چشمگیری در کاهش وزن داشته باشند. نتیجه‌‌ی چند دهه مطالعه‌ی پژوهشگران در ۶ نکته خلاصه می‌شود که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم. با این مطلب همراه باشید تا با لاغری اصولی بیشتر آشنا شوید.

. تأثیر تغذیه از ورزش بیشتر است

شاید از دیگران شنیده باشید یا در مقالات خوانده باشید که کمی ورزش و فعالیت فیزیکی مانند استفاده از راه‌پله‌ها به‌جای آسانسور می‌تواند به کاهش وزن‌ کمک کند. اما نباید فراموش کنید که کاهش کالری دریافتی نسبت‌به افزایش ورزش، تأثیر بیشتری در کاهش وزن دارد. ساموئل کلاین دکترای پزشکی و استاد مدرسه‌ی پزشکی دانشگاه واشنگتن می‌گوید: «برای کاهش وزن کاهش غذای دریافتی مؤثرتر از افزایش فعالیت فیزیکی است. به‌عنوان‌مثال برای کاهش ۳۰۰ کیلوکالری باید ۴٫۸ کیلومتر بدوید یا از خوردن ۵۶ گرم چیپس سیب‌زمینی خودداری کنید.» برخی پژوهش‌ها تأثیر ورزش را در مقابل تغذیه بررسی کرده‌اند. این پژوهش‌ها نشان می‌‌دهند کاهش کالری دریافتی نسبت‌به افزایش فعالیت فیزیکی موفقیت بیشتری در لاغری دارد. البته برای دریافت بهترین نتیجه، باید کاهش کالری دریافتی با تمرینات ورزشی همراه شود

اگر بخواهید برای کاهش وزن تنها به تمرینات ورزشی تکیه کنید، ممکن است نتیجه‌ی معکوس دریافت کنید. ورزش روی هورمون‌های گرسنگی و اشتها اثر می‌گذارد و پس از تمرینات بدنی، شما را به‌طرز چشمگیری گرسنه‌ می‌کند. کلاین می‌گوید: «یک ساعت پیاده‌روی سریع باعث می‌شود ۴۰۰ کیلوکالری انرژی بسوزانید. سپس گرسنه می‌شوید و می‌روید نوشابه و پیتزا می‌خورید. درنتیجه بیشتر از کالری‌ مصرفی، کالری دریافت می‌کنید.» شاید همیشه بعد از ورزش پیتزا و نوشابه نخورید، ولی بیشترِ افراد تمایل دارند کالری‌ سوزانده‌ را جبران کنند.

پروفسور دیوید الیسون می‌گوید: «این روشِ تطبیق بدن است. براساس قوانین فیزیک، هر عملی عکس‌العملی دارد. به‌نظر می‌رسد این قانون در سیستم‌های زیستی نیز صدق می‌کند. به همین دلیل اغلب ما در بیشتر مواقع، تاثیر نوعی درمان خاص را دست‌بالا می‌گیریم، زیرا عکس‌العمل طبیعی بدن را لحاظ نمی‌کنیم. به‌عنوان‌مثال کسانی که به‌جای آسانسور از پله‌ها استفاده می‌کنند یا به پیاده‌روی شبانه می‌روند یا کالری دریافتی‌شان را کاهش می‌دهند، نتیجه‌ی موردانتظارشان را مشاهده نمی‌کنند، زیرا آنها مکانیسم‌های تطبیقی بدن را در نظر نمی‌گیرند که می‌تواند تأثیر این فعالیت‌ها را خنثی کند.»

مشکل دیگرِ ورزش بدون رژیم غذایی مناسب، خستگی است. در این مواقع نیز دوباره بدن در برابر خستگی عکس‌العمل نشان می‌دهد. کلاین می‌گوید: «اگر تمرینات ورزشی خسته‌تان کنند، احتمال کم‌تحرکی‌تان در ادامه‌ی روز افزایش می‌یابد و ممکن است در پایان روز هیچ کالری اضافه‌ای از دست نداده باشید.» هر روز بخشی از کالری از طریق فعالیت‌های بدنی روزمره مصرف می‌شود. اگر تمرینات ورزشی باعث بی‌تحرکی ما در ادامه‌ی روز شوند، انرژی‌ای را که قرار بود به‌طور عادی مصرف کنیم، مصرف نخواهیم کرد. درنتیجه انرژی مصرفی در طول تمرین ورزشی به‌نوعی با بی‌تحرکی جبران می‌شود.

