شما در حال مشاهده سایت در حالت ریسپانسیو(سازگار با موبایل و تبلت) هستید. در صورت تمایل به مشاهده سایت با نسخه اصلی "ایـنـجـا" کلیک کنید.

آشنایی بیشتر با زیباتنی ها

پاسخ به رایج ترین سوالات کاربران

اطلاعیه مدیریت سایت

در حال حاضر اطلاعیه جدیدی وجود ندارد
  • صفحه 18 از 18
  • نخستنخست
  • ... 8161718
    نمایش نتایج: از 171 به 180 از 180

موضوع: ارتباط نوع مزاج هر فرد در نوع و روش رژیمش

یلدا آواتار ها
      مدیر ارزشمند پیشین

گروه وزنی
      گروه وزنی

برای آشنایی بیشتر با من اینجا کلیک کنید

عنوان کاربر
      مدیر ارزشمند پیشین
      میانگین پست در روز
      0.08
      قد
      160
      وزن شروع
      وزن اولیه 95
      وزن هدف
      سبز شدن
      حالت من
      Movafagh

ارتباط نوع مزاج هر فرد در نوع و روش رژیمش

سلام دوستای عزیزم این تاپیکو زدم تا بتونیم با هم به هم کمک کنیم برای شروع موضوع لازمه یه توضیحاتی بدم این توضیحات کمی زیاده ولی فایده یی که داره اینه که ما می فهمیم مزاج چه تاثیرات مهمی در بدنمون داره البته لازمه که بگم مطالب مربوط به مزاج ها زیاده و فقط اینا نیست ولی کم کم با هم پیش میریم.

علمای طب سنتی از قرن ها پیش ـ برای درمان بیماریهای جسمی و روحی ـ به بررسی ویژگی ظاهری و اخلاقی مزاج ها پرداخته اند و به یک سری الگوهای ویژه ی هر مزاج دست یافته اند. این الگوهای کلی برای تشخیص نوع مزاج به اشخاص و اطبا کمک بسیاری کرده است هرچند احتمال تغییر برخی رفتارها از یک الگو به الگوی دیگر به دلیل بروز بیماری در افراد ممکن است ولی وجود اکثریت این ویژگی ها در افراد می تواند نشانگر نوع خاصی از مزاج باشد.
      ویژگی جسمی مزاج دم

هیکل دموی ها درشت است-موهای پرپشت-پوست بدنشان سرخ و سفید است-عروق روی دستها برجسته-نبض پر و قوی و در لمس بدن گرم و مرطوبند-تحمل گرما و سرمای قوی دارند اما بیشتر خنکی و سرما را ترجیح می دهند -قدرت حرکات بدنی آنها بالاست و صدایی رساو محکم دارند-خواب خوبی دارند هرچند بی خوابی را هم تا حدودی تحمل می کنند-قدرت هضم و اشتهایشان خوب است ومعمولا یبوست ندارند--مزه ی مورد علاقه آنها شیرینی و ترشی است میل و توان جنسی آن ها بالاست معمولا سر بزرگ است شانه هادرشت و پر-بازوها ستبر-کشیدگی یا قامت بلند کمتر دارند-لب و دهان نسبتا بزرگ تری دارند-چشمان معمولا درشت-پراکندگی مو در بدنشان فراوان است-موهای درشت و مشکی یا خرمایی دارند-دارای استعداد چاقی شکمی-ضربان قلب آن ها تند و سریع وبا فشار است-معمولا خون گرمند و دمای بدنشان نسبت به دیگران بیشتر است و دارای حرکات تند و سریعی هستند
      ویژگی روانی مزاج دم

دموی ها معمولا افرادی آرام ،خوش خلق و صمیمی هستند-افرادی شجاع ،جسور ومعمولا پیشرو و رهبر گروهند-بی خیال ،سرزنده و اغلب بی حساب و کتابند-دیر خشمگین می شوند اما اگر خشمگین شوند دیر آرام می شوند و احتمال انجام رفتارهای مخاطره آمیز را دارنداینان معمولا افرادیند که خیلی زود با دیگران ارتباط برقرار می کنند و دوست می شوند-افراد دموی معمولا نگرانی و اضطراب خاصی دارند –معمولا در تلاش و کوششند-انسانهایی شجاع و جسورند ،معمولا پیشرو گروه -دموی ها اگر قصد جدی برای انجام کاری کنند می توانند تا 18 ساعت در روز کار کنند و اگر قرار بر تنبلی بگذارند می توانند تا 15ساعت در روز بخوابند-در عشق خیلی پر شوروپر حرارت وپرطراوتند-تنوع طلب هستند-در هر رشته ای وارد شوند به اوج می رسند-به علوم عقلی علاقه دارند مثل فلسفه-اعتماد به نفس بالادارند-معمولا بی نظمند-این افراد استعدادخلق و ابداع دارند-معمولا نمی توانند احساسات خود رانسبت به چیزی در خود پنهان کنند

ویژگی جسمی مزاج صفرا

این افراد لاغر اندامند-رنگ چهره و سفیدی چشم آنان به زردی می زند-پوستی گرم و خشک دارند-تحمل فصل تابستان را ندارند-عطش زیاد و دهانی خشک و تلخ دارند-بهترین فصل برایشان فصل زمستان است-کم خواب هستند(کردافشاری ،همان)تمایل به چربی و شیرینی ندارند-سرشان نسبت به بدن کوچکتر است و اندام میانی پهن تری دارند-دارای دهان و بینی بزرگی برای خارج کردن حرارت بدن دارند-پراکندگی مو در بدنشان کم تر از دموی هاست-رگ های برآشفته دارند-تمایل به سردی و ترشی بیش از شیرینی و چربی است- تند و تیز و بی قرارند-اندام تحتانی این افراد سردتر از اندام بالایی آنهاست -بیشتر مستعد تاسی سر هستند-نبض سریع و قوی دارند-قدرت و سرعت حرکات بدنی آنها بالاست-پیوسته ،سریع و بلند صحبت می کنند-قدرت هاضمه آنها خوب است و معمولایبوست دارند-از نظر جنسی تمایل بالا اما توان متغیر دارند
      ویژگی روانی مزاج صفرا

صفراوی ها از حافظه و قدرت یادگیری بالایی برخوردارند ، معمولا روابط اجتماعی قوی دارند-انسان های عجول و بی قرارند-انسانهایی پرحرفند و دررفتار معمولا بی وقار و بی قرارند- تیزهوشی های زیاد دارند-معمولا سوالات بی جا می کنند-احتمال اینکه گاه کم انرژی و افسرده شوند وجود دارد-در رفتار نسبت به سایر مزاج ها عکس العمل سریع دارند-دارای استعداد معنوی به صورت مقطعی هستند-نسبت به دموی ها منظمند-خیال باف و دقیق در تصمیم گیری-حاضر جوابند-معمولا ناآرامند-گاها باعث رنجش دیگران-تیزبین و دقیق در برخی ابعاد-گاها سخاوتمند-زود عصبانی می شوند-پرجنب و جوش

ویژگی جسمی مزاج سودای

هیکل سوداوی ها حالت مینیاتوری دارد، یعنی اغلب افرادی هستندلاغر با استخوان های نازک و کشیدهرنگ پوست سوداوی ها از سفید گچی تا سبزه و تیره متغیر است موی بدن آنها به علت سردی زودتر دچار سفیدی یا حالت گندمگون می شوند-نبض آنها تقریبا کند اما سفت و باریک است-حرکات آنها از حالت آرام و کند تا معمولی متغیر است-با احتیاط و دقت صحبت می کننددر نتیجه کلامشان سرسع و بلند نیست-زود سیر و سریع گرسنه می شوند-از خشکی بینی شکایت دارند-قدرت هاضمه ی بالایی ندارند-از نظر قدرت و توان جنسی در درجه ی پایین هستند و تمایلاتشان به رفتار محبت آمیز بیش از آمیزش جنسی است-وست کدری دارند-پراکندگی مو در فرد کم است ولی مو دارای فرهای کوچک است-هرچه سودای فرد بیشتر شود موها دارای فر بیشتر ولی فرها درشت می شوند-پوست خشک و سرد دارند-تمایل به شوری و شیرینی دارند-این افراد معمولا دچار چاقی شکمی نمی شوند- خواب این افراد معمولا کم است و دیر به خواب می روند در فصل بهار راحت ترند و فصل پاییز و زمستان برایشان فصول نامطلوبیست

ویژگی روانی مزاج سودا

افراد کم معاشرت و تابع مقررات فنی ، دقیق ،حسابگر ، دوراندیش و اغلب سمج هستند-در صورت خروج از تعادل مستعد افکار و خیالات و بدبینی و ظن و گمان هستند،قدرت حافظه آنها در حد معمول است-اگر نسبت به کسی کینه داشته باشند ازدل بیرون نخواهد کرد-اصرار دارند که هر کاری را به انجام برسانند-در رفتار جدی آرام-بیش از اندازه عاقل زندگی نظام مند و قانونی دارند-با بخشش مخالفند وبی نظمی واقعا او را دچار رنجش می کند-افرادی اند که به سختی انعطاف می پذیرند و خیلی دیر-حسابگری و بازرسی قوی دارند- معمولا به راحتی به کسی اعتماد نمی کنند-معمولا مداومت در انجام کار دارند-درون گرا-لجباز-اهل جدال و جنجال

ویژگی جسمی مزاج بلغم

هیکل بلغمی ها درشت است اما چربی بدن آنها بیشتر از عضلات است-معمولا چاق و پر چربی هستند-پوستشان سفید است و موهای کم پشت و لختی دارند-نبض آنها کند و نرم است و قدرت بدنی چندانی ندارند-در لمس بدن آنها نرم و شل است-در حرکات کند و آرام هستند و با تانی صحبت می کنند خواب آنها سنگین و زیاد است-اشتهایشان زیاد نیست و قدرت هضم بالایی ندارند-از نظر میل و قدرت جنسی در حد انتظار نیستند-بینی و دهان کوچکی دارند پراکندگی در عروق دارند-موی نازک و کم رنگ دارند-تمایل به آب کم دارند-تمایل به شیرینی بیش از ترشی دارند-معده سرد و هضم غذا در آنها کم است-شکم بزرگ دارند به دلیل سردی معده-پراکندگی مو در تن دارند ولی موهای نازک و کرکی مانند-چشم درشت

