شما در حال مشاهده سایت در حالت ریسپانسیو(سازگار با موبایل و تبلت) هستید. در صورت تمایل به مشاهده سایت با نسخه اصلی "ایـنـجـا" کلیک کنید.

آشنایی بیشتر با زیباتنی ها

پاسخ به رایج ترین سوالات کاربران

اطلاعیه مدیریت سایت

در حال حاضر اطلاعیه جدیدی وجود ندارد
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10

موضوع: رژیم ذهن آگاهی

زیتون8 آواتار ها
    کاربر تازه وارد

گروه وزنی
    گروه وزنی

برای آشنایی بیشتر با من اینجا کلیک کنید

عنوان کاربر
    کاربر سایت
    میانگین پست در روز
    0.02
    قد
    164
    وزن هدف
    53.7
    وزن فعلی
    53.7
    حالت من
    Movafagh

رژیم ذهن آگاهی

می دانیم که رایج ترین انحراف از تعادل حیاتی در غذا خوردن-لااقل در میان انسان ها- چاقی است که در فرهنگ مردم آمریکا رواج دارد. تقریبا 25 درصد آمریکایی ها چاق هستند به این معنا که وزن آن ها 30 درصد و بیشتر بیش از وزن مناسب بدنشان است.
    متاسفانه بیشتر کسانی که رژیم لاغری در پیش می گیرند، موفق به کم کردن وزن خود نمی شوند و آن هایی هم که موفق می شوند، وزن کم کنند مجددا بعد از گذر زمان اندکی به وزن سابق خود باز می گردند.این وضعیت ظاهرا تا حدودی ریشه در دو واکنش شدید آدمی به محرومیت غذا (رژیم لاغری) دارد. نخستین واکنش این است که خود محرومیت غذایی ممکن است بعدا به پرخوری بی انجامد. در بعضی از آزمایش ها، موش هایی را ابتدا به مدت چهار روز از غذای کافی محروم کردند، سپس آن هار را آزاد گذاشتند تا غذا بخورند که به وزن عادی بازگردند، در این آزمایش موش های محروم بیش از موش های گروه گواه که سابقه ی محرومیت نداشتند غذا خوردند، بنابراین محرومیت قبلی موجب پرخوری بعدی می شود، حتی پس از جبران وزن ناشی از محرومیت غذا(کاسینا و دیکسون1983) .
    واکنش دوم این است که محرومیت غذایی میزان سوخت و ساز را کم می کند. همانطور که می دانیم هر چه میزان سوخت ساز کمتر باشد میزان کالری مصرفی کمتر می شود، بر وزن فرد افزوده می شود. در نتیجه کبود کالری ناشی از رژیم غذایی تا حدی با این فرایند جبران می شود و رسیدن به هدف برای افرادی که رژیم لاغری و قصد کاهش وزن داردند کم می شود. این دو فرایند یعنی کاهش سوخت و ساز بدن و پرخوری دوره ای از دیدگاه روانشناسی کاملی کاملا قابل توجیه است.
    همانطور که گفته شد یکی از محدودیت ها پرخوری بعد از دوره ی رژیم غذایی یکی از موانع افراد است یک نظریه ارزشمند در این مورد وجود دراد که معتقد است کنار گذاشتن محدودیت های آگاهانه باعث دوره ی پرخوری می شود در واقع فرد چاق بعد از دو روز رژیم غذایی در روز سوم که محدودیت غذایی برداشته می شود، به شدت پرخوری می کند چون برنامه ی لاغری نوعی محدودیت آگاهانه بوده است کنار گذاشتن این محدودیت باعث افزایش مصرف کالری می شود.
    دیدگاه های بسیار متفاوتی در مورد بهشیارنه غذا خوردن وجود دارد.گروهی معتقد اند که (Zen) ریشه گرفته است گروهی بر بودائیسم تاکید می کنند و گروهی ریشه های آ را مربوط به یوگا می دانند.جان کابات زین به عنوان بنیان گذار بهشیاری بر اساس کاهش استرس رویکرد ساده ایی را در مورد غذا خوردن بهشیارانه مد نظر قرار میدهد.دیدگاهی که جان کابات زین انتخاب کرده است، یادگرفتن توجه کردن به غذا خوردن و چیزی که داریم میخوریم است.در واقع در بسیاری از موقعیت ها ما بدون فکر غذا رو در دهانمان می گذاریم و اصلا به چیزی که داریم میخوریم فکر نمیکنیم و حتی درگیر طعم ها و احساسات مربوط به آن غذا نمی شویم.

1. -در تحقیقی که در سال 2010 بر روی میزان وسوسه ی افرادی که در رژیم غذایی به سر می برند با دوگروه کنترل و آزمودنی با استفاده پذیرش و احساس کردن بدون قضاوت که فن اصلی بهشیاری است صورت گرفت نتایج نشان داد که افرادی در گروه آزمودنی بودن به میزان معنی داری کمتر از سایر افراد میزان وسوسه برای شکست رژیم غذای را تجربه کردند.

-نتایج تحقیقات متعددی نشان اده اند که فنون شناختی- رفتاری فنون اصلی که برای کاهش وزن مورد استفاده قرار می گیرد می تواند تاثیر این فنون اصلی را افزایش دهد از طرف دیگر فنون شناختی رفتاری می تواند به فرد در مقابل وسوسه های غذا خوردن کمک کند، برنامه های شناختی – رفتاری نه تنها در کاهش وزن به فرد کمک می کنند بلکه از طریق قرار دادهایی که در طی این تمرین ها به فرد آموزش داده می شود به طور کلی کنترل تکانه در فرد بالا می رود.
    یکی از علل پرخوری افراد عدم توانایی کنترل تکانه ها است، تکانه در واقع همان تنشی است که ما هنگام نیاز به یک مسئله با آن روبرو می شویم، این تکانه به صورت پیوسته به فرد فشار می آورد تا این نیاز مورد نظر را ارضا کند،این تکانه ها گاهی اوقات با سرشت شخصیتی فرد عجین شده و به اصطلاح فرد شخصیتی تکانه ایی دارد به این معنی که فرد به سرعت در تلاش است نیاز های خود را ارضا کند و قادر به تعویق انداختن این نیاز ها نیست، از طرف دیگر تکانه مربوط به رفتار های پرخاشگرانه و خصمانه می شود افراد تکانه ایی ممکن است به سرعت از کوره در بروند و به گونه انفجار خشم را در آن ها مشاهده خواهیم کرد.این تکانه ها در غذا خورن، سیگار کشیدن و .... نقش بسزایی دارد.
    برخی از افراد به هیچ وجه قادر به کنترل تکانه های مربوط به احساسات تغذیه ایی نیستند و به صورت انفجاری دست به غذا خوردن میزند، حال زمانی که فرد با ژیم غذایی تلاش می کند که وزن خود را کم کند، مشاهده می شود که نه تنها کاهش وزن در فرد اتفاق نمی افتد بلکه فرد با شکست خوردن در زنجیره ی رژیم غذایی چاق تر می شود، حال فنون برآمده از رواندرمانی شناختی- رفتاری به فرد کمک می گند تا توانایی کنترل تکانه را در خود بالا برده و از این طریق به فرد کمک میکند تا بتواند یک برنامه موفق و کارامد برای کاهش وزن داشته باشد. باید دانست در حیطه ی کاهش وزن تنها تلاش برای محدود کردن رژیم غذایی باعث بهبود وضعیت نمی شود بلکه مانند تمام بیماری ها به دنبال علت ریشه ایی آن بود تا بتوان با درمان کردن عامل ریشه ایی روندی بهتر و سلامت تر در حل کردن و از بین بردن بیماری مورد نظر داشته باشیم.

- - - Updated - - -

آیا برای کاری کاملا متفاوت آماده هستید؟

این کتاب از کم حجم ترین کتاب ها در زمینه کاهش وزن است، اما گول حجم کم آن را نخورید. من به سختی مطالب کتاب را جمع آوری کرده ام و سعی کردم آن را خیلی دقیق بنویسم به قدری دقیق که می توانید تمام مطالب آن را در کمتر از یک روز تمام کنید و آن روز چه روزی خواهد بود!
    در آن زمان شما نه تنها کشف خواهید کرد چه چیزی شما را از بدنی که دوست دارید دور نگه داشته است; بلکه به ساده ترین و موثرترین سامانه ی لاغری پی خواهید برد، که هرگز قبلا ابداع نشده بود. این سامانه به انسان های زیادی کمک کرده است، که در استفاده از رژیم های غذایی احساس شکست می کردند. یا در تمام عمر از اضافه وزن رنج می کشیدند. همچنین به انسان هایی کمک خواهد کرد که میخواهند از وزن بدن خود کم کنند و احساس بهتری در زندگی داشته باشند.
    اگر هدف شما کم کردن وزن است و میخواهید زندگی سالمی داشته باشید و واقعا از بدن خود خشنود باشید یا اینکه فقط میخواهید 5 کیلو از اضافه وزن خود را دور بیاندازید، این سامانه دقیقا همان چیزی است که به آن نیاز دارید.
    من همچنین حقایقی از ورزش بیان خواهم کرد و با شما فنونی ساده اما قدرتمند را در میان خواهم گذاشت که سوخت و ساز بدن خود را در حد عالی تقویت کنید و با میل و اشتیاق بر غذا خوردن خود کنترل داشته باشید واز فرو نشاندن هیجانات خود با غذا خوردن جلوگیری خواهید کرد. در نهایت به شما بعضی فنون برنامه ریزی ذهن را یاد خواهم داد که از حالا و در آینده احساس بهتری داشته باشید. بنابراین کلماتی که به شما می گویم را فقط گوش ندهید و فقط به خاطر نسپارید; بلکه دستورات را قدم به قدم دنبال کنید و توجه داشته باشید چگونه بدن شما و زندگی شما بهبود خواهد یافت.

رموز لاغری را از کسانی یاد بگیرید که به طور طبیعی لاغرند هستند.

در حین مطالعه ی این کتاب من به شما رموزی در میان خواهم گذاشت که از مطالعه ی افرادی با طبیعتی لاغر یاد گرفته ام. آنها از افرادی قلمی به خاطر کم خوردن غذا و افراد معتاد به مواد مخدر و یا افراد دارای نقص در دستگاه تنفسی جدا هستند. بلکه آنها افرادی بوده اند که در زندگی هر چه دوست داشته اند خورده اند اما هنوز لاغر باقی مانده اند.
    با تکرار عادت های خوردن افراد لاغر شما قادر خواهید بود هر چه مایل هستید و در هر زمان که میخواهید بخورید ولی وزن بدن شما کم شود. اجازه دهید روشن تر بگویم شما می توانید هر چه میخواهید داشته باشید یا می توانید برای نداشتن آن دلایلی داشته باشید.
    بنابراین اگر آشکارا هر کسی می تواند با این سامانه وزن بدن خود را کم کند پس سوال این است:

چرا شما لاغر نیستید؟

من از اینکه چرا افراد از وزن ایده آل و خوشایند خود دور شده اند سه موضوع مهم کشف کرده ام. همین طور که توضیحات ذیل را می خوانید شما متوجه خواهید شد کدام یک از موضوعات زیر در شما صدق میکند. سپس زمانی که ما در فصل سوم ذهن شما را مجدد برنامه ریزی کردیم شما بهتر قادر خواهید بود از این روش های صحیح استفاده کنید و بلافاصله وزن بدن خود را کاهش یافته می بینید.

موضوع اول:

رژیم های غذایی وسوسه کننده

من تمامی کتاب های لاغری را مطالعه کرده ام. آنچه متوجه شدم و باعث تعجبم شد این بود که به رغم این حقیقت که تمامی آنها پر از فهرست غذاهای ممنوعه و غذاهای حاوی کالری بودند. اما تمام این فهرست ها با یک جمله آغاز شده بودند:
    "این یک رژیم غذایی نیست"
    اجازه دهید به موضوعی مستقیما اشاره کنم:
    رژیم غذایی نوعی سامانه از خوردن است که سعی می کند بر روی این که چه چیزی را در کجا ، چه وقت یا به چه میزان بخوریم کنترل کند. رژیم غذایی در سالهای اخیر بدنام شده است و دلیل خوب این امر آن است که تحقیقات علمی نشان می دهد که 90% مردم تلاش کرده اند که وزن بدن خود را با رژیم غذایی کاهش دهند اما شکست خورده اند. هر وقت کسی پیش من می آید و از کاهش وزن خود با استفاده از یک رژیم غذایی جدید صحبت می کند از او میخواهم 6 ماه دیگر اگر هنوز از کاهش وزن خود با استفاده از رژیم غذایی در نظرش راضی و خشنود است و من به او برای شنیدن حرف هایش اعلام آمادگی می کنم. متأسفانه هنوز منتظر هستم آن شخص نزد من بیاید.

تئوری من چیست؟
    تعداد زیادی رژیم غذایی وجود دارد اما بسیار کم نتیجه بوده است. بیش از 25000 کتاب پیرامون رژیم غذایی نوشته شده است که هر کدام از آنها حاوی اظهارات ضد و نقیضی هستند، آیا خود شما تا کنون بر اثر راهنمایی های غلط این صنعت دچار سر در گمی نشده اید؟
    این بدان معنا نیست که رژیم های غذایی کارایی ندارند اما بسیاری از آنها کلاه برداری آشکار است. در حقیقت وقتی من چهره های سرشناس می بینم که با تأیید آخرین رژیم غذایی کوتاه مدت سعی کرده اند وزن خود را کاهش دهند به صداقت آنها شک می کنم. در اکثر موارد عملا کار آنها دنبال کردن رژیم غذایی و در پی آن کاهش وزن است اما با نا امیدی چند ماه بعد دوباره به همان حالت اولیه برگشته اند. سپس خیلی ساده دوباره رژیم غذایی دیگری دنبال کرده اند و بعد از کاهش وزن آن رژیم غذایی را تأیید کردند و دوباره به وزن اولیه برگشته اند.
    مطالب بالا حاوی پیام ذیل هستند:

رژیم غذایی را برای همیشه فراموش کنید. رژیم های غذایی تمرین هایی بیش نیستند که به شما یاد می دهند چگونه چاق شوید و احساس شکست خوردگی را بهتر درک کنید.

