شما در حال مشاهده سایت در حالت ریسپانسیو(سازگار با موبایل و تبلت) هستید. در صورت تمایل به مشاهده سایت با نسخه اصلی "ایـنـجـا" کلیک کنید.

آشنایی بیشتر با زیباتنی ها

پاسخ به رایج ترین سوالات کاربران

اطلاعیه مدیریت سایت

در حال حاضر اطلاعیه جدیدی وجود ندارد
  • صفحه 1 از 6
  • 123 ...
  • آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 10 از 55

موضوع: رژیم پاکسازی: آش با آبغوره و زنجبیل( 14 روزه با کاهش 6 کیلو)

mehrabun251266 آواتار ها
      کاربر سایت

امتیاز زیباتنی
      75
      گروه وزنی
      گروه وزنی

برای آشنایی بیشتر با من اینجا کلیک کنید

عنوان کاربر
      کاربر سایت
      میانگین پست در روز
      0.08
      قد
      160
      وزن شروع
      97
      وزن هدف
      75
      وزن فعلی
      94
      حالت من
      Ashegh

رژیم پاکسازی: آش با آبغوره و زنجبیل( 14 روزه با کاهش 6 کیلو)

سلام :)
      من عضو جدید هستم
      الان روز 13 رژیم آش با آبغوره و زنجبیل هستم و شش کیلو کم کردم

اصل این رژِم یک رژیم سنتی برای از بین رفتن غلبه طبع های مختلف( بلغم سودا خون و صفرا)
      که تو طب سنتی 3 5 9 و 14 روز داده میشه

من 14 روزشو انتخاب کردم و البته با رعایت میزان کالیری از آش استفاده کردم الان دو روزه وزنم ثابت مونده البته
      و تصمیم دارم از سه شنبه که رژِم پاک سازی آش تموم میشه رژیم کالری شماری بگیرم

طبخ آش: استفاده از هر گونه سبزیخات حبوبات و گندم و برنج و جو و روغن های گرم مثل زیتون و کنجد در طبخ آش آزاد است
      و موقع سرو آش به اون یک ق چ زنجبیل و به مقدار کافی آبغوره اضافه میکنید

طی دوره از مصرف میوه و لبنیات و نان جلوگیری بشه
      و توی آش نمیتونید روغن حیوانی و گوشت و عدس و گشنیز استفاده کنید.

با تشکر
      این مطلب اخصاصی زیباتن بوده و استفاده از آن در سایر منابع بدون لینک به این صفحه ممنوع می باشد.

2. 11 کاربر، ارسال mehrabun251266 را لایک کرده اند:

jro7_8686 (30 دی 1394),mahbobe (15 دی 1392),raha32 (17 دی 1392),saina (24 آذر 1392),مهربان1389 (23 دی 1392),نیلو (24 آذر 1392),نرگس مامان (31 مرداد 1394),کیجا (07 مهر 1396), Zenith (23 دی 1392),خانم یزدانی (12 دی 1392),شهره (26 آذر 1392)

3. # ADS
      تبلیغات در مدار

eliha آواتار ها
      کاربر فعال

گروه وزنی
      گروه وزنی

عنوان کاربر
      کاربر سایت
      میانگین پست در روز
      0.12
      قد
      164
      وزن شروع
      77
      وزن هدف
      ....
      وزن فعلی
      70
      حالت من
      Ghafelgir
      سلام،
      منم دو هفته بیشتر نمیشه که عضو زیباتن شدم، به هر حال به شما خوشامد میگم
      چند تا سؤال برام پیش اومد در مورد این رژیم:
      اول اینکه: میشه در مورد غلبه طبع های مختلف توضیح بدین؟؟؟ یعنی دقیقاً چه اتفاقی میفته؟؟ بدن ما چه جوری پاکسازی میشه با این کار؟؟
      دوم اینکه: یه رژیم دیگه هم هست که اونم پاکسازی با آش هستش و برای یه سری مزاجها توصیه نشده. تو این رژیم محدودیتی برای افراد مختلف وجود نداره؟؟
      سوم اینکه: کاهشتون خیلی خوب بوده!!! شما روغن هم اضافه میکردین به آش؟؟
      چهارم اینکه: گفتین مصرف میوه ممنوعه، مصرف سبزیجات خام (و یا پخته) چه طور؟؟ مثلاً هویج، کاهو، کلم، گوچه فرنگی و ...