2. ورزش به بهبود مشکلات سوخت‌وساز کمک می‌کند، مخصوصا برای حفظ وزن

جیمز هیل استاد دانشگاه کلرادو می‌گوید: «افراد عادت دارند به مطب دکتر بروند و بگویند سوخت‌وساز من مشکل پیدا کرده است. ما تا همین اواخر هیج مدرکی برای اثبات این ادعا نداشتیم، ولی اکنون مدارکی وجود دارد.» شاید ورزش به اندازه‌ی تغذیه در کاهش وزن مؤثر نباشد، اما ازجهتی‌دیگر اهمیت ویژه‌ای دارد و آن هم کمک به تنظیم دوباره‌ی سوخت‌وساز بدن است.

هیل در ادامه می‌گوید:‌ «بسیاری از اطلاعات ما در این حوزه از تحقیقات ناسا درباره‌ی استراحت در بستر به‌دست آمده است. پس از چند روز بی‌تحرکی، سوخت‌وساز بدن شروع به تغییر می‌کند و ضعیف می‌شود. با افزایش مجدد تحرک، سوخت‌وسازتان دوباره تغییر می‌کند.» شاید سوخت‌وسازتان هرگز به‌طور کامل به حالت اولیه‌ی خود بازنگردد، ولی تحرک روزمره‌ می‌تواند تا حد زیادی سوخت‌وسازتان را به حالت اولیه‌ی خود بازگرداند.

به همین علت، با اینکه در مرحله‌ی کاهش وزن، ورزش تأثیر کمتری نسبت‌به تغذیه دارد، در مرحله‌ی حفظ وزن، اهمیت ویژه‌ای خواهد یافت. مایکل ینسن دکترای پزشکی از مایو کلینیک می‌گوید: «ورزش برای جلوگیری از بازگشت وزنی که کم کرده‌اید، بسیاربسیار ضروری است. در افرادی که فعالیت بدنی ندارند، احتمال بازگشت وزن بیشتر است. بخشی از این تأثیر به‌ این خاطر است که با فعالیت بدنی مقداری کالری می‌سوزانید. این‌گونه می‌توانید انعطاف بیشتری در رژیم غذایی‌تان ایجاد کنید و بدون افزایش وزن، غذای بیشتری بخورید."

3. مجبورید برای حفظ وزن‌تان بیشتر از خیلی‌ها تلاش کنید
      تمرینات ورزشی می‌توانند سوخت‌وسازتان را تاحدی بهبود دهند، ولی واقعیتِ ترسناک این است که شاید سوخت‌وسازتان هیچ‌وقت مانند قبل از افزایش وزن‌تان نشود. بنابراین اگر قبلا چاق بودید یا اضافه‌وزن داشتید و اکنون وزن‌تان را کاهش داده‌اید، باید برای حفظ وزن فعلی‌تان بیشتر از کسانی تلاش کنید که تا حالا اضافه‌وزن نداشته‌اند. هیل می‌گوید: «اگر برای مدتی چاق یا بی‌تحرک بوده‌اید، اکنون که لاغر شده‌اید، باید تلاش بیشتری برای حفظ وزن‌تان بکنید، زیرا سوخت‌وسازتان هیچ‌وقت به وضعیت عادی برنمی‌گردد.» کنارآمدن با این واقعیت تلخ مهم است. بنابراین ناامید نشوید از اینکه باید از دوست‌تان که تا حالا اضافه وزن نداشته است، بیشتر تلاش کنید.

افزایش حجم عضلات به شما کمک می‌کند در طول روز مقدار بیشتری کالری بسوزانید، اما ممکن است مجبور شوید برای افزایش عضلات تا مدتی تمرینات هوازی سخت‌تری را دنبال کنید. هیل می‌گوید:‌ «شاید به‌نظر منصفانه نیاید، ولی این شرایط قابل‌تغییر نیست. شما با درک این موضوع، می‌توانید خودتان را بهتر برای مواجهه با آن آماده کنید