هر قدر افراد رژیم های غذایی بیشتری امتحان می کنند و شکست می خورند بیشتر خود را قانع می کنند که هرگز نمی توانند وزن بدن خود را کاهش دهند. اما موضوعی که هیچ کس تاکنون به شما نگفته است این است که دلیل اصلی اینکه اکثر برنامه های رژیم غذایی کارایی ندارند به خاطر آن است که در رژیم غذایی باید بر روی بیولوژی انسان کار شود نه بر روی شخصیت شما.

در مطالعاتی که محقق و زیست شناسان بر روی تلفات انسان ها بر روی تلفات گرسنگی در جنگ جهانی دوم انجام دادند کشف کردند که وقتی رژیم های غذای افراد به صورت رفتارهای شبیه قحطی غذا باشد عصبی شدن، از دست دادن قدرت بدنی و رفتارهای وسواس گونه پیرامون غذا مانند غلو کردن، احتکار غذا و دزدی غذا دیده شده است.

در ادامه بگویم بعد از آنکه دوره سه ماهه شبه قحطی غذا تمام شد و افراد توانستند هر چه خواستند دوباره بخورند وسواس آنها درباره غذا ادامه پیدا میکند. بسیاری از آنها 8 برابر میزان گذشته غذا می خورند. ( آیا هیچ کدام از این موضوعات برای شما اشنا نیست؟)
    این آزمایش در سال 1950 به صورت کتابی به نام بیولوژی انسان قحطی زده منتشر شد که کتابی بی نظیر است. بعد از تمام اینها کسانی که از عمد دچار قحطی غذا هستند رفتارهای وحشیانه و غیر انسانی در آنها دیده می شود. اما در اینجا حقیقتی جالب وجود دارد:
    میزان مصرف کالری شخص در حالت شبه قحطی 1500 کالری در روز می باشد و این میزان خیلی بیشتر از میزان دریافت روزمره ی کالری است. که هزاران رژیم غذایی تجویز می کنند. موضوعی که در تمام مطالب بالا به آن اشاره شد آن است که جلوگیری از مصرف غذا بدترین کاری است که شما برای کم کردن وزن خود انجام می دهید و اگر این کار مفید نیست پس باید کاری متفاوت انجام دهید.

موضوع دوم:

پرخوری هیجانی

با جرأت می گویم بعد از رژیم غذایی پرخوری هیجانی دلیل اصلی چاقی در دنیاست. بسیاری از اوقات مردم به خاطر آنکه دچار خستگی روحی ، تنهایی ، غمگینی ، خستگی جسمانی یا هزاران دلیل احساسی دیگر هستند غذا می خورند. که هیچ یک از آنها گرسنگی فیزیکی را جبران نمی کند. اگر شما بر اساس گرسنگی احساسی غذا می خورید بدن شما هیچ وقت غذای لازم را دریافت نخواهد کرد. به همین خاطر است که بسیاری از مردم هیچ گاه احساس سیری نمی کنند و هیچ پیامی برای جلوگیری از خوردن بیشتر از بدن خود دریافت نمی کنند; زیرا احساس گرسنگی آنها به دلیل کام بخشی و رضایت احساس خود است. هر احساس ضربه ای است شبیه به کسی که به در می کوبد تا پیام را به شما برساند. اگر پیام فوری باشد به شدت در را می کوبد; اگر پیام خیلی فوری باشد و شما در را باز نکنید با شدت بیشتر و بیشتری می کوبد تا جایی که در باز شود در غیر این صورت در را خواهد شکست. احساس آنقدر به روش خود ادامه می دهد تا کار خود را بکند. اگر هر چه زودتر با گوش دادن به احساس در را باز کنید و به آن عکس العمل مناسب نشان دهید احساس به راحتی دنبال کار خود خواهد رفت.

خبرهای خوب آن است که با درک این مطلب شما دیگر بیش از این قربانی نخواهید بود در آینده اگر در طی روز و در بین وعده های غذایی مایل به خوردن چیزی شدید صبر کنید و از خود این سوال را بپرسید: آیا من واقعا گرسنه هستم یا تنها میخواهم نوع احساسم را عوض کنم؟ اگر مشخص شد تنها میخواهید نوع احساس خود را عوض کنید هیچ غذایی به خوبی استفاده از فنونی که در این کتاب گفته شده است کاربرد نخواهد داشت.
    کمی توجه بیشتر:
    من متعجب هستم از خانم هایی که ( به ندرت مردان) اضافه وزن خود را به آسیب هایی نسبت می دهند که در گذشته به آنها وارد شده است. مانند مورد آزار و اذیت قرار گرفتن یا مورد تمسخر واقع شدن توسط همسران خود.
    فنون این کتاب به شما در کاهش وزن کمک خواهد کرد اما به عنوان یک جایگزین برای مشاوره های تخصصی پیشنهاد نمی شود. اگر به کارایی این فنون شک دارید با پزشک خود درباره درمان مناسب مشورت کنید.

موضوع سوم:

برنامه ریزی غلط

اضافه وزن شما به خاطر نقطه ضعف و اشتباه شما نیست. بلکه نوع برنامه ریزی ذهنی شماست. هیچ گونه رژیم غذایی ، قرص ، ورزش و کتاب نمی تواند تغییر در شما ایجاد کند. تنها راه کاهش وزن و حفظ تناسب اندام آن است که به ذهن ناهشیار خود رجوع کنید و نوع ارتباط خود را با غذا برای همیشه عوض کنید. بنابراین آرام باشید. شما احمق و شکست خورده نیستید; شخص بدی هم نیستید ; فقط بعضی عادتهای ناکار آمد را در خود ایجاد کرده اید. خبرهای خوب آن است که اگر شما ذهن خود را مجدد برنامه ریزی کنید، درست مثل این است که با ضمانت موفقیت عادت های جدید فکر کردن و عمل کردن را در خود ایجاد کنید.
    احتیاج نیست حتی به کارایی این روش ایمان بیاورید; بلکه فقط ، دستورات من را دنبال کنید در این صورت نه تنها وزن شما کاهش پیدا خواهد کرد بلکه وسواس شما به غذا برای همیشه از بین خواهد رفت.تنها در مدت چند دقیقه من با شما چهار نکته ی مهم از کاهش وزن در میان خواهم گذاشت که تا به حال یاد نگرفته بودید. آنان را در تمام مدت زندگی خود به کار ببندید. اما قبل از شروع کار، از شما می خواهم برای چند لحظه مکث کنید و تمرین فکری ذیل را انجام دهید:

قدرت تصویر سازی:

تصور کنید سالها از زمان حال گذشته است و شما نزدیک به انتهای زندگی خود هستید و تصمیم گرفته اید دستورات من را جهت کاهش وزن دنبال نکنید. در عوض ، رژیم های غذایی گوناگونی دنبال کرده اید که یکی پس از دیگری مرتبا بر وزن شما می افزایند و مقادیر هنگفتی پول سال به سال از دست می دهید.

• پیامد این تصمیم بر روی سلامتی شما چه بوده است؟
    • این تصمیم چه اثراتی بر روی روابط شما با دیگران داشته است؟
    • این تصمیم برای داشتن حسی خوب در شما چه پیامدی داشته است؟
    • چه احساسی در بدن خود دارید؟

حالا چند لحظه صبر کنید! تصور کنید این برنامه را دنبال می کنید و به راحتی به وزن دلخواه خود رسیده اید.

• چه مقدار انرژی دارید؟
    • قادر به انجام چه کارهایی هستید؟
    • چه لباس هایی می توانید بپوشید؟
    • با چه کسی هستید؟
    • چه کاری انجام می دهید؟
    • وقتی در وزن خود برای سالیان سال زندگی می کردید در حال حاضر ، دقیقا وضع شما چگونه است؟

حالا مکث کنید!

زمان تصمیم گیری است. اگر می خواهید هنوز برای اضافه وزن خود بهانه بتراشید و آن را توجیه کنید، همین حالا کتاب را کنار بگذارید. اما اگر آماده هستید میمونی که بر پشت شما قرار گرفته است را زمین بگذارید ( و قطر کمر خود را کم کنید) بدانید سرانجام کار از این لحظه به بعد کاملا به همت شما بستگی دارد.

بنابراین اجازه دهید شروع کنیم!

- - - Updated - - -

ساده ترین سامانه ی کاهش وزن در جهان!

یاد بگیرید به بدن خود اعتماد داشته باشید.

بدن شما از هر رژیم غذایی که در دنیا وجود دارد باهوش تر است. اما با این حجم اطلاعاتی که در اطراف ما وجود دارد و دائما به ما می گوید چگونه غذاهای "نامناسب" بر روی سلامتی ما تاثیر می گذارد و باعث اضافه وزن می گردد،گوش دادن به صحبت های بدن خود یا نوع احساسی که داریم کمی مشکل به نظر می رسد. بعلاوه بسیاری از ما به قدری نسبت به فکر اشتباه در خصوص بدن خود شرطی شده ایم که یادگیری اعتماد به بدن خود وظیفه ای عظیم تلقی می شود.

درحقیقت ، هیچ عاملی دور از واقعیت نیست. هر موضوع جدیدی لزوما در ابتدای امر نباید مشکل به نظر برسد. هر فعالیت جدید از یادگیری بستن بند کفش تا یاد گیری رانندگی در این روش کارایی دارد. در شروع یادگیری شما باید دقیق و هوشیارانه قدم به قدم بیایید، سپس آنها را به کار ببندید.
    بعد از مدتی انجام هر کدام از این کارها برای شما آسان و آسان تر خواهد شد، طوری که شما همه ی این کارها را بدون تفکر انجام می دهید.

از کارایی نیروی عادت برای خود استفاده کنید.

در زمان کاهش وزن و حفظ تناسب اندام، بزرگترین دشمن اکثر مردم عادت است. البته برای شما کمی متفاوت خواهد بود. ما عادت های شما را از نو شرطی خواهیم کرد. طوری که برای شما کارامد تر باشد. موضوعی که میخواهم برای شما توضیح دهم این است که باید نحوه ی غذا خوردن خود را برای همیشه عوض کنید. فنون برنامه ریزی ذهنی این کتاب عادت های جدیدی در شما به وجود خواهد آورد طوری که تغییرات را بلافاصله احساس خواهید کرد.

همینطور که دستورات من را دنبال می کنید درباره ی اینکه در هر وضعیت چه مقدار و چه چیزی بخورید انتخاب های هوشمندانه تری خواهید داشت و به زودی خود را در حالتی می بینید که از این روش به طور خودکار استفاده می کنید.

چگونه مانند شخصی لاغر غذا بخورید.

یکی از مهمترین نکته هایی که من در تحقیقات خود درباره ی افرادی که طبیعی لاغر هستند کشف کردم این بود که این افراد به ندرت به غذا فکر می کنند. در بین آنان معدود افرادی وجود دارند که در زمان گرسنگی غذاهای مورد علاقه خود را تصور می کنند. حقیقتی واضح و آشکار که درباره این افراد کشف کرده ام این است که چگونگی انتخاب غذا برای آنها برای آنها ساده است. اساساً چهار "قانون طلایی"
    در آنها به طور غریزی رعایت می شود. اکنون این قوانین پیش روی شماست چهار قانون راهنما که به شما در انتخاب صحیح غذا در هر وضعیت و در تمام زندگی کمک خواهد کرد.

قانون طلایی شماره 1

"زمانی که گرسنه هستید غذا بخورید"

چرا همه افراد وقتی گرسنه نیستند غذا می خورند؟

خب شاید قبلا حدس زده اید که یکی از دلایل اصلی غذا خوردن افراد عادت است. درست مثل تمام برنامه های اشتباه شما، عادت به غذا خوردن در ساعات مشخصی از روز یکی از علل اصلی در فراموش کردن و نادیده گرفتن هوش طبیعی بدن شما می باشد. در حقیقت بسیاری از افراد آن قدر به پیام های بدن خود بی توجه بوده اند که به کلی فراموش کرده اند چگونه به آن پیام ها توجه کنند. اگر در هنگام خواندن عنوان این فصل به خود گفته باشید " ولی من همیشه گرسنه هستم" یا " من هرگز گرسنه نیستم" ممکن است همین اتفاق برای شما افتاده باشد. خوشبختانه وقتی با بدن خود مجدد دوست شدید، توانایی تایید کردن علائم هوشمندانه و یا غیر هوشمندانه ی گرسنگی واقعی را پیدا خواهید کرد.

چگونه گرسنگی کشیدن باعث چاق شدن شما می شود؟

آیا تا به حال به آنچه در کوهان شتر فکر کرده اید؟ بله، چربی ذخیره شده است. شترها چربی ذخیره میکنند زیرا نمی دانند فاصله ی میان وعده های غذایی چقدر است. وقتی به خود گرسنگی می دهید و در حال گرسنگی غذا نمی خورید بدن شما کار شتر را انجام می دهد. در حقیقت اگر شما سعی کنید یکباره وزن بدن خود را کاهش دهید بدن شما به ذخیره سازی چربی ادامه می دهد.