برای کاهش هم تبریک عرض میکنم :balloons:
      خدایا،
      راضیم ازت!!!

5. 4 کاربر، ارسال eliha را لایک کرده اند:

mahbobe (27 بهمن 1394),نیلو (26 آذر 1392),نرگس مامان (31 مرداد 1394),شهره (26 آذر 1392)

شهره آواتار ها
      کاربر فعال

گروه وزنی
      گروه وزنی

عنوان کاربر
      کاربر سایت
      میانگین پست در روز
      0.23
      قد
      167
      وزن شروع
      98
      وزن هدف
      تا اخر اردیبهشت 87
      وزن فعلی
      91.500
      حالت من
      Ghafelgir
      میشه لطفا طرز تهیه این اش را اونطوری که خودتون درست میکنید بزارید ممنونم

- - - Updated - - -

و این که در روز با حساب کردن کالری آش چقدر کالری مصرف میکنید مرسی

7. کاربر زیر پست شهره را لایک کرده است:

نرگس مامان (31 مرداد 1394)

nasimkh آواتار ها
      کاربر محبوب

امتیاز زیباتنی
      149
      گروه وزنی
      گروه وزنی

عنوان کاربر
      کاربر سایت
      میانگین پست در روز
      0.56
      قد
      160
      وزن شروع
      82
      وزن هدف
      58
      وزن فعلی
      70
      حالت من
      ShadOsarhal
      وبلاگ زیباتنی من
      17
      سلام
      میشه توضیح بیشتری راجع به رژیمتون بدید یعنی صبحانه ناهار شام میان وعده ها همش این آش رو میخوری؟ میزان مواد و دقیقا چه موادی رو توی تهیش به کار بردید کمی گنگه این برنامه غذایی
      اثرش توی لاغری به خاطر ملین بودنشه؟
      طبع من گرم و تر هست این آش به من میسازه؟؟

9. 3 کاربر، ارسال nasimkh را لایک کرده اند:

نرگس مامان (31 مرداد 1394), Zenith (23 دی 1392),شهره (27 آذر 1392)

mehrabun251266 آواتار ها
      کاربر سایت

امتیاز زیباتنی
      75
      گروه وزنی
      گروه وزنی

عنوان کاربر
      کاربر سایت
      میانگین پست در روز
      0.08
      قد
      160
      وزن شروع
      97
      وزن هدف
      75
      وزن فعلی
      94
      حالت من
      Ashegh
      سلام :))
      من الان تازه سوالا رو دیدم

نقل قول نوشته اصلی توسط eliha نمایش پست ها
      سلام،
      منم دو هفته بیشتر نمیشه که عضو زیباتن شدم، به هر حال به شما خوشامد میگم
      چند تا سؤال برام پیش اومد در مورد این رژیم:
      اول اینکه: میشه در مورد غلبه طبع های مختلف توضیح بدین؟؟؟ یعنی دقیقاً چه اتفاقی میفته؟؟ بدن ما چه جوری پاکسازی میشه با این کار؟؟
      دوم اینکه: یه رژیم دیگه هم هست که اونم پاکسازی با آش هستش و برای یه سری مزاجها توصیه نشده. تو این رژیم محدودیتی برای افراد مختلف وجود نداره؟؟
      سوم اینکه: کاهشتون خیلی خوب بوده!!! شما روغن هم اضافه میکردین به آش؟؟
      چهارم اینکه: گفتین مصرف میوه ممنوعه، مصرف سبزیجات خام (و یا پخته) چه طور؟؟ مثلاً هویج، کاهو، کلم، گوچه فرنگی و ...