ویژگی روانی مزاج بلغم

بلغمی ها معمولا افرادی آرام ،تسلیم پذیرو مسالمت جو هستند،چندان خود را درگیر نمی کنند،بیشتر دور اندیش و با احتیاط هستند،در انجام امور از خود شجاعت نشان نمی دهند روابط اجتماعی آنان چندان قوی نیست از حافظه و قدرت تمرکز بالایی بر خوردار نیستند-دیر عصبانی می شوند و صبور ،کند و کم انرژی اند . افرادی هستند که آرام نفوذ می کنند افرادی مرموزند-معمولا ظاهرشان با باطنشان فرق میکند احساسات خود را پنهان می کنند-ریزبین از شعر لذت می برند ولی استعداد شاعری ندارند-گرایش به مسایل فنی وریاضیات دارند-حالت خودگرایی دارند-توجه به تفکرات منفی گذشته و واپس گرایی از اصول اخلاقی اینان است هر چه سردی افزایش پیدا کند بدبینی بیشتر می شود-زود رنجند-زود خسته می شوندو خوابشان می گیرد-بی اراده
      معمولا منظم نیازمند محبت-بدون استعداد ریسک-حساس-بیحالی و بی حوصلگی

حتما بعد خوندن اینا با خودتون میگین اوا ما که همشو داریم پس مزاجمون کدومه لطفا عجله نکنید بزارید کم کم پیش بریم متاسفانه به دلیل روش غلط تغذیه-زندگی و مشکلات و ناراحتی های مختلف که گریبان انسانهای این عصرو گرفته همه یا اکثر آدمها دچار اختلال مزاجی شدن مثلا یه مثال ساده بزنم افزایش خلط سودا که منجر به بیماریهای سرطان -مالیخولیا-وسواس-بی خوابی و..... میشه تو کمتر فردی از ما هست که پیدا نشه میگید چرا؟الان میگم.چون چیزی که باعث افزایش این خلط خطرناکه که میکن کسی که سودا توش خیلی رسوب کنه به مرگ دچار میشه .خوردن ترشیجات هر نوعش چه میوه چه آبغوره یا لواشک به حد وفوره یا در معرض امواج قرار پرفتن یا گناه و........ بعدا واستون میگم .حالا اینا مهم نیستم

برای تشخیص مزاجتون به سایت http://www.tabaye.ir/exam مراجعه کنید و نتیجه ی بالای صفحه تا قبل جدولرو واسم بنویسید با بالاترین وزنتون و وزن فعلیتون و رنگ پوستتون تا من توضیحاتمو با نمونه ادامه بدم

دوستون دارم

نکات تازه راجع به آزموناتون................... حتما بخونید.................................................. ...

سلام دوستجونای گلم یه چیزی بهم گفت بعضی ها یه کم دچار استرس شدید نمی دونم شاید باید یه مقدار در مورد مزاجها و اون جدولایی که از خودتون تو آزمون دیدید توضیح بیشتری بدم .
      ببینید گلای من ما به طور کلی8 نوع مزاج ذاتی داریم که 4 تاش مزاج ترکیبی که شامل گرو و تر(دموی)-گرم و خشک(صفراوی)-سردو تر(بلغمی) و سرد و خشک(سودایی)و 4 مزاج مفرد که شامل گرم-سرد-خشک-تر . ببینید منظور از مزاج ذاتی یعنی مزاج مادرزادی فرد . این مزاج هرگز قابل تغییر نیست که همون اسمایی که تو آزمونتون بود و نوشته بود مزاج فعلی شما فلان است این یعنی همون مزاج مادرزاتیتون .اما در طول زندگی انسان به دلیل اشتباهات تغذیه ای یا تغییرات محیطی یا اتفاقات خوشایدن یا نا خوشایند زندگی و........مزاج مادرزادی ما دچار غلبه میشه. اینکه تو آزموناتون نوشته شما غلبه ی مثلا سودا دارید به دلیل کارها و خوردن غذاهایی هست که تو پستای قبلی گفته بودم باعث افزایش سودا میشه و باید ترک کنید .ینی شما تو طول این چند سال زندگی این چیزارو رعایت نکردید و دچار غلبه ی خلط بد در بدن شدید .کلا غلبه ی این اخلاط بد باعث بیماریهای مختلف میشه که متاسفانه در عصر امروز بیشتر سودا تو افراد غلبه میکنه که بدترین خلط هست علتشم که قبلا گفتم
      موضوع بعد در مورد درجه ی گرمی و سردی یا تری و خشکیتونه که تو نتیجه ی آزمونتون نوشته . هر کدوم از این خصوصیات شامل 4 درجه هستن مثلا همون طور که خودتونم دیدید یکی تو آزمونش نوشته گرمی 1 از 4 -تری 2 از 4 خوب اینا ینی چی؟
      ینی این فرد از 4 درجه حرارت فقط 1 درجشو داره ینی حرارت بدنش خیلی زیاد نیست و لی تتری بدنش زیادتره از گرمی بدنش پس احتمالا کمی چاق شده و گرماش اونقدر نیست که بتونه رطوبات بدنشو بسوزونه. این در مورد مزاجهای ی دیگه هم صادقه پس کسی که مثلا صفراوی هست و درجه ی گرمی و خشکیش هردو 4 هست ینی یه صفراویه تمام عیار که همه ی ویژگی های صفراویهارو در بالاترین حدش داره و حالا اگر این غلبه ی سودا پیدا کنه اخلاقش رو به سودایی میره .
      اما نکته تو این درجه ها اینه که هر کی درجه ی ضعیفتری از مزاجهارو داشته باشه ویژگی هایی که مخصوص مزاجش هست رو هم در درجه ی ضعیفش داره مثلا یه صفراوی با درجه ی 4 خیلی سریع تر عصبانی میشه تا صفراوی درجه ی 1 یا یه سودایی درجه ی 4 هیچ وقت چاق نمیشه و شکمش همیشه تخته ولی سودایی درجه 1 قابلیت چاق شدنو داره
      عزیزای دلم بازم سوالی بود بپرسید

چقدر رویایی است وقتی می توانی به رویاهایت دست یابی

از ارسال پستهای مشابه در دفترچه های مختلف بپرهیزید
      از قرار دادن عکس های مخالف با شیونات در آواتارها و پست ها اکیدا خودداری کنید
      ما شما را دوست داریم پس شما هم با احترام به قوانین ما به این علاقه پاسخی مثبت بدهید.

2. 29 کاربر، ارسال یلدا را لایک کرده اند:

***super star** (26 تیر 1392),**mahsa** (09 آذر 1392),altinay (25 تیر 1392),azi110 (17 فروردین 1393),faribaa (22 تیر 1392),fereshteh (05 اردیبهشت 1392),fifi (17 اردیبهشت 1392),helia (09 مهر 1392),hoda1377 (02 آذر 1392),liliom (17 فروردین 1393),marmary (05 اردیبهشت 1392),Mr.X (06 خرداد 1392),nedayi (05 اردیبهشت 1392),parchami7 (27 شهریور 1392),sara (07 اردیبهشت 1392),مملي شيطون (06 خرداد 1392),مرجان320 (04 اردیبهشت 1392),نجمه بانو (19 فروردین 1396),نرگس مامان (13 آذر 1392),کمر باریک (12 آذر 1392),گل یخ (15 آذر 1392),پـــر (11 مرداد 1392),yalda (07 اردیبهشت 1392), Zenith (04 اردیبهشت 1392),اکرم 61 (12 آذر 1392),اایدا (09 مرداد 1392),خوشگل (21 اسفند 1392),شکیلا123 (29 آبان 1393),عاطفه 1986 (09 اردیبهشت 1392)

3. # ADS
      تبلیغات در مدار

farin-s آواتار ها
      کاربر سایت

امتیاز زیباتنی
      45
      گروه وزنی
      گروه وزنی

عنوان کاربر
      کاربر سایت
      میانگین پست در روز
      0.02
      قد
      168
      وزن شروع
      74
      وزن هدف
      58
      وزن فعلی
      74
      حالت من
      Mehraboon
      سلام عزیزم اینم نتیجه آزمون من
      مزاج فعلی شما گرم و تر است.
      درجه گرمی : 1 از 4
      درجه تری : 1 از 4

مزاج شما غلبه بلغم حاد دارد.
      مزاج شما غلبه سوداوی حاد دارد.

تو توضیحات شما بیشتر به بلغم می خورم
      اینکه رنگ پوستم سفیده
      استخوان بندیم درشته
      قد 168
      بیشترین وزنم 79 بوده و الان 73
      خیلی زود چاق میشم و اگر بخوام لاغر شم اول زود میشم اما بعد کند میشه
      مشکل یبوست دارم و ورم معده
      کارم با لپتابه بعنی تقریبا تو روز 17 ساعت اینا پاشم

ممنون میشم راهنمایی کنیم ...

Dianaa آواتار ها
      کاربر تازه وارد

امتیاز زیباتنی
      30
      گروه وزنی
      گروه وزنی

عنوان کاربر
      کاربر سایت
      میانگین پست در روز
      0.00
      قد
      162
      وزن شروع
      90
      وزن هدف
      59
      وزن فعلی
      75.300
      حالت من
      Sepasgozar
      سلام
      نتیجه آزمون من اینطور بود:
      مزاج فعلی شما گرم است.
      درجه گرمی : 1 از 4
      به لحاظ تری و خشکی متعادل.

مزاج شما غلبه صفراوی حاد دارد.
      باید چکار کنم؟
      ممنون

nafise90 آواتار ها
      کاربر تازه وارد

امتیاز زیباتنی
      10
      گروه وزنی
      گروه وزنی

عنوان کاربر
      کاربر سایت
      میانگین پست در روز
      0.01
      قد
      160
      وزن شروع
      80
      وزن هدف
      60
      وزن فعلی
      78
      حالت من
      Sepasgozar
      وبلاگ زیباتنی من
      6
      برای من اینو گفت:
      مزاج فعلی شما سرد و تر است.
      درجه سردی : 1 از 4
      درجه تری : 1 از 4

یعنی چی غلبه سوداوی حاد دارد؟؟؟؟؟

Zenith آواتار ها
      مدیر کل سایت

گروه وزنی
      گروه وزنی

عنوان کاربر
      مدير کل سایت
      میانگین پست در روز
      1.37
      وزن شروع
      64
      وزن فعلی
      53
      حالت من
      BaAngizeh
      وبلاگ زیباتنی من
      5
      دوستای گلم یلدا جان دیگه تو انجمن فعالیت نمیکنه و نمیتونه تفسیر نوع مزاجتون رو ارائه بده. میتونید از اطلاعاتی که به دوستان قبلی داده استفاده کنید.
      پیشنهاد میکنم این دو اپلیکیشن رو از دست ندید.
      توضیحاتشون رو بخونید، خودتون هم با من هم نظر میشین:

دریافت اپلیکیشن مدیریت رژیم روزانه زیباتن
      دریافت اپلیکیشن 400 رژیم زیباتن

Mr.X آواتار ها
      کاربر سایت

گروه وزنی
      گروه وزنی

عنوان کاربر
      کاربر سایت
      میانگین پست در روز
      0.04
      قد
      قد خالص (!) 178
      وزن شروع
      55
      وزن هدف
      بیخیالش شدم دیگه :))
      وزن فعلی
      55
      حالت من
      ShadOsarhal
      وبلاگ زیباتنی من
      1
      خدا رو شکر غلبه مزاجی ندارم چون خودم بطور ناخوداگاه رعایت میکنم,برام خیلی عجیب و البته جالب بود که ادم نا خود اگاه دستورات لازم رو رعایت بکنه: دی

ممنون.
      I ain't gonna do what I don't want to,
      I'm gonna live My life.