در حالت مشابه زمانی که گرسنگی می کشید، بدن شما وارد وضعیت حفظ بقاء می شود و چون فکر میکند قحطی غذا وجود دارد چربی در سلول های شما ذخیره میکند. -همان کاری که باید انجام دهد;درست سر جای خود- بعد از مدتی بدن شما چربی های بیشتری از خوردن هر غذا جدا می کند. در لازانیا مقدار کمی چربی وجود دارد; ولی اگر به جای زمان گرسنگی از "وعده های غذایی" آن را میل کنید، در این صورت بدن شما چربی های آن را جدا می کند و بعد در جایی از بدن آن را قرار خواهد داد. معمولا اگر مرد هستید در معده شما و اگر زن هستید در ران و کفل شما قرار خواهد داد. این موضع تا حدودی مشخص می سازد چرا افراد لاغر مقدار زیادی غذا می خورند اما اضافه وزن پیدا نمی کنند. آنها به خود گرسنگی نمی دهند بنابراین بدن آنها چربی ها را مصرف می کند و چربی موجود در بدن آنها را جذب نمی کند. بعلاوه اگر همواره پیام های طبیعی بدن خود را پیرامون غذا نادیده بگیرید سوخت و ساز بدن شما تغییر خواهد کرد.
    سوخت و ساز سریعتر کالری بیشتری در طی روز می سوزاند. اما زمانی که شما گرسنه هستید و از خوردن ممانعت می کنید سرعت سوخت و ساز بدن شما کاهش می یابد. بنابراین بدن شما انرژی را در خود ذخیره میکند. این مسئله باعث به وجود آمدن احساس کسلی می شود که در بسیاری از افراد به صورت افسردگی خفیف ظاهر می شود. اگر بیان مطالب فوق کافی نیست ، باید بگویم غذا نخوردن در زمانی که احساس گرسنگی می کنید باعث عملکرد اشتباه تفکر در ذهن ناهشیار به غذا خواهد شد. این تنش ظریف پیرامون غذا عامل تغییرات عصبی- شیمیایی قدرتمندی در مغز می شود که به اشتباه علائم گرسنگی و میل شدید به غذا خوردن و نوشیدن را به وجود می آورد. به هر حال در اینجا خبر خیلی خوبی وجود دارد: تمام آن چیزی که شما نیاز دارید تا هوش ذاتی بدن خود را مجدد تنظیم کنید آن است که هر وقت احساس گرسنگی کردید غذا بخورید. در عرض فقط چند روز سوخت و ساز بدن شما تثبیت خواهد شد و شما احساس راحتی خواهید کرد و هنگامی که بدن غذایی دریافت می کند مواد مقوی را جذب و بقیه مواد را دفع خواهد کرد.

قانون طلایی شماره 2

غذاهایی بخورید که دوست دارید نه غذاهایی که فکر می کنید باید بخورید

در آزمایشی حیرت انگیز در سال 1930 به کودکان تازه راه افتاده اجازه داده شد از میان 24 تا 27 نوع مجموعه غذایی متعدد از بستنی تا اسفناج طبق میل و رژیم غذایی خود در هر زمان در دوره ای یک ماهه استفاده کنند.

نتیجه؟

با اینکه هر کدام از بچه ها غذاهای گوناگونی در زمان های مختلف خورده بودند با مطالعه تک تک آنها دانشمندان متوجه شدند در بدن هر کدام از آنها در طول یک ماه رژیم غذایی متعادلی رعایت شده است. مشابه آن تعدادی از زنان باردار پیرامون غذاهایی آزمایش شدند که در دوران بارداری هوس می کردند نتیجه نشان داد هر زن حامله از بستنی تا ترشی پیاز غذایی می خوردند که بدنش آن را برای رشد لحظه به لحظه کودک طلب می کند .

مقاومت بیهوده است

هر زمان به خود می گویید نباید غذای بخصوصی را بخورم (معمولا به خاطر اینکه دیگران به شما گفته اند برای شما بد است) در حقیقت توازن طبیعی خود را با غذاها برهم می زنید. هر قدر در برابر خوردن غذایی ممنوعه مقاوت کنید آن غذا بیشتر برای شما جذابتر می شود. جنگ داخلی بین تنش مثبت و مقاوت کنترلی ( حتی به وسیله خود) می تواند فرسایشی باشد. زمانی که شما با غذاها آشتی می کنید و اعتماد به هوش طبیعی بدن خود را یاد می گیرید شما چنان آزادی را تجربه خواهید کرد که در آن از تنش و احساس گناه به خاطر عدم پیروی از میل طبیعی رها خواهید شد. همچنین زمانی که شما دست از مقاومت می کشید و به میل طبیعی آنچه باید می خورید در این موقع احساس می کنید مزه ها تغییر کرده اند. برای مثال بسیاری از افراد می ترسند هر چیزی میخواهند در هر جا و هر زمان بخورند. و خود را در رژیم غذایی شکلات ،پیتزا ، کیک، می گذارند. اگرچه مطالعات و تجربه ی کاری من بر روی هزاران نفر که با موفقیت وزن خود را کم کرده اند نشان داده است که وقتی شما هر چیزی را در هر زمان بخورید که مایل هستید خود را به نسبت در رژیم غذایی موزونی خواهید یافت. این موضوع گاهی اوقات به موازنه ی 90/10 نامیده می شود. یعنی 90 درصد غذای شما سبک و مغذی و 10 درصد آن غذای فانتزی خواهد بود. حتی ممکن است گاهی خود را جذب غذاهایی ببینید که نیاز دارید در همان زمان بخورید.

قانون طلایی شماره 3

هشیارانه غذا بخورید و از جویدن هر لقمه لذت ببرید

نکته ی جالبی که من درباره افراد چاق متوجه شده ام این است که آنها تمام اوقات خود را به فکر کردن برای غذا صرف می کنند. غیر از زمانی که در حال خوردن هستند سپس آنها وارد خلسه ی خوردن می شوند. در این حالت آنها مقدار زیادی به دهان خود می گذارند و بدون اینکه مزه آن را احساس کنند یا بجوند قورت می دهند. همانطور که این موضوع عجیب به نظر می رسد اما دلیل خوبی هم برای آن وجود دارد چون هر کاری که ما از روی فطرت برای ادامه بقاء انجام می دهیم مثل خوردن و آشامیدن و تنفس عمیق یا عشق ورزیدن ماده ای شادی آور در مغز ما آزاد می کند که سروتنین (Serotonin) نامیده می شود. افرادی که اضافه وزن دارند غذا را به سرعت به دهان سرازیر می کنند تا سروتنین بالایی اخذ کنند. متأسفانه چون آنها نا هشیارانه غذا می خورند هیچ گاه به علائم معده توجه نمی کنند. که به آنها گوشزد می کند ظرفیت پر شده است. آنها به پرخوری خود ادامه می دهند در نتیجه معده آنها بزرگ می شود و اضافه وزن پیدا می کنند. مشکل این است که وقتی مقدار زیادی غذا در معده آنها انباشته شد آنها احساس چاقی و بعد از آن احساس گناه می کنند. در حقیقت آن قدر احساس بدی دارند که نا هشیارانه پرخوری را مجدد تکرار می کنند تا این احساس بد را از بین ببرند. یکی از ویژگی های یگانه ی برنامه کاهش وزن من این است: شما می توانید هر چیزی بخورید. هر زمان که مایل هستید به شرط آنکه از جویدن هر لقمه لذت ببرید. هر قدر بر این موضوع تأکید کنم باز هم کافی نخواهد بود. منظور من لذت بردن واقعی است مزه آن را بچشید و هنگام جویدن هر لقمه از مزه ی عالی آن لذت ببرید. البته برای اینکه کاملا از خوردن غذا لذت ببرید باید به چگونگی خوردن خود توجه کنید مطالعات اخیر در سوئیس نشان داده است زمانی که چشم افراد بسته است 25 درصد کمتر از زمانی که می توانند ببینند غذا می خورند به بیان دیگر زمانی که افراد به غذا نگاه نمی کنند با تمرکز تمام بر طعم و مزه ی آن کمتر میخورند. بیان این موضوع در کاهش وزن من تطابق یافته است. اکثر افراد بعد از غذا گزارش می کنند که طعم غذا عالی بوده است زیرا برای اولین بار در طی سالیان عمر آهسته و با دقت کافی غذا خورده بودند تا بتوانند مزه آن را حس کنند و به این نکته توجه کنند که چه موقع سیر شده اند.

ترموستات بدن خود را تنظیم کنید

در ذیل نکته ی ساده ای بیان شده است تا شما بتوانید به استفاده از آن از خوردن هر لقمه غذا لذت ببرید: در دو هفته ی آینده سرعت غذا خوردن خود را کم کنید تا به یک چهارم سرعتی برسید که قبلا در غذا خوردن داشتید و هر لقمه را کامل بجوید.

زمانی که بچه بودم آگهی چنگال رژیم غذایی را به خاطر دارم که در این چنگال دو لامپ یکی قرمز و دیگری سبز وجود داشت. دستورات بسیار ساده بود. وقتی چراغ سبز بود برای خوردن غذا اجازه داشتید زمانی که چراغ قرمز بود باید چنگال را روی زمین می گذاشتید و منتظر می شدید. در حالی که اکثر ما نمی خواهیم غذا خوردن ما با چنگال کنترل شود. قانون بالا بسیار گویا است. این بسیار مهم است که در بین خوردن هر لقمه قاشق و چنگال خود را زمین بگذارید. بنابراین بدن شما زمان کافی برای اینکه متوجه باشد چه چیزی می خورد خواهد داشت. البته اگر از قاشق و چنگال استفاده نمی کنید هر گاه به ساندویچ گاز می زنید و لقمه ای بر دهان می گذارید ساندویچ را از دست خود خارج کنید و روی میز بگذارید. زمانی که دهان خالی شد ساندویچ را بردارید و لقمه دیگری گاز بزنید. با این روش به جای اینکه غذا را خودکار، مانند پرکردن جایی با بیل در معده خود سرازیر کنید هر لقمه را هشیارانه انتخاب می کنید و در دهان می گذارید.

آیا واقعا باید غذای خود را بجوم؟

به یاد بیاورید زمانی که جلوی تلویزیون با ذرت بو داده یا چیپس و آجیل مشغول تماشای فوتبال یا فیلمی بوده اید و وقتی به خود آمده اید که ظروف پر از تنقلات خالی شده است تصمیم گرفتن درمورد اینکه هر لقمه را بجوید مانع از خوردن حریصانه می شود. و برای سلامتی فواید بسیاری دارد. در قرن 19 پزشکان توصیه می کردند هر لقمه را حداقل 20 بار بجوید تا هضم بهینه انجام شود اکنون علم نوین ثابت کرده است که چرا جویدن غذا این قدر در سلامتی مهم است. آنزیم هایی که در بزاق شما وجود دارد بسیار بیشتر از آنزیم هایی است که در معده شما وجود دارد این آنزیم ها قادر هستند مقدار بیشتری از قطعات غذا را خرد کنند در نتیجه نه تنها هضم غذا بهبود می یابد بلکه سطوح انرژی شما هم افزایش می یابد در این صورت به طوری طبیعی کمتر غذا می خورید و احساس بهتری خواهید داشت.

قانون طلایی شماره 4

زمانی که احساس می کنید سیر شده اید از غذا خوردت دست بکشید

به خاطر می آورم زمانی که بچه بودم از کتری بخار مادرم برای باز کردن پاکت نامه استفاده می کردم برای اینکه بخار از کتری خارج شود بایستی کلید اتصال را تا مدتی پس از جوش آمدن آب نگه می داشتم. البته کتری ها برای این کار طراحی نشده بودند و خیلی زود ترموستات فلزی آن خم و کتری خراب می شد. خوشبختانه درست کردن کتری خیلی آسان بود تنها کاری که می باید انجام میدادم باز کردن کتری و برگرداندن فلز خم شده ی ترموستات به حالت اولیه بود بلافاصله کتری کار می کرد. طراحی طبیعی بدن انسان بدین گونه است که باید زمانی غذا بخوریم که گرسنه هستیم. و موقعی از خوردن دست بکشیم که سیر شده ایم. اما بسیاری از ما طوری شرطی شده ایم که تا زمانی میخوریم که جا داریم و شاید بدتر از آن تا زمانی که غذا در بشقاب ما وجود دارد. برای کاهش وزن موثر و حفظ تناسب اندام باید با بدن خود همان طور کار کنیم که طراحی شده است نه بر خلاف آن. برای لاغر شدن و لاغر باقی ماندن دوباره حساسیت خود را برحسب ترموستات داخلی بدن تنظیم کنید در این صورت زمانی که احساس کردیم سیر شده ایم باید از غذا خوردن دست بکشیم و احساس خوبی برای باقی روز کنار بگذاریم. در واقع وقتی شما به اندازه کافی غذا خورده اید معده شما علائم حسی می فرستد که نیاز من برطرف شده است و من سیر شده ام غذا خوردن کافیست. اکثر مردم این حالت آرام ، آشکار و رضایت بخش را در شبکه ی عصبی بالای معده ی خود تجربه کرده اند ( ناحیه ای پایین تر از قفسه سینه اما بالاتر از معده) البته اگر دریافت خود را از این احساس رضایت در اولین مرتبه نادیده بگیرید متوجه خواهید شد هر لقمه غذایی که می جوید به نسبت لقمه ی قبلی لذت کمتری دارد و هر قدر بیشتر به این حس توجه کنید برای شما رضایت بیشتری آشکار خواهد شد. بعد از احساس رضایتی که از سیر شدن برای شما حاصل شده است اگر به خوردن ادامه دهید از علائم آشکار شبکه ی عصبی بیشتر فاصله خواهید گرفت و حس ناراحتی را در خود افزایش خواهید داد. این مهم است که بدانید زمانی که این حس ناراحتی را در خود متوجه شدید بلافاصله غذا خوردن را متوقف کنید مهم نیست اگر مقدار زیادی غذا یا مقدار ناچیزی از آن در بشقاب شما بماند. زمانی که من این نکته را در همایش هایم آموزش میدهم بسیاری از افراد با ناله می گویند با گرسنه شدن بعد از 10 دقیقه چه کار کنم؟ جواب بسیار ساده است. اگر شما گرسنه هستید بخورید هر چه میخواهید بخورید نه آن چیزی که فکر می کنید باید بخورید. هشیارانه بخورید و از هر لقمه لذت ببرید و هر زمان که متوجه شدید سیر شده اید خوردن را متوقف کنید.