برای هش هم تبریک عرض میکنم :balloons:

اول یه توضیح اینکه در فرهنگ تغذیه ای ما ایرانیان، آش ها و شورباها جایگاه ویژه ای دارند و شاید اطلاق کلمه «آشپز» به کسی که در پخت غذاها مهارت دارد مؤیّد این امر باشد.
      درواقع، آش ها و شورباها غذا – داروهایی هستندکه می توانند پایه اصلی یک رژیم سالم غذایی قرار بگیرند و در صورت مهارت بانوان محترم، ابزار مناسبی برای مدیریت بهداشت و تغذیه خانواده باشند.
      این غذاها به سبب نحوه پخت و ماهیت همگن نهایی آنها، دارای روند هضم و جذب آسانی بوده از خاصیت «نضج» برخوردارند.
      نضج به معنای پختن و رسیدن است و داروی «منضج» دارویی است که اخلاط فاسد بدن را می پزد و نرم و آماده دفع می کند. در این حالت، بدن قادر خواهد بود این اخلاط فاسد را که علّت العلل انواع بیماری ها هستند؛ به آسانی بیرون بریزد و آش ها و شورباها از چنین خاصیت مهمی برخوردارند.
      خواصّاین رژیم که یک نوع روزه غذایی برای بدن محسوب می شود، دارای این نتایج و خواص است:
      اسیدی کننده خون؛ پاکسازی اخلاط چهارگانه از بدن با سرعت زیاد؛ تعدیل مزاج؛ خونسازی و تحریک مغز استخوان و تقویت گلبولهای خونی و موثر در درمان افراد کم خون؛ رفع اگزما و سایر بیماری های پوستی؛ درمان دیابت؛ شستشوی کلیه و مجاری ادرار؛ تعدیل و تنظیم وزن و لاغر کردن افراد چاق؛ از بین بردن دردهای مختلف بدن خصوصاً دردهای اسکلتی؛ درمانی موثر و مفید جهت بواسیر، شقاق، واریس و واریکوسل؛ استراحت دادن به کبد و سایر دستگاه های دفعی بدن از فعالیت زیاده از حد گذشته؛ پاکسازی سموم دارویی از بدن نظیر قرص های جلوگیری و هورمونی و اعصاب و ....
      چنان که گفتیم، رژیم آش آبغوره و زنجبیل به عنوان منضج(پزنده) تجویز می شود؛ یعنی با نرم کردن و پختن اخلاط فاسدی که در طول سال ها در بدن ما انباشته شده اند، باعث دفع آنها و درمان بیماری ها می شود.
      دوره مصرف آش□ غلبه خلط دم(گرم و تر): 3 روزه. □ غلبه خلط صفرا(گرم و خشک): 6 روزه.□ غلبه خلط بلغم(سرو تر): 9 روزه. □ غلبه خلط سودا(سرد و خشک): 14 روزه.تذکّر مهم: اگر اطلاعات طبّی کاملی در این زمینه ندارید برای تشخیص مشکل مزاجی خود باید به یک طبیب یا عطار باتجربه مراجعه کنید؛ درغیر این صورت می توانید هر چند روز که توانایی دارید، این رژیم را ادامه دهید و مطمئن باشید که به همان اندازه از فواید آن بهره مند می شوید. اگر بیش از میزان نیاز هم این رژیم را ادامه دهید مشکلی برایتان پیش نمی آید و مثلا اگر یک فرد صفراوی بیش از 6 روز رژیم را ادامه دهد دچار عارضه نخواهد شد.