9. کاربر زیر پست Mr.X را لایک کرده است:

Zenith (04 شهریور 1394)

شکیلا123 آواتار ها
      کاربر سایت

امتیاز زیباتنی
      75
      گروه وزنی
      گروه وزنی

عنوان کاربر
      کاربر سایت
      میانگین پست در روز
      0.00
      قد
      160
      وزن شروع
      92/300
      وزن هدف
      فعلا85
      وزن فعلی
      92/300
      حالت من
      ShadOsarhal
      وبلاگ زیباتنی من
      1
      همه چیز درباره مزاج بلغم :

بلغم :
      بلغم یکی از خلط‌های چهارگانه (اخلاط اربعه) در طب اخلاطی بوده است. طبیبان سنتی این خلط ر مایعی لزج و سفید که طبعی با مزاج سرد و تر(همانند آب) دارد و مصرف زیاد خوراکی‌های سردی بخش باعث تضعیف این خلط در بدن می‌شود.
      ازدو خلط صفراء و دم سبک­تر است و در طبقه­ ی زیرین آن­دو قرار می­گیرد.این خلط دارای رنگ سفید و بی­مزه است و به آن، خون(دمِ) ذخیره می­گویند.

بلغم نیزمانند دم،محلی برای ذخیره ندارد و بقولی، آب موجود درخون را تشکیل
      میدهد.معمولاً حجام دراولین خون‌گیری فرد بلغمی شاهد خون شفاف و کم مایه‌ای است ،بلغم مثل کشک یا سفیده تخم مرغ بوده و مربوط به سیستم لنفاوی یا سیستم ایمنی است

برخی معتقدند منظور از این خلط در طب جدید همان گلبول سفید خون (wbc) هستند و این خلط دستگاه ایمنی بدن را تشکیل می‌دهد
      دو نوع می‌باشد طبیعی و غیر طبیعی.
      طبیعی :غذایی است که طبیعت بدن آن را تمام پخته و آن را غذا گرداند.
      غیرطبیعی : آن چهار نوع است، یکی بسیار رقیق، آن را رطوبت مایعی گویند. نوع دوّم غلیظ‌تر آن را مخاطی گویند. سوّم، نیک غلیظ باشد آن را زجاجی گویند. چهارم سخت غلیظ باشد آن را جصّی گویند.
      نکته مهم
      اگر مقدار خلط بلغم، از میزان طبیعیِ خود غلبه کند(: غلبه بلغم)، خصوصیات فرد را بلغمی پیدا می­کند

علل پیدایش بلغم
      حالت طبع بلغم همان کمبود ترشح تیروئید است. البته به صورت ریشه ای تر هر گاه غدد مترشّحه داخلی و اعصاب به عللی دچار کم کاری شوند سوخت و ساز کم می‌شوند متابولیسم بازال پایین می‌آید انرژی بدن کاسته می‌شود، در این حالت طبع را بلغمی گویند. خواب زیاد و آرامش و پر خوری باعث افزایش رطوبت و بلغم بدن می‌شود. خوردن غذاهایی که بلغم زا است مثل لبنیات ( مانند ماست که مقدار کم آن بلغم زا و زیاد آن سودا زا است ) و آب یخ دار و شیرینی و مرکّبات و جو و آب دم کرده جو و ترشیجات و سردی جات بدون مصلح همگی خلط بلغمی را افزایش می‌دهند.

اسباب چهارگانه بلغم طبیعی:
      1) سبب مادی :
      قسمت غلیظ و لزج و تر از مواد غذائی

2) سبب فاعلی :
      حرارت کمتر از اعتدال

3) سبب صوری :
      پختگی و نضج ناقص

4) سبب غائی :
      آمادگی برای تبدیل شدن به خون
      جایگزینی رطوبات بدن
      کمک به رطوبت مفاصل و اعضای متحرک
      مخلوط شدن با خون و تغذیه بعضی اعضاء مثل مغز و نخاع

مهم­ترین وظایف خلط بلغم در بدن:
      خلط بلغم بخاطر خصوصیت مزاجی ویژه ­اش(رطوبت و برودت)، آثاری دارد؛
      1. بلغم، خلطِ جایگزین خون(دم) است، لذا زمانی که برخی اندام نیاز به غذا داشته باشند، ولی بنابه عللی سیستم خونرسانی مختل شود، یا خون بدن کاهش یابد،حرارت خلط بلغم را افزایش می­دهند، آن­را به چیزی شبیه خلط دممبدّل می­سازند و از آن تغذیه می­کنند.

2. لیز کردن و تسهیل حرکت اندامی که حرکات زیادی دارند؛ مانند مفاصل، زبان و چشم

3. نقش اساسی در تولید چربی بدن، و در ساختمان اعصاب

4. تشکیل­دهنده­ی تمام آب­هایی که در بدن هستند؛ آب موجود در خون، آب میان­سلولی و درون­سلولی، آب میان بافت­ها و مفاصل، آب بزاق و تعریق و اشک، رطوبت سینوس­ها، رطوبت مغز و …

مشخصات ظاهری افراد بلغمی مزاج :
      هیکل بلغمی ها معمولاً درشت است و افرادی چاق هستند و بدن پر چربی دارند دچار چاقی شکمی و مقداری هم چاقی از ناحیه پهلو می‌باشند. در لمس،پوست غالباًسرد بدنشان سرد و مرطوب و نرم است. دارای منافذ ریز (تعرق کم) رگ های پنهان دارند، و موی روشن و شفاف. موهای کم پشت دارند. دهانشان مرطوب است. تشنه نمی شوند. خواب آن ها سنگین و زیاد است. احساس کسلی و بیحالی دارند. افسرده خو وتنبل هستند نبض ضعیف دارند. واز این رو واقع گرا هستند واهل ریسک نیستند. بلغمی ها معمولاً افرادی آرام، صبور، تسلیم پذیر و مسالمت جو هستند، بیشتر دور اندیش و با احتیاط هستند و در انجام امور از خود شجاعت نشان نمی دهند، روابط اجتماعی آنان چندان قوی نیست و از حافظه و قدرت تمرکز بالایی برخوردار نمی باشند. کم انرژی و کم جنب و جوش هستند و در کارها کند هستند چندان قوی نیستند. همچنین با تأنی صحبت می کنند. خیلی دیر عصبانی می شوند. فراموشکار و کند ذهن هستند. افراد راحت و بی قید به اکثر مسائل هستند. همه چیز را راحت می گیرند و خود را درگیر چیزی نمی کنند. بی اراده هستند . متاثر از دیگرانندمیل جنسی کم و توان جنسی کم دارند. سردی و رطوبت بدن توان جنسی آنها را کاهش می دهد. زیر چشم پف کرده ، درد معده ، تنگی نفس موقع خوردن غذا ، قلنج می‌کنن درد کمر و بین شانه ها و گرفتگی ماهیچه پشت گردن ، کسل و خواب آلود ، جاری شدن آب از دهان در خواب ، دچار تپش قلب وقتی از خواب بیدار می‌شوند ، رقیق بودن آب بینی ، ترشح بینی ، دفع ادرار زیاد همراه با فشار ، ضعف مثانه. ترشی دهان، نرمی و سستی پوست بدن،ضعف گوارش، افزایش بزاق دهان، رقیق شدن آب بینی، زبان باردار و مرطوب، سفیدی ادرار، سفید شدن ریش و مو قبل از پیری، بدن و کف دست سرد، ابتلا به بیماری های رطوبتی و سکته در این افرادبیشتر بروز میکند. پر خواب و پر اشتها ودارای بدن ورم کرده هستند و به سرما تحمل ندارند. در فصل زمستان خیلی اذیت می شوند. مستعد ابتلا به بیماریهای روماتیسمی و مشکلات گوارشی هستند. با خوردن سردی ها دچار مشکل می شوند. اشتهایشان زیاد نیست و قدرت هضم بالایی ندارند. افراد بلغمی غالباً از نفخ معده و سردی سر دل رنج می‌برند که می‌توانند با ترک سردی‌ها و مصرف گرمی‌جات به سلامت معده و به طور کلی سلامت جسم خود کمک کنند،تمایل به خوردن شیرینی و ادویه جات و گرمی جات دارند. که البته با تعدیل بلغم خود و روی آوردن به مصرف موادی که گرم و خشک هستند مثل خرما و زیره و اسپند و… می‌توانند از چاق شدن مفرط جلوگیری به عمل آورند و با مصرف مواد مسهل و تخلیه روده و معده از چاقی خود بکاهند ، امام صادق علیه السلام می فرمایند:به همان اندازه که روغن حیوانی مصرف شود به همان میزان چربی‌ زاید از بدن دفع می‌شود پس برخلاف تصور عموم مردم مصرف چربی حیوانی نه تنها مضر نیست، بلکه دفع کننده چربی‌های مضر نیز هست ، افراد بلغمی نباید سردی‌جات را به تنهایی میل کنند (همراه با گرمی میل شود).

بازتاب روانی و رفتاری در افراد بلغمی :
      گرایش به علوم عقلی و ریاضیات، حسابگر و محتاط ، بد بهار و بد زمستان ، منطقی و عاقل ، میانه‌‌رو، محتاط و گاهی ترسو ، تجارت پیشه ، آرام ، منزوی و دارای حرکات کند ، گذشته نگر ، منظم و دقیق ، دارای استعداد افسردگی ، بدون استعداد ریسک ، اهل سازش و بی اراده ، درون گرا و منفی‌باف ، فراموش‌کار و کندذهن بی علاقه به یادگیری ، میل و توان جنسی بسیار کم

نکته
      اگر بلغم در سر اضافه شود بلاهت و حماقت ایجاد می‌کند که در اثر افزایش سردی در سر است ، تمام داروهای افزایش حافظه گرم هستند ، اوج سردی در مغز آلزایمر پدید می آورد. (البته سرد و خشک)، ، با غلبه بلغم ، بدن علیه خودش انقلاب می‌کند و رماتیسم مفصلی می‌آورد.