مقیاس گرسنگی

در اینجا من روشی حیرت انگیز به شما معرفی خواهم کرد که به وسیله آن متوجه خواهید شد که چه زمانی شروع به غذا خوردن کنید و چه زمانی آن را متوقف کنید. من آن را مقیاس گرسنگی نامیده ام. این مقیاس از عدد 1 یعنی بی حالی فیزیکی به حالت گرسنگی تا عدد 10 یعنی حالت سرگیجه و دل بهم خوردگی به دلیل پر خوری ادامه پیدا میکند.
    مقیاس گرسنگی

1. ضعف فیزیکی
    2. گرسنگی شدید
    3. نسبتا گرسنه
    4. گرسنگی خفیف
    5. طبیعی
    6. احساس رضایت
    7. سیر شدن
    8. پرخوری
    9. پف کردن
    10. دل به هم خوردگی و سرگیجه داشتن

چند دقیقه وقت صرف کنید و با نگاهی دقیق به این مقیاس بدن خود را با آن تنظیم کنید. در حال حاضر چقدر گرسنه هستید؟ افراد متفاوت هستند اما قانون عمومی این است که هر گاه در وضعیت شماره های 3 و 4 مقیاس قرار گرفتید یعنی به نسبت گرسنه هستید ولی کاملا گرسنه نیستید اگر آنقدر منتظر بمانید تا به حالت 1 یا 2 برسید بدن شما به حالت گرسنگی شدید و ضعف فیزیکی وارد خواهد شد و ممکن است بیش از نیاز بدن غذا بخورید در این صورت بدن چربی ذخیره خواهید کرد. در حالت ایده آل وقتی به مقیاس 6 یا 7 رسیدید ، خوردن را با احساس خوش آیند رضایت و سیر شدن نه حالت پرخوری و پف کردگی متوقف کنید. البته اگر شما رژیم غذایی مرتبی دنبال کنید در این صورت پیغام های بدن را نادیده خواهید گرفت و خوردن را فراموش می کنید تا زمانی که به شدت گرسنه شوید یا بدون اینکه به زمان توقف توجه کنید به خوردن در حد پرخوری ادامه خواهید داد. اگر به صدق مطالب بالا در خود صدق می کنید سعی کنید بدن خود را با این مقیاس هر یک ساعت تنظیم کنید. تا جایی که بتوانید تفاوت اعداد را در مقیاس تشخیص دهید. هر قدر بیشتر در تنظیم کردن بدن خود با این مقیاس گرسنگی تمرین کنید زودتر به توانایی درک علائم هوشمندانه بدن خود دست پیدا خواهید کرد. خیلی پیش تر از آنکه معده شنا غار و غور کند و مغز دیگر کار نکند.

- - - Updated - - -

عوض کردن عادت هایی که در مدت زندگی داشته اید

یکی از دوستانم که رژیم غذایی مرتبی را دنبال می کرد ملاقات کردم اما او چاق تر شده بود و خیلی پریشان حال به نظر می رسید، ولی بعد از آن در کمتر از شش ماه با استفاده از این سامانه حدود 25 کیلوگرم از وزن خود را کم کرد. او در ابتدای کار زیاد به کارایی سامانه مطمئن نبود; اما زمانی که شروع کرد بعد از دو هفته احساس کرد لباس هایش گشاد شده اند. او حتی هیچ یک از روش های برنامه ریزی ذهن را استفاده نکرده بود; بلکه تنها 4 قانون طلایی را که برای شما بیان کردم انجام داده بود.
    وقتی در این اواخر با هم شام می خوردیم او تنها نصف غذای خود را خورد ( یعنی از یک بشقاب پر از ماکارانی خوشمزه با سس لذیذی که داشت). وقتی سوال کردم آیا مشکلی در غذا وجود داشته است او فقط جواب داد: غذا بسیار هم خوشمزه بود اما از زمانی که آن سامانه ی تمام عیار را به من یاد دادی من دیگر نمی توانم پرخوری کنم. این موضوع دلیل دیگری است که چرا افراد بر اساس عادت بیش از میزان نیاز بدن میخورند.

استفاده از "کلوب بشقاب های خالی شده"

بسیاری از افراد را می شناسم که عضو " کلوب بشقاب های خالی شده " هستند. آنها تا زمانی که خوردنی های در مقابلشان را میل نکنن فکر می کنن انسان بدی هستند. خوردن هر چه در بشقاب جلوی شما قرار دارد - حال میخواهید گرسنه باشید و از آن لذت ببرید یا گرسنه نباشید - مثل این است که وزن شما با عده ای بچه کنترل شود کع ساعتی 4 یورو برای مک دونالد کار می کنند. اجازه دهید واضح تر بگویم قطعا شما به هر فروشنده ی لباس اجازه نخواهید داد به شما بگوید چه تعداد لباس بخرید آیا این طور نیست؟
    درست مثل بیشتر بچه ها پدر و مادرم به من می گفتند: " باید تمام غذای بشقاب را بخورم و برای قانع کردن من می گفتند: " میدانی چقدر کودک گرسنه در هندوستان وجود دارد؟"
    هیچ گاه قدرت هوشمندانه این احساس گناه را در خود دست کم نگیرید به خصوص اگر در زمان کودکی شما شکل گرفته باشد. سرانجام من فهمیدم آنها برای گول زدن من چنین حسی در من به وجود آورده بودند. من همیشه می پرسیدم: " چگونه اضافه وزن من می تواند به کودکان قحطی زده کمک کند؟ آیا می توانم عکس چاقی از خودم با این یادداشت برای آنان بفرستم : " آیا میدانید غذا به هدر نمی رود؟"

اگرچه این حرف من خلاف افکار عمومی است; اما اجازه دهید به همه ی بچه ها و به همه ی مردم بگویم خوردن تمام آنچه در بشقاب شما است هیچ ربطی به بهبود بچه های کودکان قحطی زده آفریقا ، هندوستان و چین ندارد! اگر واقعا میخواهید نقش خوبی در پایان بخشیدن به گرسنگی در جهان ایفا کنید سعی کنید غذا خوردن خود را کنترل کنید طوری که زمان گرسنگی غذا بخورید; از هر لقمه ای که در دهان می گذارید لذت ببرید و زمانی که احساس کردید سیر شده اید از خوردن دست بکشید. در این صورت به پرخوری خود خاتمه خواهید داد و به تبع آن برای دیگران غذا به اندازه کافی وجود خواهد داشت.

از ساده ترین راه ها برای اینکه به عضویت خود در "کلوب بشقاب های خالی شده" پایان ببخشید برجای گذاشتن مقداری غذا در بشقاب هنگام غذا خوردن است. حتی اگر تکه ای کوچک است. از این طریق پیام جدیدی به ذهن نا هشیار خود می فرستید. که ثابت می کند شما تغییر کرده اید. زمانی که شما طلسم را شکستید ( با باقی گذاشتن مقداری غذا در بشقاب در هر زمان که غذا میلی میکنید) احساس راحتی خواهید کرد که فقط تا زمانی که سیر شدید به غذا خوردن ادامه خواهید داد; حتی اگر نصف غذا یا بیشتر آن در بشقاب باقی بماند. در این صورت غذای کمتری در معده می ماند و کنترل بیشتری بر زندگی خود خواهید داشت.
    (اگر دوباره گرسنه شدید نگران نباشید. بشقاب دیگری از غذا بردارید و باز هم مقداری از غذا در آن باقی بگذارید)

اکسیر جادویی کاهش وزن

در اینجا نکته ی دیگری وجود دارد که به شما کمک می کند زمان گرسنگی غذا بخورید و زمانی که احساس کردید سیر شده اید غذا خوردن را متوقف کنید. 75% از بدن ما را آب تشکیل می دهد و این درصد در نواحی مهم مغز به. 85% هم می رسد. مکانیسم درونی بدن ما سطوح آب را تنظیم میکند. زمانی که هر گونه قطع جریان آب یا کمبود قریب الوقوعی احساس کند به وضعیت جیره بندی وارد می شود. مغز در ابتدای کار به دنبال منبع تغذیه ی آبی می گردد تا به وسیله ی آن قسمت های داخلی بدن آب کافی برای عملکرد اساسی خود داشته باشد. با توجه به گفته های پزشکان تشخیص عملی بین تفاوت علائم تشنگی و گرسنگی واقعی غیر ممکن است این ایده ای خوب است که اولین پاسخ شما به احساس گرسنگی نوشیدن یک لیوان آب باشد. اگر بعد از نوشیدن آب احساس گرسنگی نکردید در این صورت شما تشنه بوده اید; اما اگر هنوز احساس گرسنگی می کنید غذا نوش جان کنید!

چه انتظاری در دو هفته آینده دارید

1- احساس عجیب و غریبی خواهید داشت

عده ای به من می گویند در ابتدای کار با افزایش هشیاری نسبت به خود به آهستگی غذا می خورند و هر لقمه را با دقت می جوند. حتی اگر مردم به آنان خیره شده باشند. به عبارت دیگر باید بگویم " شما دیگر نگران این نخواهید بود که درباره ی شما چه فکر می کنند! اگر بدانید که آنها به ندرت این کار را انجام می دهند." اکثر مردم به قدری در افکار خویش غرق هستند که متوجه نمی شوند چه چیزی را در دهان می گذارند. فکر خود باشید و به کار خود ادامه دهید. همچنین کسانی که می دانند شما رژیم غذایی مرتبی دنبال می کنید وقتی پیتزا ، کباب ، شیرینی و شکلات را در بشقاب شما می بینند پوزخندی می زنند و فکر می کنند شما " رژیم غذایی را رها کرده اید" در این زمان شما به آنان می خندید. همچنان که خوردن با هشیاری و دقت برای شما ساده تر و ساده تر می شود مزه غذایی که می چشید بهتر و بهتر خواهد شد و شما از احساس رضایتی لذت خواهید برد که بخاطر کنترل در غذا خوردن به دست آورده اید.

در جامعه ای که از پیام های مختلف ِ خوردن مملو است با تصویری که از بدن خود داریم آنچه نرمال به نظر می آید از آنچه طبیعی است فاصله دارد. در حالی که ابتدا برنامه ریزی مجدد بدن شما با این روش ابدائی جدید کمی غیر عملی است ; ولی مهم است که یاد آوری کنم شما عملا در جهتی حرکت می کنید که راه طبیعیه خوردن است. به همین دلیل این روش تأیید شده است. بر عکس رژیم های غذایی که برخلاف طبیعت شما می باشد. در این روش اصرار بر این وجود دارد که هر زمان احساس گرسنگی می کنید غذا بخورید. و زمانی که سیرید از غذا خوردن دست بکشید. این ساده ترین سامانه کاهش وزن در جهان است. که کارایی خود را در بدن شما نشان می دهد.

2- احساس خوبی خواهید داشت

یکی از مزیت های همیشگی گزارش شده از افرادی که از این سامانه برای کاهش وزن استفاده می کنند این است که آنها احساس بهتر و بهتر شدن را هم نسبت به بدنشان و هم نسبت به خود دارند در اینجا انتظاراتی براورده شده وجود دارد:

-برای اولین بار در عمر خود بر غذا خوردن کنترل بیشتری خواهید داشت.

-نگرانی برای اینکه چه چیزی باید بخورید از بین خواهد رفت.

- از شر مشغله های ذهن پیرامون خوردن راحت خواهید شد که باعث شده است شما بنده ی غذا باشید.

- متوجه می شوید که کم کردن وزن به راحتی امکان دارد.

- موضوع عدم تفاوت افراد لاغر با خود را درک خواهید کرد و اینکه همه ی ما توانایی مساوی در کاهش وزن داریم.

در حقیقت وقتی می بینید چقدر کاهش وزن ساده است متعجب خواهید شد! زمانی که انرژی شما در برطرف کردن نگرانی پیرامون غذا صرف نشود در این صورت انرژی بیشتری برای سایر امور زندگی خود خواهید داشت . این انرژی اضافی از علائم کامل کار کردن این سامانه است.

3- شما از کارایی این سامانه شگفت زده خواهید شد

افرادی که از این سامانه نتیجه موفقیت آمیزی گرفته اند معمولا می گویند در دو هفته اول مطمئن نبودند که سامانه کارایی خواهد داشت. ولی شما اگر احساس می کنید بیشتر از قبل می خورید، غذای مقوی را متعادل مصرف نمی کنید یا حتی فکر می کنید هیچ چیز تغییر نکرده است...

آرام باشید! تا زمانی که 4 قانون طلایی را رعایت می کنید آن کارایی خواهد داشت.

خیلی طبیعی است که شما دچار تردید شوید; زیرا کاری متفاوت از قبل انجام می دهید به زودی وقتی متوجه افزایش سطوح انرژی در خود شدید و تغییرات اندکی در سایز لباس شما به وجود آمد احساس خوبی پیدا می کنید و متوجه خواهید شد همه چیز کامل و بدون نقص کار می کند. به خاطر داشته باشید شما تمام سامانه های لاغری را در گذشته امتحان کرده اید. رژیم های غذایی گوناگونی گرفته اید و از تمام روش ها استفاده کرده اید; اما هیچ کدام کارایی نداشته اند یا فقط در مدت کوتاهی نتیجه بخش بوده اند. با مشارکت در سامانه ی ابداعی من در دو هفته ی آینده شما هیچ چیز مگر وزن خود را از دست نخواهید داد.

4- شاید در بعضی موارد شما دستورات من را فراموش کنید و حداقل یکی از 4 قانون طلایی را دنبال نکنید

خیلی مهم است بدانید شما ممکن است گاه لغزشی داشته باشید و از مسیر دور شوید. ساندویچ خود را پشت سر هم گاز بزنید. شکلات های متعددی مصرف کنید و برای تغییر احساس و روان خود بخورید یا حتی پرخوری کنید. در اینجا شما دو انتخاب دارید:
    می توانید خود را شکست خورده تصور کنید ( درست مانند کاری که قبل از این انجام داده بودید) تسلیم شوید و به خود بگویید آدمی بی ارزش هستید و هیچ گاه عوض نخواهید شد.