دستورالعمل آش آبغوره و زنجبیل
      در دوره این رژیم می توانید به سلیقه و انتخاب خود از هر نوع آشی که دوست دارید استفاده کنید اما با رعایت شرایط زیر:
      1- آش می تواند حاوی انواع سبزیجات، حبوبات، برنج، گندم، جو، انواع بلغور، آلو، هویج، سیب زمینی، کدو، گوجه فرنگی، لپه، ماش، برنج و ... باشد امّا:
      الف- در تهیه آش ها از این مواد استفاده نکنید: انواع گوشت، گشنیز، چربی، روغن های سرد(مثل رغن نباتی و مایع)، دنبه، قلم، بادمجان، پیازداغ، نعناع داغ، هرگونه سرخ کردنی، رشته(آشی، پلویی و فرنگی) و لبنیات(مثل شیر، ماست، کشک، دوغ و خامه)
      ب- در بین غلّات استفاده از جو در انواع و اقسامش بسیار توصیه می شود.
      ج- از بین حبوبات اولویت مصرف با نخود آبگوشتی است و استفاده از انواع لوبیا و عدس باید در حدّاقل مقدار باشد؛ به ویژه کسانی که رژیم را برای تعادل خلط سودا می گیرند نباید از عدس استفاده کنند.
      د- به جای نعناع داغ می توانید مقداری نعناع یا پونه را کف ساب کرده با کمی روغن زیتون مخلوط و روی آش بریزید.
      هـ- استثناء در مورد مصرف گشنیز، افراد صفراوی هستند که اتفاقا توصیه می شود از سبزی گشنیز تازه یا پودر تخم گشنیز در آش خود استفاده کنند.
      و- بهترین سبزی برای دیابتی ها، سبزی یا پودر سبزی شنبلیله است؛
      بهترین سبزی برای افراد با چربی خون بالا، سبزی یا پودر سبزی شوید یا پودر بذر شوید است؛
      در مورد بیماران دچار فشار خون، بهترین سبزی، سبزی جعفری یا پودر سبزی جعفری یا پودر بذر جعفری است؛
      اگر بیمار دیابتی، چربی و فشار خون هم داشته باشد، می تواند از مخلوط هر سه نوع سبزی فوق در این آش استفاده نماید.
      ز- بهترین افزودنی برای بیماران نقرسی، یک قاشق مرباخوری پر از سماق خواهد بود.
      ح- در صورتی که به کشک محلّی با کیفیت خوب دسترسی دارید می توانید به مقدار خیلی کم در آش استفاده کنید.
      2- بهتر است آش را در ظرف مسی که با قلع سفید شده باشد یا ظرف سفالی یا سنگی و یا پیرکس طبخ کنید. سرعت طبخ آش، کم و زمان آن طولانی باشد. به هیچ وجه از زودپز و ظروف تفلون برای طبخ استفاده نکنید. سبزیجات -که بهتر است تازه باشند و نه فریزری- را در مراحل انتهایی به آش اضافه کنید.

3- به هنگام مصرف آش، به ازای یک کاسه یک نفره، یک قاشق چایخوری پودر زنجبیل و مقداری آبغوره بی نمک (در حدی که خوشمزه شود) به آن اضافه کنید.
      اگر فردی به دلیل خاصی نتواند از زنجبیل استفاده نماید می تواند یک قاشق غذا خوری زیره سیاه را کوبیده و در هنگام پخت در قابلمه بریزد تا آش پخته شود و در هنگام مصرف فقط آبغوره اضافه کند. مصرف زیره به ویژه به کسانی که پس از خوردن آش، دچار نفخ می شوند یا می خواهند لاغر شوند، توصیه می شود.
      4- اگر سرد مزاج هستید، پس از غذا، یکی دو قاشق عسل مصرف کنید.
      5- در طبخ آش می توانید از روغن زیتون(ترجیحا تصفیه نشده) یا روغن کنجد استفاده کنید.
      6- ترجیحا از نمک معدنی یا دریا برای طبخ آش بهره بگیرید.
      7- در طول رژیم، اگر دچار ضعف شدید، می توانید حداکثر یک روز در میان از مقدار کمی کته با زرده تخم مرغ محلی عسلی استفاده نمایید. افرادی که برای کاهش وزن اقدام به گرفتن این رژیم می کنند بهتر است تنها به خوردن زرده تخم مرغ اکتفا کنند.راه دیگر برای کاهش ضعف این است که در تمام وعده ها از نخود آبگوشتی در طبخ آش استفاده کنید.
      در صورت نیاز می توانید از شربت عسل هم برای کاهش ضعف خود بهره بگیرید. برای این کار، مقدار دلخواهی عسل را در آب حل کنید(حدّاقل یک قاشق غذاخوری در یک لیوان آب.) سپس مقداری آب لیموترش تازه(و نه آبلیمو) به آن اضافه کنید و پس از خنک شدن آن در یخچال( و نه خنک کردن آن با یخ) این نوشیدنی بسیار گوارا و لذیذ را به آرامی و جرعه جرعه میل نمایید. در طول روز می توانید تا 4-3 لیوان از این نوشیدنی استفاده کنید.
      8- در طی دوره رژیم از آب جوشیده سرد شده به عنوان آب خوردن استفاده کنید.
      9- مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک در حین دوره رژیم غذایی آش، اشکالی ندارد.
      10- صبح روز بعد از اتمام دوره مصرف آش، ناشتا، یک قاشق غذاخوری برگ سنا و یک قاشق غذاخوری گل سرخ را با هم و با یک و نیم لیوان آب، نیم ساعت روی شعله کم، جوشانده صاف و شیرین و میل کنید.
      11- در اولین روز پس از اتمام دوره رژیم آش، در ساعت 8 صبح و 4 بعد از ظهر، غذای خیلی سبک با گوشت گوسفند میل نمایید. دقت کنید که بلافاصله پس از پایان رژیم، پرخوری و مصرف غذاهای سنگین و ناسالم را از سر نگیرید تا زحماتتان در این دوره به هدر نرود.
      12- مصرف نان، میوه، چای، لبنیات و سایر خوراکی ها و نیز استعمال دخانیات در دوره رژیم ممنوع است.
      13- در طول این رژیم، به جای هر نوع شیرینی از عسل استفاده کنید.
      14- در صورت نیاز از دم کرده نعناع خشک به همراه آب لیمو ترش و عسل به جای چای استفاده کنید.
      15- چون این آش، منضج است و اخلاط را می پزد، ممکن است در حین رژیم، دردهایی مثل درد مفاصل، سر درد، درد پهلو و درد کبد عارض شود که طبیعی است و باید دوره را تکمیل کنید تا اخلاط، پخته و دفع شوند.
      16- اگر سابقه خونریزی گوارشی دارید از گرفتن رژیم پرهیز کنید. توصیه می کنم که بانوان باردار و شیرده و افراد دچار کم خونی های شدید هم تنها با مشورت پزشک به این کار اقدام کنند.