4هیچ ترکیب جادویی‌ای از غذاها وجود ندارد

اغلبِ ما گمان می‌کنیم اگر بتوانیم ترکیب درست غذاها را کشف کنیم، می‌توانیم به‌طور جادویی وزن کم کنیم یا وزن خود را حفظ کنیم. انواع‌واقسام رژیم‌ها مانند رژیم کم‌کربوهیدرات، رژیم کم‌چربی، رژیم غذایی با گلوکز پایین و… وجود دارند. ینسن می‌گوید به‌نظر نمی‌رسد که صرفا یک رژیم درست وجود داشته باشد. همچنین شواهدی وجود ندارد که ثابت کند نوعی رژیم غذایی خاص با سوخت‌وساز خاص یک فرد سازگاری بیشتری دارد. او می‌گوید: «اینکه ترکیبی جادویی از غذاها وجود دارد که می‌تواند با سوخت‌وساز خاص بدن‌تان فعل‌وانفعالاتی بسازد و به‌طور جادویی لاغرتان کند، افسانه‌ای بیش نیست. ما می‌دانیم که هر رژیم لاغری به‌شرطی می‌تواند مؤثر باشد که آن را به‌طور دائم دنبال کنید. هیچ رژیم غذایی جادویی‌ای وجود ندارد. تنها شرط موفقیتِ این رژیم‌ها این است که آنها را به‌درستی دنبال کنید.»
      ۵. کالری‌ها با هم برابرند

براساس قانون بقای انرژی، تنها تعداد کالری مهم است، نه منبع تأمین آن. کاهش وزن در رژیم غذایی توئینکی شاهدی بر این اصل است. مارک هاب، پروفسور تغذیه‌ در دانشگاه کانزاس توانست با خوردن هله‌هوله‌ها نزدیک به ۱۲ کیلوگرم از وزنش را کم کند و تأییدی بر نظریه‌ی دیوید کاتز، دکتری پزشکی از دانشگاه ییل باشد. کاتز درمورد اینکه کالری‌ها فرقی با هم ندارند، مطالب بسیاری نوشته است.
      ماریون نستل، استاد دانشگاه نیویورک می‌گوید: «حداقل در تئوری و گاهی در عمل برای بدن فرقی ندارد کالری از چه غذایی تأمین می‌شود. کالری، کالری است. چه غذای سالم بخورید، چه غذای ناسالم، وزن‌تان افزایش می‌یابد. اما از نقطه‌نظر سلامت بهتر است از غذاهای سالم مانند سبزیجات، بیشتر استفاده کنید. پرخوری در هله‌هوله‌ها راحت‌تر از پرخوری در غذاهای سالم است. اما این امکان وجود دارد که فرد در مصرف غذاهای سالم نیز پرخوری کند.»

شاید کالری‌های دریافتی از منابع مختلف برابر باشند، ولی اهمیت منبع کالری به‌خاطر دلایل دیگری است. کیفیت کالری دریافتی می‌تواند بر کمیت کالری‌ای که دریافت می‌کنیم نیز اثر بگذارد. به‌عنوان‌مثال کسی نمی‌تواند در خوردن سبزیجات زیاده‌روی کند. بنابراین در عمل ممکن است ارزش کالری‌ها متفاوت باشد. منبع تأمین کالری می‌تواند بر احساس سیری اثر بگذارد. بخشی از این موضوع، روانی است و بخشی دیگر زیستی. شرکت‌های صنایع غذایی در زمینه‌ای به‌نام «نقطه‌ی برکت» (bliss point) تحقیقات بسیاری کرده‌اند. در نقطه‌ی برکت تلاش بر این است که فرمولاسیون غذاها طوری باشد که دل‌پذیری محصول موردنظر افزایش یافته و مصرف‌کننده پس از مصرف مقدار بیشتری سیر شود. شرکت‌های غذایی باتوجه‌به نقطه‌ی برکت، محصولات‌شان را به‌گونه‌ای فراوری می‌کنند که مصرف‌کننده بیشترین مقدار ممکن از آن غذا را مصرف کند. در مقابلِ نقطه‌ی برکت،‌ تحقیقات دانشگاه هاروارد درباره‌ی «شاخص کیفیت کلی تغذیه»، نشان می‌دهد هرچه میزان مواد مغذی در غذای مصرفی بیشتر باشد، احتمال اینکه فرد زودتر سیر شود، بیشتر است.