یا....

می توانید آرام باشید، لبخند بزنید و با تکرار این گفته که ایجاد چنین حالتی امکان دارد دوباره شروع کنید و اینجا هر گاه گرسنه هستید غذا بخورید با دقت هر لقمه را بجوید از آن لذت ببرید و زمانی که احساس کردید سیر شده اید دست از غذا خوردن بکشید. مهم نیست چه اتفاقی افتاده است دستورات من را مجدد دنبال کنید.

وزن کردن روزانه

اجازه دهید برای شما نکته ای را یاداوری کنم در طی سالها مراجعه کنندگانی داشته ام که وسواس گونه در حین استفاده از مقیاس ها خود را وزن می کردند. عده ای هر روز این کار را انجام می دهند، عده ای هم بعد از هر وعده غذایی به آن به صورت برگه بخت آزمایی نگاه می کنند و انتظار دارند از صبح که بیدار می شوند تا وقت شام به سرعت چندین کیلو از وزن بدن کم شده باشد.

شما نمی توانید با وزن کردن روزانه ی خود از کم شدن وزن خود مطلع شوید.

هر زمان عقربه ها بالاتر می روند شما احساس بدی خواهید داشت. وزن هرکس تی افراد لاغر در زمان های متفاوت بالا و پایین می رود. در حقیقت در حالت طبیعی افراد لاغر به ندرت خود را وزن می کنند. یا بهتر بگویم هیچ گاه خود را وزن نمی کنند. بیشتر آنها نمی توانند به شما بگویند چند کیلو هستند چون وزن بدن به خاطر عوامل محیطی ، ذخیره ی آب و یا حتی فشار اتمسفر تا 10 پوند ( معادل 545 گرم) تغییر میکند. در مسیر لاغر شدن اندازه گیری وزن زیاد قابل اعتماد نیست. بنابراین مهم نیست وزن خود را برای دو هفته ی آینده بکشید. توصیه می کنم در زندگی به عقربه ها زیاد توجه نکنید. شما می فهمید لاغر هستید; زیرا دید شما وسیع تر شده است. و احساس شگفت انگیز تری دارید. در هر حال اگر می خواهید خود را وزن کنید این کار را هر دو هفته یکبار انجام دهید. زمانی که هواپیما از نقطه ای به نقطه ای دیگر پرواز می کند در مسیر خود بر روی خط مستقیم حرکت نمی کند بلکه مسیر خود را مداوم تنظیم میکند. در حالی که به تقریب 91 % مواقع مسیر را نمی بیند; اما میداند به کجا می رود. این موضوع در وزن کم کردن نیز صدق میکند. در حالی که بعضی از روزها از روزهای دیگر بهتر خواهید بود و به وزن خود اعتماد به نفس بیشتری نسبت به دیگران احساس می کنید. اگر به مقصد چشم داشته باشید و توصیه ها را دنبال کنید وزن بدن کاهش خواهد یافت و آن را تا زمان استفاده از این سامانه حفظ خواهید کرد.

آیا واقعا این کار ساده است؟

بله!!
    اجازه دهید 4 عنصر این سامانه را مرور کنیم:

1- زمانی که گرسنه هستید غذا بخورید.

2- هر چه میخواهید بخورید نه آن چیزی که باید بخورید.

3- هشیارانه بخورید و از گذاشتن هر لقمه به دهان لذت ببرید.

4- زمانی که احساس کردید سیر شده اید از خوردن دست بکشید.

موارد بالا تمام چیز هایی است که شما برای حفظ کاهش وزن خود در تمام زندگی نیاز دارید و اگر میخواهید واقعا لاغر شوید من می توانم حتی آن را برای شما ساده تر کنم:

شما فقط یک راه را در نحوه ی خوردن خود عوض کنید:
    آگاهانه از هر لقمه لذت ببرید.

با تمرکز به این نکته از سامانه همه چیز در جای خود قرار خواهد گرفت; زیرا:

• زمانی که کامل گرسنه نباشید نمی توانید به اندازه کافی از غذا لذت ببرید.
    • شما زمانی می توانید از غذای خود لذت ببرید که غذای مورد علاقه خود را انتخاب کرده باشید.
    • اگر هنگامی که سیر شده اید باز هم به غذا خوردت ادامه دهید دیگر غذای شما لذت بخش نخواهد بود.

- - - Updated - - -

ذهن خود را برای لاغر شدن برنامه ریزی کنید

عادت هایی را عوض کنید که در زندگی اسیر آنان هستید

میدانم در گذشته به دفعات نهایت تلاش خود را کرده اید تا معقولانه غذا بخورید. مهم نیست چقدر به سختی تلاش کرده اید ، اما موفق نشده اید. شاید خود را هم در این شکست مقصر دانسته اید; مثلا به خود گفته اید اگر کمی بیشتر اراده داشتم هیچ وقت دچار اضافه وزن نمی شدم. بر اساس آخرین اطلاعات علمی من به شما ، برای یک بار و برای همیشه دستور میدهم:

این حرف ها را دور بیاندازید!

حقیقت آن است که فقط اراده داشتن برای ترک عادت تقریبا غیر ممکن به نظر می رسد. در این کار شما باید ذهن خود را دوباره برنامه ریزی کنید چون انجام کارهای صحیح وقتی ساده می شوند که برنامه ها در جای صحیح قرار گیرند. با اجرای برنامه های غلطی که بر روی ذهن شما نصب هستند واقعا اراده به خرج دادن غیر ممکن است. در طی سالها من با روش برنامه ریزی مجدد در عرض چند دقیقه به مردم کمک کرده ام عادت های غلط گذشته ی خود را تغییر دهند. البته ناتوانی مقاومت این اعتیاد های کشنده و سخت در برابر این برنامه ریزی مجدد و موثر موضوعی ثابت شده است. اگرچه شاید تجربه ی شما کمی متفاوت باشد با گذشتن از همه ی اینها می اندیشید اگر تغییرات به این سرعت و سادگی انجام می پذیرند و با دوام هستند پس چرا شما در گذشته نتوانسته اید آن را انجام بدهید؟ تمام این ها در قانون ساده ی روانشناسی ذیل خلاصه شده است:

تصورات شما بسیار قدرتمند تر از کاری هستند که شما به انجام آن تصمیم دارید.

برای اینکه از این مطلب تصویر روشنی برداشت کنید تکه ای کیک شکلاتی ( یا هر غذایی که علاقه دارید) در روبروی خود تصور کنید حال به خود بگویید من با تمام اراده ی خود این کیک را نمی خورم. حالا مزه ی کیک شکلاتی را در دهان خود احساس کنید، آیا احساس نمی کنید اراده ی شما کمتر شده است؟! در مرحله بعد دوباره تصور کنید آن تکه کیک ( یا هر غذایی دوست دارید) در جلوی شما قرار دارد حالا تصور کنید روی کیک با کرم هایی پوشیده شده است. کرم های لاغری که مدام روی آن وول می خورند. همچنین بوی مشمئز کننده آنها را به خاطر بیاورید. آیا هنوز به خوردن آن علاقه دارید؟
    این موضوع قدرت تصور شما را نشان میدهد. در حقیقت این تصور شما باعث می شود بهترین تصمیمات را برای خوردن هر چیزی بگیرید. زمانی که صورت غذای رستوران را می بینید مزه تمام غذاها را به صورت ذهنی می چشید. سپس تصمیم می گیرید کدام غذا را انتخاب کنید به همین خاطر صاحبان رستوران در گزینش غذای دلخواه شما عاجز هستند. مثلا برای شام امشب چه غذایی ترجیح می دهید؟ ماهی دودی با برنج همراه با سالاد فصل و نوشیدنی یا جوجه کباب؟

عامل تمرکز

لحظه ای مکث کنید و از خود این سوال را بپرسید:

من از بدنم چه توقعی دارم؟

همانند اکثر مردم جواب شما این خواهد بود: اضافه وزن نداشته باشم و از شر نق زدن های همسرم راحت شوم (چاق نباشم)
    این یکی از قوانین اساسی روانشناسی است شما از زندگی خود همیشه چیزی را به دست می آورید که بر روی آن تمرکز می کنید. در تمام مثال های بالا ذهن شما بر روی آنچه نمیخواهید تمرکز میکند: اضافه وزنی که میخواهید آن را دور بیاندازید.
    این موضوع فقط باعث نمی شود افراد تصویر ذهنی چاق از خود بردارند; بلکه نا امیدی ، بی کسی و بی انگیزه بودن را نیز احساس می کنند. زمانی که شما جهت تمرکز خود را عوض می کنید و بر روی خواسته ی خود یعنی فردی لاغر ، خوش اندام، با بدن سالم تمرکز می کنید با فرستادن پیامی به ذهن ناهشیار خود تمام امکانات را در جهت رسیدن به هدف به کار می گیرید و با روشن ساختن و تصور کردن آنچه می خواهید؛ شما آموزش ذهن و بدن خود را برای رسیدن به هدف مورد نظر شروع کرده اید.
    حال هر قدر هدف شما مشخص تر باشد کارایی این روش بهتر خواهد بود. اگر تنها بگوئید: من دوست دارم لاغر باشم ممکن است ذهن شما این طور تفسیر کند که شما میخواهید یک کیلوگرم از وزن بدن کم شود. بنابراین آنچه میخواهید به روشنی مشخص سازید:

مثال: من میخواهم از وزن بدنم 24 کیلو در چهار ماه آینده کم کنم.
    یا, من میخواهم وقتی لباس سایز سی و شش می پوشم احساس راحتی کنم.
    یا, علاقه شخصی و ایده آل من این است که قلمی باشم!

به خاطر داشته باشید همه ی کارهایی که شما برای رسیدن به هدف باید انجام دهید عبارت است از:

1- زمانی که گرسنه هستید غذا بخورید.
    2- هر چه میخواهید بخورید نه چیزی که باید بخورید.
    3- با دقت و آگاهانه بخورید و از هر لقمه لذت ببرید.
    4- زمانی که احساس کردید سیر شده اید از غذا خوردن دست بکشید.

بنابر این لزومی ندارد به خواندن ادامه بدهید! زیرا فنونی که در دنباله ی کتاب می آید انجام کل فرآیند های بالا را ساده تر می کند و به شما اجازه می دهد احساس بهتری در خود داشته باشید.

- - - Updated - - -

تصویر ذهنی و پیشگویی خودکام بخش ( Self-Fulfilling)

ما بخاطر چیزهایی که میخوریم این گونه نیستیم. بلکه ما همان گونه هستیم که فکر می کنیم.

تصویر ذهنی از خود یعنی شما خود را در تصورات چگونه می بینید. این تصویر و نقشه ی درون است که همه چیز را درباره ی شما مشخص میکند. اینکه چقدر انگیزه دارید، باهوش هستید و اعتماد بنفس دارید و چقدر مشتاق هستید به وزن بدنتان اضافه یا از آن کم شود. علت تأثیر قدرتمند تصویر ذهنی بر رفتار ما این است که آن تصویر نوعی نیروی تقویت خود است. برای مثال افرادی هستند که دارای چهره ی زیبایی نیستند اما به نظر جذاب می رسند زیرا آنان خود را در تصور جذاب می بینند. در نتیجه زیبا راه میروند زیبا لباس می پوشند یا با بهترین وجه در انظرار ظاهر می شوند و اعنماد به نفس بالایی از خود بروز میدهند. این اعتماد به نفس باعث می شود آنان در نظر دیگران جذاب به نظر برسند و پاسخ مثبتی از دیگران دریافت کنند. که این موضوع خود باعث تقویت تصویر ذهنی برای هر فرد جذاب میشود.
    در تشابه آن بسیاری از افراد هستند که خود را غیر جذاب تصور میکنند و در نهایت ناهشیارانه هر گونه تلاشی را برای جذاب جلوه دادن خود خنثی میکنند. به علاوه اگر شما واقعا خود را غیر جذاب می بینید چرا وقت خود را صرف این میکنید که لباس بره را به تن گوسفند کنید؟ در هر حال اگر تلاشی برای نشان دادن خود به بهترین وجه نکنید دیگران نیز شما را غیر جذاب خواهند دید. بدین ترتیب تصویر ذهنی شما از خود به نحو احسنت کار خود را انجام داده است و شما را به طور ناهشیار به سمتی سوق میدهد که با شخص در باور خود هماهنگ عمل کنید.
    به تقریب همه ی اشخاصی که اضافه وزن دارند دارای تصویری ذهنی از خود هستند. که مدام به آنان میگوید چاق هستند. در حالی که ممکن است آنها بگویند که ترجیح می دهند لاغر باشند. اما همیشه فکر می کنند افراد لاغر با آنان تفاوت دارند و هدف را دست یافتنی نمی یابند.

چگونه می توانید وضعیت را عوض کنید؟

خود را عادت دهید بر روی آن چیزی که میخواهید به جد تمرکز کنید. دوست داشته باشید یا دوست نداشته باشید شما نیاز دارید به خود با تفکر بدن فردی جذاب فکر کنید.