فصل بلغم
      زمستان است این فصل سرد و تر است، زمستان هضم را تقویت می‌کند. زمستان بیشتر از هر فصلی دیگر خلط سودا را از بین می‌برد زیرا هوا سرد بوده و روز کوتاه و شب دراز است. در زمستان بلغم به حدّی است که منجر به استفراغ ( قی ) می‌شود. پیران ( یعنی افراد 60 سال به بالا ) در این فصل رنج می‌برند. در این فصل بیش از هر فصل ( حتی تابستان ) افزایش ادرار و رسوبات ادراری وجود دارد ! ( یعنی پیدایش سنگ کلیه ). در زمستان بیماری‌ها کمتر به سراغ تندرستان به ویژه گرم مزاجان می‌رود، بلکه در این فصل گرم مزاجان بسیار نیرومند می‌شوند و تحلیل و گرد آمدن مواد را مانع می‌شوند

بیماری‌های فصل بلغم ( زمستان )
      بیماری‌های حادّ عفونی – زکام و نزله ( سرما خوردگی ) – ذات الجنب ( التهاب پرده ریه ) – ذات الرّیه ( پنومونی و عفونت بافت ریه ) – گرفتگی صدا ( لارنژیت ) – گلو درد ( فارنژیت ) پهلو درد – سنگ کلّیه و مثانه – پشت درد – بیماری‌های عصبی و سردرد های مزمن ( مثل سینوزیت و میگرن ) – و مغز انسان به علّت سرد شدن ممکن است به سمت سکته و صرع نیز پیشروی کند.

تدبیر فصل بلغم ( زمستان )
      1) لباس کافی و ترجیحاً پشمی و خصوصاً پشم شتر و امّا پوشاک از جنس حواصل و دلق حرارت مفرط دارد که جز خود بلغمی‌ها سرد مزاجان تحمّل پوشیدن آن را ندارند.
      2)حرکت، ورزش، افزایش غذا، گوشت و نوشیدنی‌های گرم و سبزی‌هایی مانند کلم و گل کلم و سلق و کرفس مفیدند
      3) قی در زمستان ضعیف کننده است و به عقیده بقراط اسهال در زمستان خوب است و رگ زدن بسیار بد. وی قی کردن را در این فصل موافق طبع نمی‌داند و عقیده دارد قی در تابستان سودمند است، زیرا خلط‌ها در تابستان بالا می‌آیند ولی در زمستان به سوی پایین می‌گرایند
      4) سردیجات مثل کاسنی و خرفه مضر است
      5) از دودها و بخورهای زد عفونی کننده هوا مانند: اسفند، کندر، سعد، آس ( مورد )- بخور سرکه، بخور گل رز، بخور صندل، و عود می‌توانید استفاده کنید
      توصیه و تدابیر:
      افراد بلغمی نبايد سردیجات را به تنهايی ميل كنند ( باید همراه با مصلحات ميل شود).
      حجامت نیز برای بلغمی ها بدون نظر پزشک توصیه نمی شود.

غلبه بلغم
      طبیبان سنتی معتقداند هنگامی که در فردی خلط بلغم غالب شود زبان به رنگ سفیدی می‌گراید و فرد احساس سرما می‌کند و در هنگام غلبه بلغم همه یا بعضی از حالات زیر نیز در فرد دیده می‌شود:
      ترشی دهان
      سفیدی بدن
      پوست شل و آبکی
      زود سفید شدن موها
      سردی دست و پا
      دیر هضم شدن غذا (توقف زیاد غذا در معده و آروغ زدن ترش)
      خواب آلودگی و زیاد خوابیدن
      جاری شدن آب از دهان در خواب
      رقیق بودن آب بینی (ترشح زیاد بینی)
      فراموشی و کند ذهنی
      کم حواسی
      زیادی دفع ادرار
      سستی و بی حالی
      دفع ادرار با فشار زیاد
      ریزش مو زودتر از موعد مقرر
      درد معده
      قلنج (درد کمر و گردن و شانه‎‎‎ها)
      گرفتگی ماهیچه‎‎‎های پشت و گردن
      زانو درد و پا درد
      بیماری پارکینسون
      بیماری پیسی
      نقرس
      تنگی نفس
      تپش قلب (به خصوص در هنگام برخاستن از خواب)
      سرفه زیاد
      ضعف مثانه
      لک‎‎‎های قهوه‎‎‎ای در چشم
      بعضی از علائم فوق سریع نمایان شده و بعضی دیگر در اثر توجه نکردن به خلط غالب و در دراز مدت بروز می‌کنند.
      طبیبان سنتی علت آن را خوردن غذاها و موادی که مزاج سرد دارند می‌دانستند. و درمان را خوردن گوشت گوسفند و شتر، ادویه جات و گرمی‌جات و مصرف نکردن سردی‌جات می‌دانستند.

علت افزایش بلغم:
      فصل زمستان، سن کودکی و پیری، فربهی، غذاهای تر و سرد خوردن(ماهی، ماست، و...)
      نکته
      بیماری­های غلبه خلط بلغم
      پیامبر اکرم(ص) فرموده اند: «اصل و ریشه­ ی هر دردی، برودت(سردی) است.»
      بلغم می­تواند مغز، ریه، مفاصل، استخوان، دستگاه گوارش و دستگاه تناسلی را درگیر کرده، ایجاد بیماری نماید.
      با افزایش بلغم در هریک از اعضای بدن، ممکن است، بیماری زیر بروز کند:
      اافسردگی، سفيدی مقطعي پوست یا برص(ویتیلیگو)، نقرس، تنگی نفس، سفيد شدن موها، دردهای مفصلی، بی میلی جنسی، زود انزالی یا ضعف جنسی، فشار خون سرد، سر دردهای سینوزیتی، سفیدی مو،دستگاه تناسلی زنان؛ تخمدان متورم، کسیت تخمدان، نا باروری، زیادی پریود، سقط جنین، ترشحات رقیق رحمی، کم کاری کلیه، سنگ کلیه، افتادگی اندام تناسلی،شب ادراری، بلغم های موضعی، دفع ادرار زياد همراه با فشار ضعف مثانه، میگرن، فراموشی مقطعی، نازک شدن صدا، کابوس و بد بینی، درشتی چشم، آلزایمر، لکنت زبان، ناشنوائی مقطعی، بی اختیاری دفع گاز و ادرار، ورم و درد پا و زانو، سرفه زیاد، ضعف مثانه، کند ذهنی می باشند.

غذاهای مضر برای بلغمی مزاج ها:
      تمام مواد لبني غذاهای لبنیاتی مانند شير، ماست، دوغ، كره، سرشير، خامه، پنير و كشك براي افراد بلغمي مزاج مضر است، ترشيجات، سرکه، ترشی و لیته ،شور ،برنج سفيد، سیب زمینی ، عدس ، قارچ ، گوشت گاو و گوساله ، گوشت سفید (برای رماتیسمی ها بد بوده ودرد را زیاد میکند) ، چای ، قهوه ، نسکافه ،ميوه جات ترش و كال، نارنگی ،کیوی ، خیار پوست کنده ، لیمو شیرین ، سوپ جو با زنجبیل روغن نباتی، کره گیاهی، نوشابه،سوسیس وکالباس انواع گوشت سفيد،سس، رب، گوجه فرنگي، پرخوري، كليه ي غذاهاي سردي بخش و... مصرف اين نوع مواد غذايي وفرآورده‌های این چنینی.خلط بلغم را فعال مي كند و آن را افزايش مي دهد.

غذاهای مفید برای بلغمی مزاج ها:
      تمام غذاهاي گرمي بخش از قبيل گوشت شتر، گوسفند، كبوتر، سار، گنجشك، بوقلمون كباب شده و ازميوه جات: همه ي ميوه هاي رسيده و شيرين .از ادويه جات: هل، دارچين، زنجبيل، زعفران، جوز هندي، فلفل سياه و فلفل سفيد و دانه ي فلفل، دانه ي خردل، سير، موسير، از ريشه ها: چغندر، شلغم، هويج، كلم قمري، ترب سياه و سفيد . كليه ي سبزيجات گرم مانند: انواع كلم، ساقه ي كرفس، نعناع، ريحان، جعفري، مرزه، ترخون، تره و شويد . از حبوبات : نخود، گندم، لوبيا چيتي، لوبيا كشاورزي و يا كپسولي، دال عدس و لپه .در صورت استفاده از ساير حبوبات و غلات، بهتر است از ادويه جات گرم مانند: زيره ي سياه، زيره ي سبز، زنجبيل، دارچين، هل، زعفران و كمي زرد چوبه استفاده شود .از بذرهاي ملين مانند: تخم ريحان، تخم شربتي، قدومه ي شيرازي، خاكشير و بارهنگ نيز مي توان استفاده كرد .از خشكبار: بادام، گردو، فندق، پسته، كنجد، ارده مفيد است و از عسل و شيره ي خرما مي توان مصرف كرد .
      استفاده از اين نوع مواد غذايي بسياري از بيماري هاي اتو ايميون، مانند: بيماري هاي رماتيسم، پاركينسون و ساير بيماري هاي صعب العلاج را درمان مي كند. اكثر افراد مبتلا به اين بيماري ها از طبع سرد برخوردار هستند

اصلاح طبع افراد بلغمی مزاج :
      پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله فرمودند:
      عَلَيكُم بِالزَّبيبِ ؛ فَإِنَّهُ يَكشِفُ المِرَّةَ ، ويَذهَبُ بِالبَلغَمِ، ويَشُدُّ العَصَبَ ، ويَذهَبُ بِالإِعياءِ، ويُحَسِّنُ الخُلُقَ، ويُطَيِّبُ النَّفسَ، ويَذهَبُ بِالغَمِّ ؛
      بر شما باد مويز ، چرا كه تلخه را مى زدايد ، بلغم را مى بَرَد ، پِى را استحكام مى دهد ، رنجيدگى و خستگى را از ميان بر مى دارد ، خوى را خوش مى سازد ، دل را پاك و پيراسته مى دارد و اندوه را مى بَرَد.
      امام علی علیه السلام علیه و آله فرمودند :
      أقِلُّوا مِن أکْلِ الْحیتانِ فَإنَّها تُذِیبُ الْبَدَن و تُکثِرُ البَلغَم و تُغَلِّظُ النَّفْس
      ماهى کمتر بخورید که گوشت بدن را آب میکند، بلغم (رطوبت سرد بدن) را می افزاید و نفس کشیدن را دشوار میسازد.
      (متاسفانه بسیاری از مواردی که در طب جدید برآن تاکید میشود، در طب سنّتی و اسلامی از آن نهی شده است و دقت کردن در تغذیه منع کامل نیست بلکه مصرف درست و بجاست تابدن بتواند تعادل خود را حفظ نماید.)
      این افراد باید برای مدتی از خوردن لبنیات و خوردن ترشی جات و مصرف غذاهای سردی بخش بدون حضور مصلح خودداری کنند و بیشتر از غذاهای گرمی بخش مانند : ارده , عسل , شیره انگور یا خرما و یا ارده و خرما استفاده نمایند.