17- در طول رژیم، حقّ مصرف هیچ غذای دیگری به غیر از آش (و مواردی که گفته شده) ندارید ولی میزان مصرف آش به دلخواه خودتان است. به عبارت ساده تر، در طول اجرای این رژیم، صبحانه و ناهار و شامتان این آش است.18- این رژیم در بیماران دیابتی کاربرد زیادی دارد.(مثل کم کردن قند خون و کمک به درمان زخم های دیابتی،نورو پاتی ونورالژی ناشی از دیابت)بیماران دیابتی در صورت اقدام به گرفتن این رژیم باید دقّت داشته باشند که باید روزانه و به طور مرتب، قند خون ناشتا و قند خون دوساعت بعد ازغذای خودپ را کنترل کنند تا دچار افت سریع قند خون نشوند.در صورت افت پایدار قند خون، ضروری است که میزان مصرف داروها(اعمّ از خوراکی و تزریقی) به تدریج کم شود.به این بیماران توصیه می شود که بعد از پایان این دوره چهارده روزه،تا چند ماه، هر شب به جای شام از این دستور غذایی استفاده نمایند.
      19- یک نکته برای صاحبان اراده ضعیف: در صورتی که نمی توا نید رژیم آش آبغوره را به طور کامل رعایت نمایید ولی تمایل دارید ازخواص آن بهره مند شوید می توانید به مدت چهل روز هرشب به جای شام از این دستور غذایی استفاده نمایی

این نکته رو هم بگم که طبع ها توو طب سنتی این تست وجود داره:
      آزمون مزاج شناسی