خود را لاغر ببینید

تحقیقات اخیر در ایالت متحده آمریکا و اروپا نشان داده است فنون تصویر سازی طوری اعجاب انگیز باعث می شود وزن خود را کاهش دهید. وقتی واضح و آشکار خود را لاغر تصور کنید و در راه رسیدن به وزن ایده آل خود تمرین مداوم کنید در این صورت پیامی به مغز خود می فرستید که بر روی سطوح انرژی انگیزه و سوخت و ساز شما تاثیر می گذارد. این تاثیرات باعث می شود فیزیکی داشته باشید که به نوبه خود افکار و احساسات شما را تغییر می دهد و این امر خود عامل تقویت برنامه ای می شود که شما به مغز خود می دهید. این موضوع بازخوردی مثبت است و با هر جزء این سامانه وقتی وزن شما کاهش یافت احساس خوبی خواهید داشت. همان طور که من شما را در دو تمرین بعد راهنمایی خواهم کرد به شما دستورالعملی خواهم داد تا تصویر سازی را نیز انجام دهید. این کاری ست که هر شخصی می تواند انجام دهد. برای اینکه به شما ثابت شود به سوالات ذیل پاسخ دهید:

چشمان خود را ببندید و تصور کنید دری روبروی شماست

1- درب روبروی شما چه شکلی است؟
    2- چه رنگی است؟
    3- دستگیره آن کدام سمت آن قرار دارد؟

به منظور پاسخ به هرکدام از این سوالات باید توانایی تجسم داشته باشید و به تصورات خود بروید و عکس های بسازید. 99 % تصاویر ذهنی افراد با واقعیت منطبق نیست و این موضوعی خوب است. ولی مشکل برای افرادی است که از بیان تفاوت بین تصاویر در ذهن و دنیای واقع ناتوان هستند.

بدن بی عیب و نقص شما

در اینجا تمرینی با قدرت و ساده وجود دارد که ذهن ناهشیار شما را آموزش میدهد و به شما کمک میکند وزن بدن خود را کاهش دهید و تناسب اندام خود را حفظ کنید. در ابتدای کار قبل از اینکه این تمرین را انجام دهید تمام مراحل زیر را با دقت بخوانید:

1- برای چند لحظه مکث کنید و به تصور فیلمی فکر کنید که در آن لاغر ، شاد و با اعتماد به نفس هستید.

2- نگاه کنید شخصیت جدید و لاغر شما چه کارهایی که شما در زندگی روزانه انجام میدادید را به راحتی انجام میدهد. تصور کنید شخصیت جدید شما به اندازه غذا میخورد، تحرک دارد و خیلی سریع و آسان بر هیجانات خود غلبه میکند.

• چگونه شخصیت دیگر شما با دیگران صحبت میکند؟
    • از چه نوع تون صدایی استفاده میکند؟
    • چگونه خود را حمل می کند؟
    • چگونه حرکت میکند؟

3- اگر این فیلم به دقت همان تصویری نیست که شما با آن تنظیمات لازم را برای داشتن احساسی خوب داشته باشید، الهاماتی که به شما می شود راهنمای خود قرار دهید.

4- زمانی که از شخص دیگر خود راضی شدید وارد آن شخص شوید و تصویر و رفتار جدید را در خود نگه دارید.
    5- حال فیلم را دوباره مرور کنید و در تمام موقعیت های روزانه قرار بگیرید و آن را از نمای جدید مشاهده کنید.
    درباره ی اینکه نمای جدید چه شکلی دارد و به نوع توانایی آن در کمک کردن به شما برای رسیدن به هدف فکر کنید، حالا همه چیز به نظر بهتر شده است. این طور نیست؟

تکرار، تکرار، تکرار

به خاطر آورید تکرار کلید موفقیت است. وقتی عملی مدام تکرار شود راهی عصبی در مغز به وجود می آید و هر بار تکرا آن کار، این راه را تقویت میکند.همینطور که به خود مانند فردی لاغر و سالم فکر می کنید علائمی ناهشیار به ذهن خود می فرستید تا مثل فردای لاغر رفتار کند، مانند آن احساس کند و غذا بخورد. در آخر زمانی که بدن شما سبک تر می شود با احساس تر ، پر انرژی تر و سر زنده تر خواهید شد.

اگر این تمرین را هر روز صبح انجام دهید ، در زمانی نه چندان طولانی مانند عادتی سالم در شما شکل خواهد گرفت. هر قدر بیشتر تمرین کنید ، احساس شما به خود بهتر و بهتر خواهد شد و شما احساس خوبی خواهید داشت. هر زمان شما این تمرین را انجام می دهید یک قدم به وزن ایده آل خود نزدیک تر می شوید.
    این تمرین ذهنی شما را بر روی هدف متمرکز میکند و باعث قدرتمندی و جذابیت بیشتر و بیشتر آن می شود. بنابراین هر زمان به غذایی که دوست ندارید نه می گویید و به غذایی که دوست دارید بله می گویید بیشتر و بیشتر حس زیبای سبک وزن شدن را متوجه خواهید شد. و باید بدانید که یک قدم به وزن ایده آل خود نزدیک شده اید.

- - - Updated - - -

غلبه بر پرخوری عصبی

همانطور که در فصل اول متذکر شدم، خوردن احساسی و از روی هیجان، یکی از دلایل اولیه ی چاقی در جهان است. به جای اینکه به دنبال رژیم های غذایی بگردید و مرتب سوال کنید : " باید چه چیزی بخورم؟" ، شما نیاز دارید به درون خود رجوع کنید و از خود بپرسید: " چه چیزی من را می خورد؟"
    از اشتباهات متداول افراد هنگامی که از سامانه من استفاده می کنند این است که گرسنگی فیزیکی خود را با گرسنگی احساسی اشتباه می گیرند. به همین خاطر تا زمانی که با بدن خود بیشتر هماهنگ نشده ایم ، این دو احساس تشابه کاملی دارند.
    در اینجا دو نکته آورده شده است که به شما کمک می کند تفاوت روشنی در هر زمان بین این دو قائل شوید.

1- گرسنگی احساسی، فوری و لحظه ای است در حالی که گرسنگی فیزیکی تدریجی و ماندگار است.

آیا هیچ وقت لحظه ای هوس شدید برای غذایی داشته اید؟ با رجوع به ذهن خود متوجه می شوید قبل از اینکه " گرسنگی فرا برسد" در ذهن خود بگو مگویی با خود داشته اید.
    به جای اینکه افراد یاد بگیرند با هر احساسی در بدن معامله ای انجام ندهند; اکثرا برای از بین بردن آن احساس ها خود را در غذا غرق می کنند. از سوی دیگر ، گرسنگی فیزیکی، تدریجی است. ابتدا ممکن است درد خفیفی در شکم خود احساس کنید یا صدای خفیف غار و غوری از شکم بشنوید. اگر گرسنگی خود را نادیده بگیرید، تجربه ی سردرد ، حالت غمگینی ، عصبانیت و خستگی نیز امکان دارد. هر قدر زودتر به اشاره های بدن نیازمند به سوخت و ساز خود توجه کنید، امکان جدا کردن علائم گرسنگی احساسی و گرسنگی فیزیکی از هم بهتر می شود.

2- گرسنگی احساسی با خوردن غذا رفع نمی شود، ولی گرسنگی فیزیکی رفع می شود.

با مطالعه ی جالبی که در دانشگاه هردفورد شایر انجام شد، به افراد آموزش داده شد درد گرسنگی را با رفتن به بیرون از خانه ، انجام دادن کارهایی مانند: خاموش کردن تلویزیون، پیاده روی ، صحبت کردن با یک دوست یا رفتن به سینما پاسخ دهند، و از این کار نتایج چشم گیری بدست آمد. این امر گرسنگی هیجانی آنان را برطرف می کرد و اجازه می داد علائم احساسی فرستاده شده برای آنان متوقف شود.

اگر شما همینطور میخورید و میخورید و هیچ گاه احساس رضایتمندی نمی کنید به خاطر آن است که به غذا نیاز نداشته اید. ولی شما نیاز دارید احساس خود را تغییر دهید. زمانی که گرسنه هستید برای داشتن احساس خوب یا به عبارتی کشیدن ماسک بر روی احساس بد خود هیچ غذایی سیر کردن شما نقش ندارد. این راه دیگری است که بین گرسنگی هیجانی و گرسنگی فیزیکی تفاوت قائل شوید. زمانی که شما ریشه و علت گرسنگی هیجانی و احساسی خود را پیدا کردید برای 4 ساعت بعد برنخواهد گشت.

علت گرسنگی احساسی

بدون در نظر گرفتن نشانه های بخصوص احساساتی که علت اصلی گرسنگی هیجانی هستند در یک چیز خلاصه می شود. در واقع رازی که اکثر افراد با خود در تمام عمر حمل می کنند:

" از خود بیزار بودن، احساس نا امیدی داشتن، بی باور ، بی ارزش و دوست داشتنی نبودن"

همانطور که قبلا یاد گرفته ایم ذهن و بدن به هم دیگر متصل هستند. تحقیقات اخیر روانشناسی نشان داده است افکار ما برسلامتی و داشتن احساس خوب تاثیر فراوانی دارد. ما می توانیم فرایند بیولوژی را در بدن با تصورات خود عوض کنیم. مطمئنا احساسات و روحیه خود را هم می توانیم عوض کنیم.

سرسخت ترین مخالف شما

من همواره از بد رفتاری هر روز مردم با خود در تعجب هستم. آنها هر روز در آینه به خود نگاه می کنند. و می گویند "چه صورت پف کرده ای" ، " چه بازوان چاق ، شکم و باسن گنده ای دارم" سپس روز خود را آغاز می کنند. بدون اینکه بدانند چرا احساس خوبی به خود ندارند. در همایش هایی که من در خصوص کاهش وزن برگزار میکنم با نوعی تمرین به افراد کمک میکنم از خشونت و بد رفتاری با خود دست بردارند و به تعریف و تمجید خود بپردازند. داوطلبی صدا میکنم و از وی میخواهم به آینه نگاه کند و انتقاد های درونی خود را با صدای بلند با سایرین در میان بگذارد. یکبار من این تمرین را روی فردی با صورتی بی نهایت زیبا انجام دادم. زمانی که وی به آینه نگاه کرد بلافاصه و بی مقدمه فریاد زد " گاو چاق!"
    البته همه جمعیت از خنده منفجر شدند زیرا تعریفی که از خود داشت به سادگی بیان کرده بود. وقتی از وی سوال کردم اگر کسی در خیابان جلوی او را بگیرد و چنین جمله ای به او بگوید چه کاری خواهد کرد جواب داد: حتما با او درگیری فیزیکی پیدا میکنم. او تا به حال این توهین را از کسی نشنیده بود بلکه هر زمان به آینه نگاه می کرد این مطلب را به خود می گفت.

مشهورترین رهنمود برای زندگی ثمر بخش در تمدن غرب همان که قانون طلایی نامیده میشود این جمله است: با دیگران همانطور رفتار کن که با خود رفتار میکنی.

کاندیدای من برای "قانون پلاتینیوم" عبارت ذیل است: " با خود همانطور رفتار کن که دوست داری دیگران با تو رفتار کنند"

اگر شخصی آشکارا به شما توهین کند همانند زمانی که ما به خود با توهین می گوییم " من شخصی احمق هستم" ، " من شخصی بی استفاده هستم" ، " من موجودی زائد هستم" ، " ای خدا من آدم بیچاره ای هستم" یا ما را همانطور سرزنش کنند که خود را سرزنش می کنیم "من نمی توانم باور کنم که دسر را خورده ام" ، " زمانی که این کارها را انجام می دهم به هیچ جا نمی رسم" در این صورت دستها را برای تنبه آن شخص بالا می بریم. یا به دادگاه برای رفتار غیر انسانی ، وحشیانه و نامعلوم آن شخص شکایت خواهیم کرد.

اما وقتی ما با خود به این طریق رفتار می کنیم به این خاطر است که هیچ کس تا کنون به ما نگفته است با خود به این گونه عمل نکنیم. که متوجه شویم راه های گوناگونی برای نگهداری از سلامت خود وجود دارد. و این گونه انگیزه کافی برای کاهش وزن خود بدست می آورید. پس تا زمانی که خود را برای چاقی سرزنش کنید رسیدن به استاندارهای در نظر خود ناممکن میشود. خوشبختانه با درک خود-بیزاری و اینکه واقعا چه چیزی هست از اعمال قدرت آن کم می کنیم و راه مقابله صحیح با آن را به جای تلاش برای نخوردن غذا پیدا می کنید. زمانی که شما شروع به دیدن خود مثل فردی توانمند ، دوست داشتنی و با ارزش میکنید در این صورت درد ناشی از گرسنگی هیجانی و احساسی بهتر درک میشود.

وقتی گرسنگی احساسی شما کمتر شد زمانی که در جمع مشترکی با دوستان و اقوام خود هستید آنها خواهند دید شما چقدر توانمند و ارزشمند شده اید. حتی اگر کاری انجام نمی دهید ما از این حقیقت برای فرایند عشق ورزیدن و ارزش قایل شدن برای خود استفاده می کنیم. در اینجا تمرینی وجود دارد که به شما کمک میکند تا خود-بیزاری را در طی زندگی کنار بگذارید:

شخصی که عاشق شماست

قبل اینکه تمرین ذیل را انجام دهید ابتدا تمام گام ها را با دقت بخوانید:

1-اگر امکان دارد چشم های خود را ببندید و به شخصی فکر کنید که به شما عشق می ورزد و عمیقا شما را تحسین میکند.
    به خاطر بیاورید آنها به شما چگونه نگاه می کنند و تصور کنید آنها اکنون روبری شما ایستاده اند.

2-به آرامی از بدن خود خارج شوید و وارد بدن شخصی شوید که شما را دوست دارد. از چشم های او ببینید و از گوش های او بشنوید و همان عشق و احساس خوبی که آنها دارند و همانطور که به شما نگاه می کنند برای خود برداشت کنید. به جزء جزء آنچه در شما وجود دارد که آنها به آن عشق می ورزند و آن را تحسین میکنند واقعا توجه کنید. به این قابلیت های حیرت آور آگاهی پیدا کنید و بخاطر بسپارید شاید تا کنون هرگز خود را این چنین تحسین نکرده بودید.

3-به بدن خود برگردید. بعد از اینکه آگاه شدید همینطور که هستید تحسین می شوید و به شما عشق ورزیده میشود از تمام آن احساس های خوب لذت ببرید.

شما می توانید این احساس درونی را برای ساعت ها در خود حفظ کنید. و با انجام دوباره ی این تمرین در هر جایی این احساس را تقویت کنید. هر قدر این تمرین را بیشتر انجام دهید آسان تر می شود و در نهایت طوری خودکار تبادل احساس عشق ورزی در خود به دیگران و دیگران به خود را درک می کنید.