همچنین به جای چای از نوشیدنی های گرمی بخش , دم کرده ی دارچین و مقدار کمی زنجبیل استفاده کنند و هنگام خوردن برنج از ادویه جاتی مانند :هل , دارچین و زیره و شوید و نیز از میوه جات شیرین و رسیده مصرف نمایند.

روزانه مقداری نرمش و ورزش انجام دهند , و یک روز در میان به حمام بروند.

از تمام غذاهای گرمی بخش مانند گوشت شتر , گوسفند . کبوتر , سار , بوقلمون کباب شده مصرف کنند و از میوه جات رسیده و شیرین مصرف کنند و از ادویجاتی مانند هل , دارچین, زنجبیل, زعفران, جوز هندی, فلفل سیاه و سفید, دانه خردل و سیروموسیر استفاده کنند و چغندر , شلغم , هویج , کلم قمری , ترب سیاه و سفید و کلم و ساقه کرفس , نعناع , ریحان , جعفری , مرزه ترخون , تره و شوید نیز کنار غذاها حتما استفاده کنند .
      افراد بلغمی حتی الامکان از مواد لبنی مانند شیر , ماست , دوغ و... بدون استفاده از ادویه جات گرم پرهیز کنند.
      ترشیجات , سرکه , شوری. برنج سفید , عدس , سیب زمینی , آب یخ , انواع نوشابه های گاز دار , چای , قهوه , نسکافه , سوپ جو , آش جو , میوه های ترش و کال , نارنگی ع کیوی , گرمک , خیار پوست کنده , قارچ , ماش , جو , گوشت گاو و گوساله , انواع گوشت سفید , سس , رب , گوجه فرنگی , پرخوری , غذاهای فریز شده , کدو خورشتی , غذاهای فریز شده , آش رشته , ماکارونی , پفک , ادامس , بیسکویت , چیپس بپرهیزد زیرا مصرف این نوع مواد غذایی بدون وجود مصلح خلط بلغم را فعال نموده و آن را افزایش می دهد .

درمان بلغم سر
      1) راه رفتن روی سنگلاخ با پای برهنه
      2) دوچرخه سواری
      3) ماساژ کامل تک تک انگشتان پا تا ساق و نهایت زانو
      4) حنا بلغم سر را پایین می‌کشد و بلغم پا را از بین می‌برد
      5) حنظل که بلغم شدید را از سر بیرون می‌کشد؛ داخل آب حل کرده و پا را داخل آن به مدت 15 دقیقه بگذارید که در ام اس ( ms ) و آلزایمر نقش اساسی دارد
      6) فصد اندام‌ها ( توسط طبیب متخصّص )
      7) دفع بلغم از طریق گوارش: اسفند، عسل، نمک. نکته: اسفند از حدّ مجاز تجاوز نکند. نمک اوّل و آخر غذا و راه رفتن روی نمک یا در آب دریا شنا کنیم که بلغم را جذب می‌کند
      8) روغن مالی: دفع بلغم از ( با کنجد یا سیاه دانه یا زیتون )
      .روش‌های کلی کم شدن بلغم:
      9) عطسه آور
      10) تعریق
      الف) حمام گرم
      ب) ماساژ روغن‌های گرم نکته: ماساژ کم کوتاه باعث تبدیل خون به بلغم می‌شود و چاقی به دنبال دارد و ماساژ سنگین باعث سوزاننده خون می‌شود و به لاغری منجر می‌شود
      11) حجامت تحت نظر پزشک
      12) صفرا بلغم زدا است به این صورت که وقتی بلغم روده ها توسط صفرا زدوده شد عطش پدید می‌آید و کاهش اشتها ( چون بلغم محیط موجب اشتهای زیاد و انبساط و نفخ و آروغ و تأخیر در دفع و هضم و صدای شکم می‌شود. این بلغم اگر زیاد شود استفراغ بلغمی پدید می‌آید و اگر در معده بماند باعث ترش کردن معده شده و مزّه تلخی و ترشی در دهان ایجاد می‌کند و باعث بوی بد دهان می‌گردد ( بلغم لزج ) که اگر بلغم لزج باشد دیگر صفرا در آن نفوذ نمی‌کند و قادر به نرم کردن آن نیست ).
      13) کم کردن لبنیات و ترشی جات و سردی جات مگر با مصلحات

یک توصیه:
      بلغمی ها سعی کنند از هشت ساعت بیشتر نخوابند اگرچه کمتر شدن این میزان هم، مطلوب است. سعی کنند قبل از طلوع آفتاب از خواب برخیزند تا از تولید بلغم اضافه خودداری شود. خوابیدن در طی روز و همچنین یک ساعت قبل از غروب بسیار مضر است و موجب افزایش بلغم می گردد و سنگینی سر و التهاب سینوس ها و کند شدن رفتارهای مغزی را موجب می شود.

چکیده
      بلغم در واقع همان سیستم ایمنی بدن است که با این نوع تغذیه ضعیف تر می شود و در نتیجه بدن ادمی در مقابل انواع پارازیت ها آسیب پذیر تر می شود در واقع سیستم ایمنی بدن علیه خود وارد عمل می شود که در اصطلاح پزشکی ان را اتوایمیون می نامند بهترین درمان برای بیمارن بلغمی پرهیز از غذاهای نام برده شده می باشد.

با رعایت مسائل فوق به زودی طبع آنان اصلاح و از کسالت و بیماری نجات خواهند یافت . چنین اشخاصی حتی می توانند از مواد بلغم زا که برایشان مضر است میل کنند! ولی با کمی تغییر , تبدیل یا همراهی مصلح آن. مثلا خوردن آب یخ برای این افراد بسیار مضر است و کبد چرب ایجاد می کند لذا بهتر است که همواره از آب ولرم و یا حتی آب جوش کمی سرد شده میل نمایند .
      یا اینکه هنگام استفاده از ماست که مقادیر کم ان بلغم زا و مقادیر زیادش سودا زاست , بهترین کار آن است که از مصلح مزاجی ماست مثل پونه , نعناع , آویشن , زیره و ... و یا حتی از مصلح تخصصی ماست یعنی زنیان استفاده شود . پس در مجموع بهترین کار آن است که شما از خوردن مولد تولید کننده بلغم (مثل ماست , دوغ , شیر , سر شیر , خامه , آب یخ دار , شیرینی , مرکبات , جو , آب دم کرده جو و ... ) یا به کلی صرف نظر کنید که این امکان تقریبا وجود ندارد و یا اینکه حتی الامکان این گونه مواد را کم تر خورده و هر بار همراه با مصلح ان میل شود ( مصلح ماده ایست خوراکی یا غیر خوراکی که از آن به منظور مرتفع کردن عوارض سایر مواد مصرف شده استفاده می شود )
      بلغم مادّه ای است که وارد شدنش به بافت‌ها باعث چاقی و سفیدی پوست با موهای کم پشت می‌شود. این گونه افراد خیلی کم تشنه می‌شوند و تمایل به گرمی جات مثل شیرینی و ادویه دارند و فصل زمستان فصل بدی برایشان می‌باشد. همچنین این افراد، افرادی کم انرژی و کند هستند. معمولاً صبور و آرام هستند و کم‌تر عصبانی می‌شوند. در این مقاله سعی بر اینبودکه که این مزاج را تا حدودی معرفی کنیم تا راهی برای تشخیص افرادی که این مزاج را دارند ( که معمولاً خانم‌ها چنین مزاجی را دارند ) بشود تا از غلبه آن و عوارض ناشی از آن خود را مصون بدارند، إن شاء الله

نتیجه گیری
      حال از دستاورد آنچه که در مورد بلغم است می‌توان نتیجه گرفت که بلغمی‌ها از همه افراد وزن زیادتر، پرخورتر و ابتلا به دیابت و عوارض کلّیوی ( اورولوژیک ) از همه بیشتر دارند و به طبع از همه کم کارتر و تنبل‌تر و کم اراده تر هستند ولی از نظر اعصاب ( نورولوژیک ) از همه بیشتر آرامش عصبی دارند و نکته ای که حائز اهمّیّت برای بلغمی‌ها است برای انتخاب همسر و مسائل پیش روی آنها مسئله کم میل بودن و کم توان بودن طبیعت مزاج آنها به مسائل جنسی است چون چربی خون آنها از همه بیشتر است نسبت به بقیه مزاج‌ها. کف پاهایشان زیاد داغ می‌کند و به علت وجود تری بسیار زیادشان، عوارض پوستی خیلی کمتری درحالت طبیعی دارند.

11. 2 کاربر، ارسال شکیلا123 را لایک کرده اند:

bande (05 شهریور 1394),سیده مرضیه (15 شهریور 1394)

Mr.X آواتار ها
      کاربر سایت

گروه وزنی
      گروه وزنی

عنوان کاربر
      کاربر سایت
      میانگین پست در روز
      0.04
      قد
      قد خالص (!) 178
      وزن شروع
      55
      وزن هدف
      بیخیالش شدم دیگه :))
      وزن فعلی
      55
      حالت من
      ShadOsarhal
      وبلاگ زیباتنی من
      1
      لطفا درباره صفراوی ها هم بنویسین.
      I ain't gonna do what I don't want to,
      I'm gonna live My life.