درست است که نوع غذای مصرفی‌تان می‌تواند در درازمدت بر ویژگی‌های سوخت‌وسازتان (پروفایل متابولیک) اثر بگذارد، اما اگر بخواهیم به‌طور خلاصه بگوییم، اولین شرط لاغری، کاهش کالری دریافتی است. بنابراین بهتر است به‌جای غذاهای پرکالری و کم‌ارزش، غذاهای کم‌کالری‌تر و مغذی‌تر را جایگزین کنید. غذاهایی که حجم بیشتر، انرژی کمتر، کیفیت پروتئین بالاتر، شاخص گلوکز پایین‌تر و فیبر بیشتری دارند؛ چنین موادی را بیشتر در برنامه‌ی غذایی‌تان بگنجانید.

۶. مغزتان همه‌چیز را کنترل می‌کند

لاغری اصولی - عامل اصلی چاقی یا لاغری تصمیماتی است که توسط مغزتان گرفته می شود.

چاقی و اضافه‌وزن تقصیر بدن یا سوخت‌‌وساز نیست، بلکه مغز عامل بروز این پدیده است. همه‌ی ما می‌دانیم که تصمیمات اشتباه‌مان به‌طور مستقیم بر افزایش وزن‌مان اثر می‌گذارند و تصمیمات درست‌مان به کاهش آن کمک می‌کنند. مشکل اصلی این است که تصمیمات اشتباه‌مان در درازمدت بر نحوه‌ی تصمیم‌گیری مغزمان نیز اثر می‌گذارند و به‌طور شگفت‌انگیزی واکنش مغزمان به سیری و گرسنگی را تغییر می‌دهند. هر الگوی رفتاری‌ای می‌تواند در درازمدت بر مسیر عصبی ما اثر بگذارد و پرخوری نیز از این قاعده مستثنا نیست.

خبر خوب این است که شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهند مغز می‌تواند تا حد زیادی الگوهای رفتاریِ به‌وجودآمده را اصلاح کند، مانند محدودکردن کالری دریافتی، انتخاب غذاهای سالم و ورزش‌کردن. ممکن است عملکرد هورمون‌های گرسنگی و سیری به بخش‌هایی از مغز آسیب وارد کرده باشد، ولی این تأثیرات را در گذر زمان تا حد زیادی می‌توان برطرف‌ کرد. مانند تغییر هر عادت رفتاری دیگر، کلید موفقیت در این راه هم تلاش، تمرین و صبر است. ما می‌خواهیم در اینجا الگویی رفتاری را تغییر دهیم. هیل می‌گوید: «ادعاهایی مبنی بر اینکه می‌توانید در عرض ۱۲ هفته تمام اصلاحات را در مغزتان ایجاد کنید، ساختگی هستند. ما باید سیم‌کشی مغزمان را عوض کنیم. علم نوروبیولوژی (زیست‌شناسی عصبی) به ما درمورد افزایش وزن و کاهش آن توضیحاتی داده است. مدت‌ها طول می‌کشد تا بتوانیم عادت‌های خود را تغییر دهیم. شاید ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد، ولی درنهایت اتفاق خوبی می‌افتد.»

بنابراین اگر به‌طور خلاصه بخواهیم بگوییم، برای لاغریِ هرچه‌زودتر، کالری دریافتی‌تان را کاهش دهید، بهتر غذا بخورید، ورزش کنید و مهم‌تر از همه اینکه یادتان باشد این تمرینی است که باید مدت‌ها (ماه‌ها یا سال‌ها) تکرار کنید. باید برای حفظ وزن‌تان بیشتر از دوستان‌تان و کسانی که هیچ‌وقت اضافه‌وزن نداشته‌اند، تلاش کنید. فراموش نکنید پشت تمام این تصمیمات‌، مغزتان قرار دارد. مغزتان نیز مانند بدن‌تان در برابر تغییراتی که ایجاد کنید، عکس‌العمل نشان می‌دهد و خوشبختانه اصلاح‌پذیر است.

11. 5 کاربر، ارسال mahbobe را لایک کرده اند:

Catinca (29 مهر 1397),fafa mankan (01 آبان 1397),پریچهر82 (29 مهر 1397),آلاهیدا (29 مهر 1397),افسون11 (28 مهر 1397)