- - - Updated - - -

طراحی طبیعی بدن شما

آیا هیچ می دانستید کمتر از یک درصد زنان جهان از نظر ژنتیکی قابلیت تبدیل شدن به چیزی به نام " شکل مدل" را دارا هستند؟
    هنوز من افرادی را می بینم که فکر میکنند اضافه وزن دارند و بیش از اندازه وقت خود را صرف دیدن مجلات میکنند و خود را با کسانی مقایسه می کنند که می خندند و به بیماری آنورکسیا (لاغری بیمارگونه) دچار هستند. البته آنان بعد از آن آنقدر احساس بدی پیدا میکنند که برای درک احساس خوب به خوردن چیزی نیازمند میشوند. بدن ما ساختار طبیعی برای سلامتی بهینه دارد. نسل انسان طوری طراحی شده است که قدی بین 5 تا 6 فوت داشته باشد. به همین خاطر است که در اواخر نوجوانی رشد ما متوقف می شود. هیچ کس تا به حال قدش به 20 فوت نرسیده است. چنین قدی غیر طبیعی است و برای سلامتی مضر است. بدین صورت ما دارای شکل طبیعی هستیم. اگر خیلی کوچکتر یا بزرگتر از شکل طبیعی شویم به این خاطر است که ما در طراحی طبیعی بدن خود دخالت کرده ایم.

دیدن افرادی که به من می گویند بدن خود را نمی پسندند و هر کاری برای نادیده گرفتن آن انجام میدهند برای من خیلی عادی شده است. مهم توجه داشتن است. چیزی که آنها در نظر نمی گیرند. اگر شما بخواهید طرز نگاه کردن خود را عوض کنید ابتدا باید با بدن طبیعی خود آشتی کنید. در حقیقت هر قدر بیشتر یاد بگیرید بدن خود را همانطور که هست قبول داشته باشید. از اینکه بدون هیچ کوششی عوض شده است بیشتر متعجب خواهید شد. در اینجا جمله ای بیان میکنم:

به منظور داشتن بدن مورد علاقه خود باید با بدن خود دوستانه رفتار کنید.

البته ممکن است شما دنبال باسن کوچکتر و کمر باریکتر باشید. اما بدن شما توانایی تبدیل به بدنی لاغر و موزون دارد. بنابر این با آن همین الآن آشتی کنید.

آنور ِکسیا ، بولیما ، و دیسمورفیای بدن

در حالی که تمام فنونی که در این کتاب آمده است کاملا متفاوت با روش هایی است که تا کنون داشته اید. مانند احساسی که به خود داشته اید یا کارهایی که انجام میدادید اگر مردد هستید و به شما گفته شده است دچار اختلال در خوردن هستید. باید برای کمک گرفتن به متخصص مراجعه کنید.
    کسانی که دچار آنورکسیا و بولیما هستند، بطوری دردناک لاغر هستند ولی همواره تصور میکنند اضافه وزن دارند. و زمانی که مقابل آینه قرار می گیرند تمام الفاظ زشت را به خود می گویند. بعضی از آنها روی بخش های لاغر بدن خود مثل چشمی تلکسکوپ با دقت نگاه میکنند و انزجار خود را از آن بخش بدن بیان میکنند. بعضی دیگر توهمی درست مثل آینه های سرگرم کننده دارند. که شما را قد بلندتر و کوتاه تر از واقعیت نشان می دهند. این اختشاش در تصویر ذهنی به اصطلاح دیسمورفیای بدن نامیده می شود. و مانع غذا خوردن و لذت بردن از زندگی در افراد می شود. بهترین حالت آن به خطر افتادن سلامتی و بدترین حالت آن مرگ افراد است.

من با بانوی خوش سیمایی در تلویزیون کار میکردم که با دیدن خود در آینه گریه می کرد. هرگونه درمانی برای او انجام شده بود ولی هیچکدام موثر واقع نشده بود. با استفاده از فنونی که من برای شما بازگو خواهم کرد او از شر این اختلال وحشتناک که زندگی او را کاملا آشفته ساخته بود راحت شد. در کمتر از یک ساعت با اعتماد به نفس کامل به خود در آینه نگاه می کرد و خود را بسیار زیبا می دید.

در طی تغییر فرآیند از وی سوال کردم آیا زمانی را به خاطر می آورد که از سوی اطرافیان تحسین شده باشد؟ هر چه سعی کرد یک نمونه هم به خاطر نیاورد. در حضور همسر او از وی خواستم زمانی را به خاطر بیاورد که شوهرش از وی تمجید کرده بود. او گفت آن روز در آینده خواهد بود. همسر او کمی ناراحت شد و متعجبانه پاسخ داد: من همیشه به تو حرف های خوب میزنم! قبل از اینکه زن فرصت جر و بحث پیدا کند، من گفتم من حرف وی را باور میکنم. تصویر ذهنی ما مانند فیلتر عمل میکند. و خود را مطابق با فکر ما تنظیم میکند چون این خانم تصویر ذهنی ضعیفی از خود داشت بنابراین هر وقت کسی وی را تحسین میکرد و به او حرف خوبی میزد. بلافاصله آن را فراموش میکرد. چون با آن تصویری که خود را با آن تنظیم کرده بود همخوانی نداشت.

شیرین ترین لحظه در این جلسه پایان آن بود. اگر چه وی با شوهر خود سالیان متوالی زندگی کرده بود و یک بچه هم داشت اما جشن عروسی نگرفته بود چون تحمل نداشت در روز جشن تمام افراد به او نگاه کنند.
    بعد از اینکه خود-بیزاری این شخص برطرف شد و از عشق ورزیدن به خود سیراب گشت از وی پیرامون برگزاری جشن عروسی سوال کردم. او به شوهرش خندید و گفت:
    " خب شخصی باید
    از من تقاضا کند.." او در نهایت به خود اجازه داد عشقی را بپذیرد که سالها شوهرش برای نشان دادن آن سعی میکرد.

آینه ی دوستانه

هر شخصی در زمان های مختلفی تحسین می شود. بعضی مواقع تعریف ها بسیار ساده و معمولی است. مانند : " هی امروز خیلی خوب شده ای" ، " امروز خیلی باهوش به نظر می رسی" اما در سایر مواقع بسیار پر معنی و با اهمیت به نظر می رسد. مانند " تو خیلی دوست داشتنی هستی" یا " میدانی چقدر مردم به تو احترام میذارند؟"
    صمیمیت دیگران با شما، داشتن نمای مثبت نزد آنان ، چیز هایی هستند که ممکن است در آن لحظه به درک آن قادر نباشید. و باعث می شوند یاد بگیرید برای خود ارزش قایل باشید و از توانایی های خود خشنود شوید و به این ترتیب عزت نفس خود را بالا برید. دو فن بعدی نه تنها به شما کمک میکند گرسنگی هیجانی خود را فراموش کنید. بلکه باعث می شود هر زمان به آینه نگاه میکنید احساس بهتری به خود داشته باشید. هر کدام از روش ها را چندین بار در حدی بخوانید که با تمام گام های آن آشنا شوید سپس انجام دهید:

آینه ی دوستانه (قسمت اول)

قبل از اینکه تمرین انجام دهید ابتدا تمام گام های آن را با دقت بخوانید:

1. جلوی آینه با چشم های بسته بایستید، زمانی را بخاطر بیاورید که از سوی شخصی با اعتماد و محترم تحسین شده اید. لازم نیست تعریف او را باور داشته باشید اما باید به صداقت آن شخص ایمان آورید. حال این تجربه را دوباره کاملا مرور کنید.
    2. زمان مرور تعریف ها، تحسین ها ، و تایید صداقت شخص گوینده به احساس خود هم توجه کنید. احساسی که تحت تاثیر تعریف و تحسین آن فرد معتمد قرار گرفته است.
    3. وقتی این احساس قوی تر شد چشم های خود را باز کنید و به خود در آینه نگاه کنید و واقعا ببینید آنچه را که آنها می دیدند. به خود اجازه دهید آن چیزی را ببینید که شخص دیگر در شما می دیده است. ببینید و به احساس خود هم توجه کنید.
    4. در نهایت تصور کنید از خود عکسی شبیه آن گرفته اید. آن را در سمت راست قلب خود قرار دهید طوری که هر زمان خواستید به خود یاداوری کنید چگونه می توانیم احساس خوبی داشته باشیم. به آن دسترسی پیدا کنید.

زمانی که با استفاده از قسمت اول احساس راحتی کردید می توانید به قسمت دوم بروید.

آینه ی دوستانه ( قسمت دوم)

قبل از اینکه تمرین را انجام دهید ابتدا تمام گام ها را با دفت بخوانید.

1. هر روز حداقل یک دقیقه برای نگاه کردن به بدن خود در آینه اختصاص دهید. در شرایط ایده آل شما می توانید بدون اینکه لباسی بر تن داشته باشید این کار را انجام دهید. اما اگر احساس راحتی نمی کنید لباسی بپوشید که اندام واقعی بدن شما را نشان دهد.
    2. به افکار خود هم توجه داشته باشید. مانند "احمقانه است" یا "خدایا من از اندازه ی دور کمرم متنفرم" یا "هوم زیاد هم بد نیست"
    3. انرژی مثبت، عشق و تأیید خود را نثار شخصی کنید که در آینه است. اجازه دهید آنها یعنی اعضای بدن شما بفمند شما در کنار آنها هستید و عشق شما به آنها بستگی به میزان اندازه ی دور کمر شما ندارد.

به خاطر داشته باشید از این فنون هر روز استفاده کنید و زیاد هم از تغییر سریع خود متعجب نشوید. برای بسیاری از افراد تغییر جهت دادن از خود-بیزاری به حالت طبیعیف پذیرش خود، همان تغییر در زندگی است. با این کار مطمئنا تمام راه های عشق ورزیدن را پیدا خواهید کرد. و سپس تغییرات حیرت انگیزی در شما به وجود خواهد آمد.

زمانی که نیازهای احساسی و هیجانی خود را درک کردید متوجه از بین رفتن گرسنگی احساسی خواهید شد. زمانی که این اتفاق افتاد وقتی غذا خواهید خورد که واقعا گرسنه باشید. که هم ساده تر و هم طبیعی تر است. شما به طور قابل توجهی دارای اعتماد به نفس خواهید شد و شخصیت گیرایی پیدا خواهید کرد. هر روز در مقایسه با روز قبل بیشتر متوجه خواهید شد طوری طبیعی کارهایی انجام می دهید که در رویاهای خود می دیدید.

دلیل اخراج کاربر: توهین

- - - Updated - - -

حقیقتی پیرامون ورزش

افسانه ی سوخت و ساز (metabolism)

سوخت و ساز بدن شما به قدری سریع است که در آن سرعت انرژی تولید می شود. هر قدر سوخت و ساز سریع تر باشد بدن کارها را سریع تر انجام می دهد.فرقی نمی کند تنظیم درجه حرارت بدن باشد یا بلند شدن ناخن انگشتان شما. و مهمتر اینکه، سریع تر چربی ها می سوزند که یکی از هدف های ماست. حال می خواهد چربی موجود در باسن، دور کمر یا شکم شما از خوردن یک سیخ کباب یا از غداهای دیگر باشد.

میزان سوخت و ساز در بدن شما "میزان سوخت و ساز پایه" نامیده می شود .که با سوزاندن مقداری کالری در روز مشخص می شود. از بزرگ ترین تصورات که برای کاهش وزن در جهان وجود دارد تصور غیر واقعی زیر برای سوخت و ساز بدن است:

بعضی از افراد وزن کم کردن مشکل تری دارند زیرا از نظر ژنتیکی دور و سرعت سوخت و ساز بدن آنان مشخص شده است.

شاید شما جمله هایی شبیه به این را شنیده باشید:

من نمی توانم وزن خود را کم کنم زیرا سوخت و ساز آهسته ای دارم.

متابولیسم و سوخت و ساز بدن شما مشخص نیست و در طول زندگی با توجه به چگونگی مصرف غذا و استفاده از بدن تغییر میکند. در این فصل من به شما نشان خواهم داد چگونه سرعت سوخت و ساز بدن خود را بالا ببرید. همچنین به شما خواهم گفت چگونه آن را در حد عالی شارژ کنید. طوری که شما می توانید سرعت و دور پایه ی سوخت و سازبدن خود را افزایش دهید. و چربی و کالری بیشتری در طی روز بسوزانید. حتی زمانی که خواب هستید.

آیا ممکن است فقط با تعویض رژیم غذایی سوخت و ساز خود را تقویت کنم؟

تعداد کمی "امر قطعی" در زندگی وجود دارد اما من یک پیشنهاد میکنم:

اگر شما به رژیم ادامه دهید دچار اضافه وزن خواهید شد و آن را در تمام زندگی به همراه خواهید داشت.

البته میدانم موضوع بحث برانگیزی مطرح کرده ام. اما اگر کمی عمیق تر به نوع درک خود از سوخت و ساز بدن بنگریم فکر می کنم بلافاصله متوجه خواهید شد که باید به راحتی رژیم غذایی را فراموش کنید. به خاطر داشته باشید که رژیم غذایی شبیه به این موضوع کار میکند: اگر بدن خود را از غذا محروم کنید روال خود-ذخیرگی یا به عبارت دیگر ذخیره چربی در پیش می گیرد. سوخت و ساز بدن شما کاهش پیدا میکند. و احساس کم تحرکی می کنید و به هیچ وجه علاقه ای به انجام ورزش یا هر نوع فعالیت فیزیکی ندارید. این موضوع به این خاطر است که به خود گرسنگی داده اید. و بدن شما برای جبران این مسئله سوخت و ساز را قطع میکند. بدن میخواهد انرژی ذخیره کند بنابراین تمام سیستم های انرژی را کند میکند تا به حد اقل برسد و هر چیزی را بتواند در بدن شما به چربی تبدیل میکند (ذخیره چربی)

در سوی دیگر این قضیه اگر شما هر زمان گرسنه هستید غذا بخورید بدن شما متوجه می شود سوخت زیاد دارد پس سرعت سوخت و ساز را بالا می برد. بنابراین انرژی را به سرعت و بطوری موثر مصرف می کند. و چون میداند هر وقت بخواهد می تواند دوباره انرژی تهیه کند دیگر لزومی به ذخیره چربی اضافی نمی بیند. آنوقت شما لاغر و پر انرژی خواهید بود.