13. کاربر زیر پست Mr.X را لایک کرده است:

شکیلا123 (05 شهریور 1394)

شکیلا123 آواتار ها
      کاربر سایت

امتیاز زیباتنی
      75
      گروه وزنی
      گروه وزنی

عنوان کاربر
      کاربر سایت
      میانگین پست در روز
      0.00
      قد
      160
      وزن شروع
      92/300
      وزن هدف
      فعلا85
      وزن فعلی
      92/300
      حالت من
      ShadOsarhal
      وبلاگ زیباتنی من
      1
      همه چیز درباره خلط صفرا
      نکته مهم
      خلط صفرا بیشتر از سایر خلط ها حساس میباشد پس باید مراقبت خاصی نسبت مزاج خود داشته باشید

خلط صفرا :
      صفرا در لغت به معنای زردی است. این خلط را در قدیم کف خون (صفرای طبیعی همان کف خون است و سرخ مایل به زرد) می گفتندتلخ و گرم و خشک این خلط در جگر تولید میشود و جایگاه آن در کیسه صفراست که سبب شستن روده ها از بلغم میشود وبخاطر تحریک دفع ریه نیازبه صفرا بیشتر است و در دم و بازدم معین ریه موثر است علت به وجود آمدن خلط صفرا، مصرف غذاهایی با طمع گرم و غذاهای چرب و تند می باشد. از جمله وظایف مهم صفرا، آگاه نمودن فرد از حالت دفع است

اسباب چهارگانه صفرای طبیعی:
      1) سبب مادی :
      قسمت لطیف و گرم وتند و چرب از غذا

2) سبب فاعلی :
      حرارت معتدل

3) سبب صوری :
      پختگی و نضج کامل و مایل به زیاد

4) سبب غائی :
      تلطیف و ترقیق خون برای نفوذ زیاد تحریک روده ها برای احساس دفع تغذیه بعضی اعضاء مثل ریه و کیسه صفرا
      مشخصات صفرا: سرخ مایل به زردو سبک تند وتیزو تلخ و رقیق
      مشخصات صفراغیرطبیعی: مِرِّه صفرا(اختلاط با بلغم رقیق). مُحیّ(اختلاط با بلغم غلیظ) محترقه(اختلاط با سودای سوخته) . کُرّاثی(ناشی از احتراق محیّ) .زنجاری(ناشی از احتراق کرّاثی)

کارصفرا
      حرکت و حرارت است که خون را لطافت می‌بخشد و در مجاری تنگ نفوذ می‌کند و به جریان خون کمک می‌کند. صفرا از بالا رفتن تری گلیسرید و کلسترول جلوگیری می‌کند، همچنین صفرای منتشر شده موجب فشار خون پایین می‌شود و مرض دیابت در صفراوی‌ها کمتر است؛ و امّا نکته حائز اهمیت‌تر اینجاست؛ اگر رطوبت در صفراوی‌ها افزایش یابد باعث می‌شود که ابتدا تری گلیسرید و سپس کلسترول و بعد فشار خون بالا رود. در واقع هنگامی هم که صفراوی‌ها در سن سردی قرار بگیرند فشار خون می‌گیرند

انواع صفرا
      صفرا دو گونه است: طبیعی و غیر طبیعی.
      صفرای طبیعی،
      کف خون می‌باشد که رنگ سرخ خالص است، سبک و تیز (گرم) است. هر گاه صفرا، گرم‌تر باشد سرخی بیشتری دارد؛ آنگاه که صفرای طبیعی در کبد تولید می‌یابد، دو بخش می‌گردد؛ بخشی از آن با خون جریان می‌یابد، بخش دیگر به کیسه صفرا، سرازیر می‌شود. آن بخش از صفرا که با خون همراه است، دو جنبه ضروری و انتفاعی دارد؛ جنبه ضروری وجود صفرا با خون، آمیزش آن با خون برای تغذیه اعضایی است که سزاوار بهره‌وری از صفرای نیک اند. مانند: ریه؛ جنبه انتفاعی همراهی صفرا با خون، ایجاد رقت و لطافت در خون برای سهولت عبور جریان خون در مجاری تنگ است؛ و امّا آن بخش که پالایش یافته و جذب زهر (کیسه صفرا) شده هم دو جنبه دارد؛ ضروری و انتفاعی. امّا جنبه ضروری همه بدن را از جریان صفرای اضافی در آن پاک‌سازی می‌کند؛ و به اعتبار عضوی خاص تغذیه کیسه صفرا است.
      وجه انتفاعی ذخیره صفرا (زهره) دو چیز است:
      1- شست و شوی روده از مدفوع و بلغم چسبنده است.
      2-گزش و تحریک روده و ماهیچه مقعد، تا احساس به دفع پیدا کند.

صفرای غیر طبیعی دو گونه است:
      الف
      خروجش از صفرای طبیعی به سبب اختلاط با ماده بیگانه است که آن صفرای آمیخته با بلغم است که بیشتر در کبد تولید می‌شود و بعضاً صفرایی است که با سودا آمیخته می‌شود که صفرای محترقه (سوخته) می‌نامند
      ب
      خروجش از صفرای طبیعی به سبب تغییر در گوهر خود (نه اختلاط) که دو گونه است:
      1 آنکه بیشتر در کبد به وجود می‌آید
      2 آنکه بیشتر در معده به وجود می‌آید

ویژگی های ظاهری افراد صفراوی مزاج :
      ازجمله ویژگی های افراد صفراوی مزاج لاغر اندام هستند اما مفاصل واستخوان بندی درشت وعروق برجسته نبض پر و قوی. دارای پوست گرم و خشک هستند رنگ پوست و سفیدی چشم آنها کمی به زردی می زند خشکی دهان و عطش فراوان دارند. خیلی گرمایی هستند و در تابستان اذیت می شوند موهای پر پشت و سیاه و گاهی مجعد دارند و به علت حرارت و خشکی زیاد ریزش مو و مستعد تاسی در سنین جوانی اند احساس خشکی در بینی، فرورفتگی زیر چشم ها، یبوست و بواسیر به علت خشکی مزاج، احساس بی حالی در حمام، داغی کف پاها و لذت بردن از نسیم سرد . این افراد زود عصبانی شده و زود هم عصبانیتشان فروکش می کند. بسیار پر انرژی و پر تحرک هستند ازحافظه و قدرت یادگیر ی بالایی برخوردارو افراد باهوش و زیرکی منظم و تیز بین وهم چنین پر حرف. در کارها چالاک و سریع . افراد دقیق، پیوسته، سریع و بلند صحبت می کنند. خوابشان کم و سبک است. روابط اجتماعی آن ها قوی است. عجول و بی قرارند اصولاً مزاج های گرم (دموی ها و صفراوی ها) از لحاظ اعمال بدنی و خصوصیات حیاتی از قدر ت بالایی برخوردارند، گرما موجب افزایش کارکرد اعضای مختلف از مغز و اعصاب گرفته تا اندام های تناسلی می گردد میل بالای جنسی و توان جنسی متغیر دارند.قدرت هاضمه آن ها خوب است و معمولاً یبوست دارند استعداد این را دارند که با خوردن خوراکیهای خیلی گرم دچار خارش و کهیر شوند تمایل به خوردن شیرینی در اینها کم است میل به خوردن خوراکی های ترش (سرکه، تمرهندی و لواشک) را دارند و هم چنین سردیهایی مثل خیار، کاهو و هندوانه در افراد صفراوی مزاج دیده می شود.

ویژگی های رفتاری و فکری افراد صفراوی مزاج
      این افراد دارای پشتکار زیاد، مدیر و منظم، معتقد به برنامه ریزی در کارها، رُک، کم حوصله، عصبانی و پرخاشگر، خشمگین، منفی نگر، پرحرف، علاقه مند به ادبیات و ریاضیات، با اراده، عاشق، حساس، آینده نگر، دقیق در تصمیم گیری، حاضر جواب، با هوش، علاقه مند به ورزش های خشن مثل بوکس، کاراته و...، لجباز، علاقه مند به کشیدن سیگار، ریزبین ( به هر کاری سرک می کشند) و دارای میل جنسی متعادل می باشند
      توصیه و تدابیرمخصوص فصل تابستان :
      ازهوای تازه و خنک استفاده نمایند. در رژیم غذايی خود بیشتر از میوه ها و سبزیجات بهره ببرند و کمتر از گوشت استفاده نمایند مصرف آب و مایعات را به همراه چند قطره آب لیمو ترش تازه افزایش دهند تا ادرار آنها صبح که از خواب برمیخیزند به رنگ زرد لیمویی باشد حداقل 5-6 ساعت خواب شبانه توصیه میود در روزهای تابستان حداکثر یک ساعت چرت زدن پس از ناهار رطوبت کافی به بدن انها می رساند. البته بین صرف ناهار و خواب روز باید حداقل یک ساعت فاصله باشد. در شرایطی که تحت فشار عصبی قرار میگیرند، دستور تنفس طبی و تمرینات ذهنی آرام بخش را به کار ببرند و استراحت کافی را فراموش ننمایند، زیرا فعالیت زیاد و ورزش شدید، گرمی و خشکی را در انها افزایش میدهد فعالیت جسمی و ورزشی را در هوای خنک ، صبح زود یا شامگاه انجام دهند. هر 12 ساعت بینی خود را باکمی روغن بادام شیرین مرطوب کنند. از هوا، محیط و فعالیت ها و هیجان و خشم که موجب افزایش گرمی و خشکی میگردند پرهیز نمایند رژيم غذايي مناسب براي صفراوي‌ها (گرم و خشك) غذاهائي است كه سرد و تر باشند.
      افراد صفراوي غالباً در اثر حجامت تعديل مزاج يافته و رنگ و رويي به مراتب روشن‌تر از قبل خواهند داشت، اشتهاي آنان با حجامت افزايش مي‌يابد و در صورت تكرار حجامت فربه و چاق خواهند شد.
      نمونه‌اي از رژيم غذايي مناسب براي افراد صفراوي كاهوست كه سرد و تر است و براي دفع صفرا مفيد است. ماهي، ماست و به طور كلي لبنيات، مركبات، ماء الشعير (آب جو) آب‌غوره ، آب ‌ليمو براي صفراوي‌ها مفيد و لازم است

علائم غلبه صفرا:
      اگر تعادل میان اخلاط و مقدار آنها یا کیفیت هر یک از اخلاط بهم بخورد، موجب بیماری در بدن می شود یا به عبارتی موجب غلبه یک خلط بر اخلاط دیگر در بدن می شود که می بایست مورد درمان قرار گیرد که در ذیل علایم غلبه خلط صفرا ذکر شده است.
      زردی رنگ چشم و پوست خشکی دهان وبینی عطش زیاد جوش و آکنه در سر وصورت خشکی پوست واگزما تلخی دهان کاهش اشتها به غذا احساس گز گز و سوزن سوزن شدن بدن نبض سریع احساس تهوع

مزاج گرم و خشک و استعداد بیماری ها
      افراد صفراوی مزاج در صورت عدم رعایت دستورات ، استعداد بیشتری برای بروز علائم و بیماری های ذیل دارند: اضطراب و تنش فکری، تپش قلب، اسهال خونی، التهاب کبد، لکه بینی و افزایش خونریزی حیض، انزال زودرس، سرفه خشک، بی خوابی، سوزش ادرار بدون علت، لاغری شدید، شوره سر و .....