افسون11 آواتار ها
      کاربر محبوب

امتیاز زیباتنی
      66
      گروه وزنی
      گروه وزنی

عنوان کاربر
      کاربر سایت
      میانگین پست در روز
      0.10
      قد
      159
      وزن شروع
      نیمه خرداد۸۴kg😥نیمه مرداد۷۱🔒اخر شهریور۶۵🔒
      وزن هدف
      ۸۰🔓۷۵🔓۷۲🔒۶۹🔒۶۶🔒۶۳🔒۶۰🔒۵۷🔒۵۴🔒
      حالت من
      BaAngizeh
      وبلاگ زیباتنی من
      50
      سلام ،گزارش شنبه من،رعایت برنامه غذایی خوب+نیمـ ساعت پیاده روی
      تا وقتی یه انگیزه محکم واسه لاغری نباشه ،دست کشیدن از خوردن و لذتی که داره غیر ممکنه ،انگیزه من‌سلامتیمه ،فقط سلامتی😍

13. 4 کاربر، ارسال افسون11 را لایک کرده اند:

Catinca (29 مهر 1397),mahbobe (29 مهر 1397),پریچهر82 (29 مهر 1397),آلاهیدا (29 مهر 1397)

Catinca آواتار ها
      کاربر سایت

گروه وزنی
      گروه وزنی

عنوان کاربر
      کاربر سایت
      میانگین پست در روز
      0.14
      قد
      160
      وزن شروع
      86
      وزن هدف
      55
      وزن فعلی
      64
      حالت من
      Shokeh
      وبلاگ زیباتنی من
      25
      سلام دوستان
      منم هستم
      محبوبه جان ممنون از اطلاعات خوبی ک با ما شریک میشی
      لدفا منو هم با وزن شروع 70 وارد کن
      امروز شنبه رعایت رژیم و ورزش
      Do you remember the time..hahahahaha
      HA!Hahahahahaha
      ?you dont remember

15. 3 کاربر، ارسال Catinca را لایک کرده اند:

mahbobe (29 مهر 1397),پریچهر82 (29 مهر 1397),آلاهیدا (29 مهر 1397)

printaniere آواتار ها
      کاربر تازه وارد

گروه وزنی
      گروه وزنی

عنوان کاربر
      کاربر سایت
      میانگین پست در روز
      0.01
      قد
      163
      وزن شروع
      ۷۳.۸
      وزن هدف
      53
      حالت من
      Konjkav
      وبلاگ زیباتنی من
      3
      سلام
      من امروز عضو شدم باید صبر کنم و هفته آینده تو مسابقه شرکت کنم؟

17. 4 کاربر، ارسال printaniere را لایک کرده اند:

Catinca (29 مهر 1397),mahbobe (01 آبان 1397),پریچهر82 (29 مهر 1397),آلاهیدا (29 مهر 1397)

Catinca آواتار ها
      کاربر سایت

گروه وزنی
      گروه وزنی

عنوان کاربر
      کاربر سایت
      میانگین پست در روز
      0.14
      قد
      160
      وزن شروع
      86
      وزن هدف
      55
      وزن فعلی
      64
      حالت من
      Shokeh
      وبلاگ زیباتنی من
      25
      سلام گزارش یکشنبه
      رژیم و ورزش رعایت

- - - Updated - - -

نقل قول نوشته اصلی توسط printaniere نمایش پست ها
      سلام
      من امروز عضو شدم باید صبر کنم و هفته آینده تو مسابقه شرکت کنم؟
      سلام خوش آمدید
      خیر از همین امروز میتونید شرکت کنید و گزارش روزانه بدید
      Do you remember the time..hahahahaha
      HA!Hahahahahaha
      ?you dont remember

19. 2 کاربر، ارسال Catinca را لایک کرده اند:

mahbobe (01 آبان 1397),آلاهیدا (29 مهر 1397)

آلاهیدا آواتار ها
      کاربر فعال

گروه وزنی
      گروه وزنی

عنوان کاربر
      کاربر سایت
      میانگین پست در روز
      0.24
      قد
      ۱۶۱
      وزن شروع
      ۱۰۱
      وزن هدف
      ۹۷ تا آخر آبان
      وزن فعلی
      ۹۸
      حالت من
      BaAngizeh
      وبلاگ زیباتنی من
      4
      سلااام
      شنبه آفتابی و صاف و زیبا با کالری بسیار عالی
      یکشنبه پرکار و پرتلاش با کالری مناسب
      بالاخره جنگ درونم تمام شد. حالا در آرامش و با عشقی واقعی به خودم مهر میورزم

21. 2 کاربر، ارسال آلاهیدا را لایک کرده اند:

Catinca (30 مهر 1397),mahbobe (01 آبان 1397)

• صفحه 1 از 4
  • 123 ...
  • آخرینآخرین