حقیقتی درباره ورزش

روش سنتی برای افزایش میزان سوخت و ساز پایه ورزش کردن و انجام تمرینات بدنی است. اما قبل از اینکه دست های خود را به نشانه ی تسلیم بالا ببرید به تعریف ورزش با عبارت ساده ی ذیل توجه کنید:

" هرکاری که باعث شود شما به نسبت حالت طبیعی عمیق تر نفس بکشید یا هر کاری که میزان سرعت ضربان قلب شما را بالاتر ببرد"

آیا می توانید به راه های لذت بخشی فکر کنید که سرعت پمپاژ قلب شما را بالاتر ببرد و شما عمیق تر نفس بکشید. اگر چنین است شما در راهی قرار گرفته اید که می توانید به طرزی شگفت آور سوخت و ساز بدن خود را خیلی آسان و لذت بخش در حد بالا شارژ کنید.

هنگامی که از افراد می پرسم ورزش چیست آنها فورا دویدن بر روی دستگاه های مخصوص یا وزنه زدن را به یاد می آورند. در همایش ها وقتی شرکت کنندگان می گویند ورزش نمی کنند. موجب خنده ی من می شود. و از آنها می پرسم آیا صبح هنگام بیدار شدن از رختخواب بیرون نمی آیی؟ آیا اطراف خانه خود قدم نمی زنی؟ آیا برای خرید بیرون نمی روی؟ آیا برای انجام این کارها شخصی شما را بر دوش خود حمل میکند؟ یا شما با دو پای خود این کارها را انجام می دهید؟

حقیقت این است که شما هر روز با حرکات ساده ی بدن ورزش میکنید. کلید تنظیم سوخت و ساز بدن شما در نتیجه ی بالا رفتن سرعت سوخت چربی و کالری در بدن تحرک است. البته باید خیلی بیشتر از این اندازه بشود.

گام های ساده برای موفقیت

بدن ما از ماهیچه درست شده است. و این ماهیچه های برای استفاده طراحی شده اند. اکثر ما پشت میز کارهای خود را انجام می دهیم. یا به وسیله ی اتومبیل، اتوبوس و قطار استفاده میکنیم و از ماهیچه های خود به اندازه پیشینیان استفاده نمیکنیم. ما تمامی ژن های سلامتی را برای داشتن اندامی متناسب و سوخت و ساز سریع چربی دربدن خود دارار هستیم. ولی عادت استفاده از آنها را دور انداخته ایم. در مطالعه ای جالب محقق و نویسنده ای کشف کرد متوسط قدم هایی که خانم ها در روز در سنین بین 18 تا 50 سالگی بر میدارند اندکی بیش از 5 هزار قدم است. برای مردان در حد متوسط نزدیک به 6 هزار قدم در روز بود. مطالعه ی بیشتر در این زمینه آشکار کرد افرادی که اضافه وزن دارند در روز بین 1500 الی 2000 قدم در مقایسه با افرادی با وزن مناسب کمتر قدم بر میدارند.لحظه ای در نظر بگیرید اگر در روز 2000 بار بیشتر قدم بردارید به جای اینکه اضافه وزن داشته باشید چه اندام لاغری خواهید داشت. این کار تنها معادل 4 ایستگاه اتوبوس پیاده روی است. هر قدر بیشتر قدم بزنید کالری بیشتری مصرف میکنید و سرعت سوخت و ساز بدن شما بر اثر این قدم های اضافه بالاتر می رود که حتی هنگام خواب یا استراحت باعث سوزاندن چربی های اضافی بدن شما می شود.

برخی از پزشکان پیشنهاد میکنند حداقل 10000 قدم در روز بردارید اما من در این خصوص متوجه شدم افرادی که 20000 قدم در روز بر میدارند وزن بدن آنان طور قابل توجهی کاهش پیدا میکند. اگر مایل هستید بدانید در طول روز چه تعداد قدم برداشته اید می توانید با تهیه ی یک پدومتر که شمارشگر قدم هاست و در فروشگاه های ورزشی یافت می شود این کار را انجام دهید. در اول صبح آن را به لباس خود وصل کنید و تعداد قدم های روزانه خود را یادداشت کنید با این هدف که تعداد قدم ها را هر هفته 2000 بار افزایش دهید و به تعداد درست بیان شده ی آن در بالا برای کاهش وزن برسانید.

2. 5 کاربر، ارسال زیتون8 را لایک کرده اند:

alireza75 (03 شهریور 1397),mahbobe (16 تیر 1397),آلاهیدا (20 مهر 1397),بئاتریس (03 تیر 1397),توکلی (03 تیر 1397)

3. # ADS
    تبلیغات در مدار

زیتون8 آواتار ها
    کاربر تازه وارد

گروه وزنی
    گروه وزنی

عنوان کاربر
    کاربر سایت
    میانگین پست در روز
    0.02
    قد
    164
    وزن هدف
    53.7
    وزن فعلی
    53.7
    حالت من
    Movafagh
    کسی دوست داره با هم شروع کنیم. کاهش وزن تو این روش تضمینیه. من خودم قبلا امتحان کردم و تو یک ماه حدود 8 کیلو کم کردم.
    هر سوالی دارید جواب میدم.

5. 6 کاربر، ارسال زیتون8 را لایک کرده اند:

*~Tahoora~* (24 بهمن 1397),mahbobe (16 تیر 1397),یکتا اذری (13 تیر 1397), Zenith (12 شهریور 1397),افسون11 (13 تیر 1397),بئاتریس (03 تیر 1397)

بئاتریس آواتار ها
    کاربر فعال

امتیاز زیباتنی
    75
    گروه وزنی
    گروه وزنی

عنوان کاربر
    کاربر سایت
    میانگین پست در روز
    0.02
    قد
    164
    وزن شروع
    98
    وزن هدف
    70
    حالت من
    BaAngizeh
    وبلاگ زیباتنی من
    51
    نقل قول نوشته اصلی توسط زیتون8 نمایش پست ها
    کسی دوست داره با هم شروع کنیم. کاهش وزن تو این روش تضمینیه. من خودم قبلا امتحان کردم و تو یک ماه حدود 8 کیلو کم کردم.
    اتفاقا من این روش رو دوست دارم و حدود چند ماهی که رعایت می کردم کاهش خوبی داشتم اگر موافق باشید گروهی داشته باشیم چون من هستم !
    مطمئن باش هر چی رو که دوست داشته باشی و بهش عشق بورزی و برای رسیدن به اون پافشاری کنی حتما بهش میرسی

دوستت دارم لاغری!

7. 4 کاربر، ارسال بئاتریس را لایک کرده اند:

*~Tahoora~* (24 بهمن 1397),mahbobe (16 تیر 1397),آلاهیدا (20 مهر 1397),افسون11 (13 تیر 1397)

یکتا اذری آواتار ها
    کاربر محبوب

امتیاز زیباتنی
    125
    گروه وزنی
    گروه وزنی

عنوان کاربر
    کاربر سایت
    میانگین پست در روز
    2.02
    قد
    170
    وزن شروع
    77: بعداززایمانم دوباره بااضافه وزن برگشتم .....البته خیل
    وزن هدف
    اول 75هستش، بعد از اون 70، وآخریشم به امید خدا 65ک مطمئنم ب
    وزن فعلی
    77
    حالت من
    Movafagh
    وبلاگ زیباتنی من
    46
    عزیزم من خصوصی پیام دادم لطفا چک کن
    ممنونم
    **دنیا مانند پژواک اعمال و خواستهای ماست. اگر به جهان بگویی: “سهم منو بده…” دنیا مانند پژواکی که از کوه برمی گردد، به تو خواهد گفت: “سهم منو بده…” و تو در کشمکش با دنیا دچار جنگ اعصاب می شوی. اما اگر به دنیا بگویی: “چه خدمتی برایتان انجام دهم؟…”
    دنیا هم بتو خواهد گفت: “چه خدمتی برایتان انجام دهم؟…”.

دکتر وین دایر

9. 4 کاربر، ارسال یکتا اذری را لایک کرده اند:

*~Tahoora~* (24 بهمن 1397),mahbobe (16 تیر 1397),آلاهیدا (20 مهر 1397),بئاتریس (19 تیر 1397)

یکتا اذری آواتار ها
    کاربر محبوب

امتیاز زیباتنی
    125
    گروه وزنی
    گروه وزنی

عنوان کاربر
    کاربر سایت
    میانگین پست در روز
    2.02
    قد
    170
    وزن شروع
    وزن هدف
    وزن فعلی
    77
    حالت من
    Movafagh
    وبلاگ زیباتنی من
    46
    لطفا تجربتو از کاهش 8کیلو در یکماه بگوووووووووو
    **دنیا مانند پژواک اعمال و خواستهای ماست. اگر به جهان بگویی: “سهم منو بده…” دنیا مانند پژواکی که از کوه برمی گردد، به تو خواهد گفت: “سهم منو بده…” و تو در کشمکش با دنیا دچار جنگ اعصاب می شوی. اما اگر به دنیا بگویی: “چه خدمتی برایتان انجام دهم؟…”

دکتر وین دایر

11. 3 کاربر، ارسال یکتا اذری را لایک کرده اند:

*~Tahoora~* (24 بهمن 1397),آلاهیدا (20 مهر 1397),بئاتریس (19 تیر 1397)

sanaz.s آواتار ها
    کاربر تازه وارد

گروه وزنی
    گروه وزنی

عنوان کاربر
    کاربر سایت
    میانگین پست در روز
    0.00
    حالت من
    BaAngizeh
    سلام دوستان
    داشتم داخل سایت دنبال رژیم میگشتم با این تاپیک آشنا شدم
    مطالب ش رو خوندم خیلی جالب و دوستداشتنی هست.
    میشه لطفا کسانی که این روش رو رعایت میکنن نظراتشون رو بگن.
    ممنونم

13. 2 کاربر، ارسال sanaz.s را لایک کرده اند:

یکتا اذری (20 مهر 1397),آلاهیدا (20 مهر 1397)

یکتا اذری آواتار ها
    کاربر محبوب

امتیاز زیباتنی
    125
    گروه وزنی
    گروه وزنی

عنوان کاربر
    کاربر سایت
    میانگین پست در روز
    2.02
    قد
    170
    وزن شروع
    وزن هدف
    وزن فعلی
    77
    حالت من
    Movafagh
    وبلاگ زیباتنی من
    46
    نقل قول نوشته اصلی توسط sanaz.s نمایش پست ها
    سلام دوستان
    داشتم داخل سایت دنبال رژیم میگشتم با این تاپیک آشنا شدم
    مطالب ش رو خوندم خیلی جالب و دوستداشتنی هست.
    میشه لطفا کسانی که این روش رو رعایت میکنن نظراتشون رو بگن.
    ممنونم
    سلام
    خوش اومدی
    اینجا رو مطالعه کن تجربیات و نظرات دوستانیه ک با این روش جلو میرن و موفق هم بودن، هر قسمتش رو متوجه نشدی بپرس حتما راهنمائیت میکنیم
    کی پایه ست با رژیم پل مکنا آسونتر از هر روش لاغر شه؟؟؟؟؟؟؟؟ -

دکتر وین دایر

15. 2 کاربر، ارسال یکتا اذری را لایک کرده اند:

Zenith (21 مهر 1397),آلاهیدا (20 مهر 1397)

آلاهیدا آواتار ها
    کاربر فعال

گروه وزنی
    گروه وزنی

عنوان کاربر
    کاربر سایت
    میانگین پست در روز
    0.24
    قد
    ۱۶۱
    وزن شروع
    ۱۰۱
    وزن هدف
    ۹۷ تا آخر آبان
    وزن فعلی
    ۹۸
    حالت من
    BaAngizeh
    وبلاگ زیباتنی من
    4
    سلام دوستان
    چند تا تاپیک با این روش داربم؟
    بالاخره جنگ درونم تمام شد. حالا در آرامش و با عشقی واقعی به خودم مهر میورزم

Zenith آواتار ها
    مدیر کل سایت

گروه وزنی
    گروه وزنی

عنوان کاربر
    مدير کل سایت
    میانگین پست در روز
    1.37
    وزن شروع
    64
    وزن فعلی
    53
    حالت من
    BaAngizeh
    وبلاگ زیباتنی من
    5
    نقل قول نوشته اصلی توسط آلاهیدا نمایش پست ها
    سلام دوستان
    چند تا تاپیک با این روش داربم؟
    تاپیک اصلی دوتا داریم. یکی همون پل مکنا هست و یکی هم این ذهن آگاهی .
    پیشنهاد میکنم این دو اپلیکیشن رو از دست ندید.
    توضیحاتشون رو بخونید، خودتون هم با من هم نظر میشین:

دریافت اپلیکیشن مدیریت رژیم روزانه زیباتن
    دریافت اپلیکیشن 400 رژیم زیباتن

fa_p آواتار ها
    کاربر تازه وارد

گروه وزنی
    گروه وزنی

عنوان کاربر
    کاربر سایت
    میانگین پست در روز
    0.01
    وزن شروع
    102
    وزن هدف
    78
    وزن فعلی
    78.5
    حالت من
    BaAngizeh
    وبلاگ زیباتنی من
    12
    سللللللام منم هستم با یه هفته بدووون این که سختی بکشمو هرچی دوست داشتم خوردم 1 کیلو کم کردم اونم تازه تو عید با همین اصولا تقریبا که من هفتا قانون گذاشتم برای خودم