خداوندحکیم طبیعت را از چهار عنصر خلق کرد؛ یعنی آب و آفتاب و باد و خاک؛ این چهارعنصرند که مبنای خلقت همه چیز در عالم شده اند.
      ازآن جمله گیاهان؛ بدین صورت که با فتوسنتز گیاهی، در آن مواردی همچون گلوکز، سلولز، پروتئین، چربی، آب و دی اکسید کربن ایجاد می‌شود و وقتی شما آن گیاه را می‌خورید، مواد سوخت و ساز بدن خود را تأمین کرده‌اید،

حال برخی از گیاهان یا میوه ها در امتداد فتوسنتز گرمای بیشتری گرفته اند و به این جهت گرمای بیشتری در خود جمع نکرده اند؛ این‌ها در بدن صفرا تولید می‌کنند، مانند: انجیر، گردو و ...
      برخی از آب بیشتر بهره برده اند و زیاد کننده بلغم اند، مانند هندوانه، خیار، سیب، خرفه و ...
      دسته سوم عنصر وجودیشان اکسیژن است و دم بیشتری تولید می‌کند مانند: انگور، طالبی، گل گاو زبان و ...
      برخی خاک در آن‌ها بیشتر نفوذ کرده و در بدن بیشتر سودا تولید می‌کنند مانند عدس، ماش، و ...

خصوصیات اندامی صفراوی مزاجی‌ها:
      1.باریک اندام که نمی‌توانیم او را چاق کنیم
      2.اگر صفرا کاهش یابد و بلغم افزایش یابد ابتدا شکم و باسن چاق می‌شود.
      3.معمولاً قد بلند می‌شوند.
      4.در سن سردی اندام‌های میانی چاق می‌شوند.
      5.افراد صفرا وی اگر سرد شوند هیکلشان گلابی شکل می‌شود
      6 .ساق پایشان باریک است و اگر گوشتالو شود به علت تجمع بلغم است
      7.عضلات صفراوی‌ها کشیده و باریک است

صفرا و اعصاب و روان:
      1 شخص صفراوی اندام‌های میانیش گرم است.
      2.سر از اندام‌های میانی گرم‌تر است.
      3.شخص صفراوی پر انرژی است.
      4.عصبانیت آنی دارد.
      5.سر درد در جلوی سر که یکجا قرار ندارند.
      6.حاضر جواب هستند.
      7.شخص صفراوی پر انرژی است.
      8.همیشه کارهای نیمه کاره دارند، یعنی هر دم روی یک شاخه اند (خلق گنجشکی).
      9.بی قراریشان در هوای گرم بیشتر است چنانچه در معرض آفتاب یا گرما قرار بگیرند، ترشح خارجی صفرایشان زیاد و ایجاد خفقان، کلافگی و عطش و سرگیجه و بی تابی و ترس برایشان می‌شود و از طرف دیگر چون هیپوفیز بیشتر متوجه کبد شده و ترشحات دیگر خود را از دست می‌دهد، حافظه کم شده و باعث فراموشی و حواس پرتی می‌گردد
      10. استقبال از سرما (فصل زمستان برایشان بهتر است).
      11. زیاد در حمام نمی‌مانند (از زیاد ماندن در حمام بدشان می‌آید).
      12.درگیری فکری دارند.
      13. بازیگوش اند و با همه چیز کار دارند.
      14. مستعد بیماری‌های جنون و دو شخصیتی هستند (اخوینی می‌گوید این افراد دیوانگان خندان هستند).
      15 در بزرگ‌سالان، افزایش بیش از حد متعارف صفرا سبب عصبانیت آنی، تشنگی مفرط و سردرد شقیقه می‌شود.
      16. در امور پا فشاری می‌کنند و سمج اند.
      17 محکم و استوار و جدی‌اند.
      18 شجاعتشان در حد تهوّر و بی احتیاطی است.

صفرا و پوست:
      1. پوست در اثر استرس و دموی ها گلگون می‌شود ولی صفراوی‌ها زرد و لب خشک و رگ‌ها برجسته و در مزاج‌های سرد رنگ پریده و لب خشک و مرده و بی حال و تیره و چشم‌ها رنگ پریده و خشک می‌شود.
      2.رنگ زرد متمایل به گندمگون.
      3.پوستشان غیر مرطوب (خشک) است، به خصوص صورت و پیشانی و گونه و دست که استفاده از کرم مرطوب کننده لازم است (مثل کرم جوانه گندم).
      4.منافذ پوستشان باز است و همین عامل خشکی و در ماتیت ایکتیوزیس می‌شود (پوست شبیه پوست مار پولک دارمی شود) که با 2 تا 7 بار حجامت درمان می‌شود.
      5. رگ‌هایشان برجسته است (ولی در سرما زود پنهان می‌شود).
      6.آکنه (جوش) صفراوی‌ها بیشتر در پیشانی و صورت و بینی و گونه است و لی دموی ها بیشتر در کتف و سینه ایجاد می‌شود.
      7.آکنه صفراوی‌ها سر سفید تا زرد و با سر تیز و برجسته، ولی در دموی ها آکنه سر گرد و قرمز و سیاه و در بلغمی‌ها سر سفید و ریز و در سودایی‌ها به صورت لکه است و آکنه‌هایی که از ترکیب دم و صفرا است را آکنه های کیستک می‌گویند.
      8.آکنه صفراوی‌ها در هوای گرم و خشک شدت می‌یابد.
      9.تعریق صفراوی‌ها در کشاله ران و زیر بغل و زیر گردن و گاهی پشت گوش است.
      10 .با کمی فلفل آلرژی می‌گیرند (آلرژی صفراوی‌ها نسبت به بقیه مزاج‌ها شدید تر است).
      11.خشکی ناخن دارند (تا حدی که گاهی می‌شکند).
      12. با ازدیاد صفرا، خارش در بدن هم افزایش می‌یابد.
      13. اگر باز صفرا زیادتر شود، صفرا رسوب کرده و در اندام تحتانی آکنه تیز به وجود می‌آورد.
      14. اگر از این هم زیادتر شود آکنه در سر بروز می‌کند
      15..اگر خیلی زیاد شد موجب تاول صفراوی در کف پا و دست می‌شود که در مان آن سرانگبین + حجامت عام و موضعی است.
      16.صفرا چربی کف پا را می‌سوزاند و باعث کنده شدن پوست آن می‌شود.
      17..مستعد در اگزمای حاد هستند بر خلاف سودا که موجب اگزمای مزمن است.
      18.خصوصیات صفرای گرم؛ تیز بین و متغیر و متلون و نکات زیاد و از کار شانه خالی می‌کنند مثل کاشانی‌ها و اصفهانی‌ها و حاد آن در مشهد و یزد و زرد پوست‌های مغولستان و افغانستان و تگزاس آمریکا که اخلاق بد و تند دارند

صفرا و مو:
      1.رنگ مو تیره (خرمایی یا مشکی) اگر مو روشن شود تمایل به افسردگی زیاد است.
      2. زبری مو از دموی ها بیشتر است (هرچه دل نازک‌تر مو نازک‌تر).
      3.رشد مو مربوط به «گرمی + سردی» مثلاً افراد سرد در رحم مادر مو ندارند (دلیل بچه های پر مو فعال و گرما است امّا اگر صفرا زیاد شد مو ها کم پشت می‌شود چون رطوبت کم است).
      4.بدن صفراوی‌ها موی بیشتری دارند.
      5.موی صفراوی‌ها مجعد تر است (هر چه پیچش مو بیشتر باشد اخلاق پیچیده تر است).
      6.پر پشتی مو ها زیاد و اگر صفرا خیلی زیاد شود کم پشت می‌شود. در سن غلبه صفرا (35- 15 سالگی) مو کم پشت می‌شود ولی حجامت جلوی ریزش مو گرفته می‌شود.
      7.اگر صفرا بیشتر شود موجب طاسی می‌شود به همین دلیل صفراوی‌ها و دموی ها محکوم به طاسی هستند، ولی معتدل و بلغمی و سوداوی ها مو دارند.
      8. به ترتیب صفراوی‌ها و بعد دموی ها و بعد سوداوی ها و بعد بلغمی‌ها مو های پر پشت دارند.
      9. در صفراوی‌ها هم مثل دموی ها مو در سینه و کتف و ساکرال (استخوان انتهای کمر) و اندام تحتانی دارند و لی با پراکندگی کمتری می‌باشد
      10.اگر گرمی و خشکی داشته باشیم ریزش مو شروع می‌شود که بهترین راه پیشگیری حجامت است بین سن 21 تا 28 سالگی.
      11.ریزش مو کم‌کم یا ناگهانی صورت می‌گیرد.
      12.ریزش مو همراه یک استرس صورت می‌گیرد
      13.ریزش مو همراه بیماری سیستمیک یا تب بالا صورت می‌گیرد.
      14.ریزش مو همراه سایر علائم صفرا شروع به ریزش می‌کند
      .15.ریزش موی صفراوی مردانه از جلوی سر شروع شده و در گیجگاه ادامه داشته و اوج آن از سن 29 سال به بالا است که درمانش حجامت سر می‌باشد
      .16. اگر در مو صفرا وجود داشته باشد، مو را خشک می‌کند.
      17. اگر صفرا از حد متعارف زیاد شد در بزرگ‌سالان باعث می‌شود پیاز مو را بسوزاند و طاسی جلوی سر ایجاد کند.