با 1+7 گام مزاج‌تان را شناسايي كنيد

برای شناسایی مزاج و طبع هر فرد لازم است ويژگي‌ها و خصوصيات جسماني وي مورد بررسي قرار گيرد. اين شيوه يكي از ساده‌ترين راه‌ها براي شناسايي طبع و مزاج هر فرد است كه اگر چه روشي ساده به نظر مي‌رسد اما در عين حال دقت و هوشياري زيادي براي شناسايي مزاج و كيفيت آن لازم است به گونه‌اي كه در بسياري از موارد پيچيدگي‌هايي براي شناسايي طبع اتفاق مي‌افتد كه شايد تشخيص مزاج براي فرد عادي ممكن نباشد. با وجود اين براي شناسايي مزاج بررسی میزان گوشت و چربی بدن، بررسی ویژگی محل لمس شده در بدن از قبیل نرمی و سفتی، رنگ پوست، ویژگی های مو، شکل و خصوصیات اعضا، چگونگی خواب و بیداری،کیفیت و خصوصیات فضولات بدن و فعل و انفعالات حرکتی همگی از جمله مواردی است که برای تشخیص مزاج و طبع جبلی افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد، اگر چه تک تک اندام و اعضای بدن علاوه بر مزاج جبلی که حاکم بر بدن است دارای مزاجی جداگانه هستند و گاهی ممکن است با غلبه یکی از اخلاط بدن در یکی از اندام‌ها روبه‌رو شوند و این مسئله اختلال‌هایی در عملکرد آنها پدید آورد. با مطالعه هر یک از سرفصل‌هایی که در این شماره و شماره‌های بعدی مجله سیب ارائه می‌شود و با جمع زدن علامت‌هایی که در مقابل هر یک از انواع مزاجی می‌زنید تا حدود زیادی می‌توانید نوع مزاج خود را تشخیص دهید.

1. سردي و گرمي بدن را بررسي كنيد

براي شروع بايد سردي و گرمي بدن را بررسي كنيد. به كمك اين روش مي‌توانيد نخستين قدم را براي شناسايي گرمي يا سردي مزاج‌تان برداريد. تنها كافي است بخشي از بدن مانند ساعد فرد را لمس كنيد و دقت كنيد كه با لمس آن چه احساسي را تجربه مي‌كنيد.

• در صورتي كه با لمس بدن فرد مثلا لمس ساعد يا بازويش احساس گرما و حرارت كرديد او داراي مزاج گرم است.
      • اما اگر هنگام لمس بدن فرد احساس سرما كرديد اين امر يكي از نشانه‌هاي سردمزاجي در آن فرد است.

2. بافت بدني نرم داريد يا سفت؟

مرحله بعدي براي شناسايي نوع مزاج، بررسي ميزان نرمي و سفتي بافت‌هاي بدن، عضلات و پوست فرد است. چرا كه افراد مختلف در مقايسه با هم بافت‌هاي بدني متفاوتي دارند كه تشخيص و شناسايي دقيق آنها مي‌تواند جزئيات كامل‌تري براي شناسايي نوع مزاج در اختيار فرد قرار دهد.

• در صورتي كه با لمس بدن فرد گرما احساس كرديد و علاوه بر گرما متوجه شديد بافت بدني او نرم است و با فشار سرانگشتان بافت به راحتي فرو مي‌رود اين فرد علاوه بر گرمي مزاج داراي رطوبت نيز هست. بنابراين او ويژگي‌هاي مزاج گرم و مرطوب را دارد.
      • اما در صورتي كه با لمس كردن بدن فرد احساس گرما كرديد اما خشكي و زبري خفيفي را زير سرانگشتان دست‌تان احساس كرديد او علاوه بر گرمي، خشكي مزاج نيز دارد. پس او يكي از علائم گرمي و خشكي مزاج كه همان حس گرما و خشكي در بافت و پوست بدن است را دارد.
      • ممكن است با لمس بدن فرد تجربه ديگري داشته باشيد. در شرايطي كه با لمس بدن فرد احساس سردي كرديد اما اين سردي با نرمي پوست و بافت گوشت آلود بدن نيز همراه بود او داراي يكي از علائم مزاج سرد و مرطوب است كه در ميان درمانگران طب سنتي با عنوان مزاج سرد و تر نيز معروف است.
      • و اما در شرايطي كه شما بدن فرد را لمس كرديد و از آن سرما دريافت كرديد و در عين حال با لمس بافت بدن با سختي و سفتي رو به رو شديد و احساس كرديد بافت بدن او خشك است مي‌توانيد او را داراي ويژگي‌هاي مزاج سرد و خشك بدانيد.

3. پوست شما چه رنگي است؟

بررسي رنگ پوست در كنار بررسي بافت بدن و سردي و گرمي آن مي‌تواند سومين گام براي نزديك شدن به نوع مزاج و طبع هر فرد باشد. درمانگران طب سنتی برای شناسایی نوع مزاج علاوه بر بافت بدن و استخوان‌بندی به رنگ پوست نیز برای شناسایی نوع مزاج افراد توجه می‌کنند. از ديدگاه اين درمانگران رنگ پوست مي‌تواند نشانه خوبي براي بررسي نوع مزاج و طبع باشد.