صفرا و چشم:
      1. صفراوی‌های چینی و ژاپنی چشم بادامی‌ترند.
      2. چشم تیز بینی دارند، چون عروق چشم صفرا دارد و صفرا در عروق ریز جریان می‌یابد و باعث باز شدن و گشادگی آن می‌شود (در بلغم و سودا فرد پیر چشم کی شود) البته حجامت سودای محیطی را تخلیه می‌کند و باعث باز شدن گرفتگی عروق و تقویت روح باصره می‌شود

صفرا و گوش و حلق و بینی:
      1.خشکی شنوایی را قوی‌تر می‌کند امّا کاهش شنوایی ناشی از بلغم است و درمان آن دود اسفند و کندر است (به این صورت که گوش را روی دود بگیرد).
      2.صدای سوت در گوش (از خشکی گوش).
      3.سر های گرم، بینی و چانه درشت دارند

صفرا و ریه و حنجره:
      خوانندگان صفراوی بهتر است صبح‌ها بخوانند، زیرا صدایشان بم‌تر است

صفرا و گوارش:
      1.بوی مدفوع ندارند.
      2.اشتهایشان کم است

صفرا و نطفه یا اسپرم:
      نطفه صفراوی‌ها گاهی از شدت گرمی می‌سوزد و نازا می‌شوند

علائم غلبه صفرا:
      1.زرد شدن پوست و زبان و چشم‌ها
      2.جوش و آکنه های زیاد
      3.طاسی یا ریزش مو
      4.زبر و خشک شدن زبان
      5.تلخ شدن دهان
      6.افزایش حرکات تنفسی
      7.آفت دهانی
      8.احساس خشکی در بینی
      9 تشنگی مفرط
      10.بی اشتهایی
      11.سردرد و بی قراری
      12.اندازه گیری گرمی در لمس نشان دهنده وجود صفرا است، سپس از رویش مو در اندام تناسلی که اگر مو نازک و کم پشت باشد ذلیل سردی است.
      13.ورم گرم نبض دار و پرش و خیز دار نبض علامت صفرا است.
      14.در کودکان خیز (بلند شدن آلت) و پری سفتی بیضه‌ی صبحگاهی دارند و شب ادراری ندارند.
      15.اگر بیضه شل و پری و خیز صبحگاهی نداشت می‌تواند شب ادراری داشته باشد

غذاهای مضر برای افراد صفراوی مزاج
      چای، قهوه، نسکافه، لبنیات، تخم مرغ و غذاهای فریزر شده، زود پز شده و سرخ شده، سس و رب، غذاهای چرب و پرحجم، ماکارونی، آش رشته، سیر و کلیه ی غذاهای گرم، ادویه جات تند، آب یخ، نوشابه، نوشیدن مایعات همراه با غذا یا بلافاصله بعد از آن، شیرینی جات قنادی و مصنوعی، آجیل شور، گوشت قرمز، بریده بریده غذا خوردن ؛ یعنی انسان مدام در حال خوردن باشد، مانند تخمه شکستن و خوردن تنقلات، خوردن بادمجان، موز، کلیه غذاهای ساندویچی، مانند سوسیس، کالباس، کوکتل، سمبوسه، فلافل، پیتزا، همبرگر و خوردن خربزه، آناناس و طالبی.

علت ممنوع بودن این غذاها برای افراد صفراوی مزاجها
      این است کهph این غذاها و نیز پی اچ ( ph) کبد بالاست. استفاده از این مواد باعث افزایش دمای کبد و ترشح زیاد صفرا و در نتیجه، ایجاد راه بندان در مجاری کبد می شود. این حالت موجب تشکیل سنگ های صفراوی در کیسه صفرا می شود و علائمی نظیر یبوست، زرد شدن چهره، دردهای شدید در ناحیه ی سمت راست بدن در زیر دنده ی راست را در پی دارد.

غذاهای مفید برای افراد صفراوی مزاج
      همه ی انواع مرکبات، انار، شاه توت، خیار، سیب، گلابی، آلبالو، گیلاس، آلو، گوجه سبز و زرشک برای افراد صفراوی مزاج مفید هستند.
      بهترین دارو برای این افراد هندوانه، گرمک، کدو خورشتی، هویج فرنگی، روغن زیتون، سوپ جو با پاچه ی گوسفند و همراه با تعدادی آلو بخارا و سبزی جات، مانند اسفناج و گشنیز و لیمو ترش تازه و روغن زیتون است. همچنین سیب زمینی بخارپز، قارچ، بامیه ی خورشتی، پیاز، برگه ی هلو، برگه ی زردآلو، مغز بادام خام، برنج سفید با روغن زیتون، کدو حلوایی، نخود فرنگی، عدس، ماش، جوی دو سر، مخمرآب جو، لیمو عمانی برای افراد صفراوی مزاج بسیار مفید است.
      نوشیدن روزانه یک تا سه لیوان آب زرشک، نیم ساعت قبل از غذا و دو ساعت و نیم بعد از آن نیز فوق العاده مفید است.
      بذرهای ملین، مانند خاکشیر، اسفرزه، تخم ریحان، تخم مرو، بارهنگ و بالنگو، ترشی جات طبیعی، مغز فلوس، شیر خشت، ترنجبین، عسل به مقدار کم و همراه با لیمو ترش تازه و به صورت شربت شده که به آرامی میل شود، انگور، کاهو، مغز خیار، تخم کدوی خام، تخم خیار، مغز تخم هنداونه، تخم کاهو، از هر کدام به مقدار مساوی مخلوط کرده آسیا شود و روزی دو بار و هر بار یک قاشق غذاخوری در یک لیوان آب مخلوط گردیده و میل شود.
      نگارش شده توسط دوست عزیز آدم

- - - Updated - - -

روش‌های کم کردن و اصلاح صفرا:
      [I]غذاهایی که متناسب طبع صفراوی و اصلاح این افراد می‌شود: گوشت خروس، ماهی، گوساله، ماست و میوه‌هایی چون آلو، کاهو، زرد آلو، هندوانه، اسفناج، کدو، خیار، انار، شفتالو و .و خوردنی‌هایی که حالت اسیدی دارند
      ترشی جات طبیعی مانند: لیمو ترش زرشک، نارنج، گریپ فروت با عسل، ترنجبین، شیر خشت، کیوی، تمبر هندی به صورت دم کرده، لیمو ترش، پرتقال، نان جو و آش جو؛
      مجموعاً این افراد باید از غذاهای خنک استفاده کنند، یعنی از آن‌ها از نظر علمی زیر عدد 3/7 باشد. عرق کاسنی و عرق شاهتره بهترین نوشیدنی برای این گونه افراد است. PH غذاهایی که برای شست و شوی سر و بدن خود باید از سدر و ختمی استفاده کنند.
      بهترین روش برای این گونه افراد این است که از خوردن چای و گرمی جات پرهیز کنند تا به زودی سلامت خود را بدست آورند، درغیراین صورت دچار بیماری‌های کبدی (مثل کبد چرب) و در صورت عدم رعایت نهایتاً به سیروز کبدی دچار می‌شوند
      بازازمواد غذایی که برای صفراوی مزاج‌ها مفید است:
      شاه توت، سیب، گلابی، آلبالو، گیلاس، گوجه سبز و همچنین است گرمک، کدو خورشتی، هویج فرنگی، روغن زیتون و سبزیجاتی مثل گشنیز و همچنین سیب زمینی بخار پز، برگه هلو، برگه زرد آلو، مغز بادام تازه، برنج، نخود فرنگی، عدس، ماش، جو دو سر، مخمر آبجو و لیمو عمانی برای

15. 2 کاربر، ارسال شکیلا123 را لایک کرده اند:

Mr.X (05 شهریور 1394), Zenith (06 شهریور 1394)

matina آواتار ها
      کاربر سایت

امتیاز زیباتنی
      50
      گروه وزنی
      گروه وزنی

عنوان کاربر
      کاربر سایت
      میانگین پست در روز
      0.02
      قد
      160
      وزن شروع
      83
      وزن هدف
      58
      وزن فعلی
      77
      حالت من
      Delvapas
      وبلاگ زیباتنی من
      3
      مزاج فعلی شما خشک است.
      به لحاظ سردی و گرمی متعادل.
      درجه خشکی : 2 از 4

بیشترین وزنم بعد زایمان 83 وزن الانم 76 رنگ پوستم گندمی روشن
      توضیح بدید ممنون میشمممممممممممم عاقبت بخیر بشی عزیزم

sara.yi آواتار ها
      کاربر تازه وارد

گروه وزنی
      گروه وزنی

عنوان کاربر
      کاربر سایت
      میانگین پست در روز
      0.00
      قد
      160
      وزن شروع
      76
      وزن هدف
      48
      وزن فعلی
      64,500
      وبلاگ زیباتنی من
      1
      مزاج فعلی شما گرم و تر است.

درجه گرمی : 2 از 4

درجه تری : 2 از 4

دستورات ویژه ی مزاج شما (گرم و تر):
      • تقریبا از مقادیر مساوی حبوبات، لبنیات، میوه جات یا سبزیجات وگوشت استفاده شود. غذاهای دریایی مناسب هستند.
      • پیاده روی یا دویدن صبحگاهی (حدود 15-30 دقیقه)بپردازید.
      • 7-6 ساعت خواب شبانه کافی است. همه افراد از رود به رختخواب رفتن و زود بیدار شدن بهره می بینند، ولی افراد با مزاج گرم و تر، حتی المقدور این دستور را اجرا نمایند. در تابستان استراحت یا چرت بعد از غذا بسیار مفید است. سعی کنید بیشتر از 8 ساعت نخوابید.
      • از غذاهای با فیبر بالا استفاده نمایید تا اجابت مزاج طبیعی داشته باشید
      • حجامت یا فصد برای این افراد عالی است و بهتر است این کار در فصل بهار انجام شود. روزه گرفتن و کم‌خوری هم بسیار مفید است.
      • از هوا، محیط و فعالیتها و حالات روانی که موجب افزایش گرما و رطوبت می شوند پرهیز نمایید. بخصوص در هوای مرطوب، فعالیت زیاد و ورزش‌های سخت برای افراد با مزاج گرم و تر مفید نیست.
      • نگرانی، خشم و هیجان بیش از اندازه نداشته باشید.

غذاها و نوشیدنی هایی که مصرف مستمر یا زیاده‌روی در مصرف آن‌ها برای افراد با مزاج گرم و تر مناسب نیست :
      غذاها و نوشیدنی هایی که مصرف مستمر یا زیاده‌روی در مصرف آن‌ها برای افراد با مزاج گرم و تر مناسب نیست :
      گوشت‌ها و غذاها گوسفند، بره ، بوقلمون، جگر، اردک، تخم اردک و مرغابی، بز، رشته فرنگی، ماکارونی کیک ها، بیسکویت ها
      سبزیجات زیتون، زنجبیل، پیاز، سیر
      آجیل و میوه‌جات خرما، انبه، بادام، پسته، موز، فندق، انجیر، انگور، سیب شیرین، توت سفید
      دانه ها و حبوبات گندم، کنجد
      روغنها روغن کنجد، روغن زیتون، روغن آفتابگردان
      ادویه جات (چاشنی ها)
      فلفل سیاه، فلفل سفید، زنجبیل خشک شده، رازیانه، نعناء، آویشن، شوید
      نوشیدنیها و طعم دهنده ها
      عصاره انبه، آب انگور،عسل، شکر، نمک، چای‌های گیاهی با طبع گرم، شیرموز
      استعداد بیماریهاافراد گرم و تر (دموی) در صورت عدم رعایت این دستورات استعداد بیشتری برای دچار شدن به بیماریهای ذیل دارا می باشد:
      سردرد، پرخوابی، ظهور خون در ادرار (هماچوری)، خستگی، ضعف جنسی، چاقی، تپش قلب، سکته، فشار خون

• صفحه 18 از 18
  • نخستنخست
  • ... 8161718