• در شرايطي كه پوست فرد سفيدرنگ و مايل به سفيد باشد مي‌تواند نشانه خوبي براي تشخيص سردمزاجي فرد باشد. البته اين رنگ علاوه بر اين مي‌تواند نشانه كم‌خوني او نيز باشد.
      • افرادي كه پوست بدن آنها قرمز رنگ يا مايل به قرمز است از جمله افرادي هستند كه داراي مزاج گرم هستند. اين افراد پوست مايل به صورتي و قرمز دارند و علاوه بر گرمي مزاج در گروه افراد پرخون نيز قرار دارند.
      • كساني كه پوست بدن‌شان زرد رنگ يا مايل به زردي است از جمله افرادي هستند كه علاوه بر گرمي مزاج با خشكي مزاج نيز رو به رو هستند. اين افراد در طول زندگي با مشكلات ناشي از غلبه صفرا در بدن رو‌به‌رو مي‌شوند.
      • در افرادي كه پوست بدن آنها تيره و كدر است و به اصطلاح رنگ لب‌ آنها بادمجاني‌رنگ است نشانه‌هاي مزاج سرد و خشك وجود دارد. اين افراد با غلبه سودا نيز در بدن روبه‌رو هستند.
      • مردان و زناني كه پوست آنها سفيد رنگ و مايل به رنگ گچ است. در گروه مزاج‌هاي سرد و مرطوب يا سرد و تر قرار دارند. يكي از نشانه‌هاي بارز وجود اين افراد غلبه بلغم است كه بر زندگي روزانه آنها تاثيرگذار است.

4. عضلاني هستيد يا استخواني؟

یکی دیگر از مواردی که درمانگران طب سنتی به کمک آن برای شناسایی مزاج افراد مختلف اقدام می‌کنند، بررسی ظاهر و شکل اندام، عضلات و میزان عضلانی بودن بدن است.

• افرادی که دارای بلاتنه‌ای فراخ و پهن هستند دارای گرمی مزاج‌اند.
      • افرادی که اندام‌های بدن آنها بزرگ است و عروق برجسته و نبض قوی دارند هم اصطلاحا دارای گرمی مزاج هستند.
      • در صورتی که فردی عضلات کلفت و بزرگ و تاندون‌های ظریف‌تر داشته باشد این امر نیز نشانه گرمی مزاج است.
      • برخلاف موارد ذکر شده اگر فردی دارای اندام‌های کوچک و بلاتنه کوچک داشته باشد این امر نشانه سردی مزاج است.
      • داشتن نبض ضعیف و عضلات ظریف نیز از دیگر علائم سردی مزاج در افراد است.
      • درمانگران طب سنتی افرادی را که دارای چهره لاغر و پوست به استخوان چسبیده دارند، دارای مزاج خشک می‌دانند.
      • افرادی که مفاصل قابل مشاهده و برجسته دارند و غضروف حنجره و بینی آنها نیز برجسته و واضح است در گروه افرادی که دارای مزاج خشک هستند، قرار می‌گیرند.

5. چند ساعت در شبانه‌روز مي‌خوابيد؟

يكي ديگر از روش‌هاي شناسايي مزاج و طبع هر فرد بررسي ساعت، كيفيت و چگونگي خواب هر فرد است. درمانگران طب سنتي با بررسي كيفيت و كميت خواب و بررسي ديگر ويژگي‌هاي فردي مي‌توانند مزاج افراد را شناسايي كنند. از ديدگاه اين گروه افرادي كه در طول شبانه‌روز به اندازه كافي مي‌خوابند و افرادي كه در خوابيدن افراط و تفريط مي‌كنند طبع و مزاجي متفاوت دارند.

• اگر در گروه افرادي هستيد كه ساعت خواب شما بيشتر از حد مجاز يعني 8 ساعت است در اين صورت در گروه افرادي قرار داريد كه داراي مزاج سرد و تر يا سرد و مرطوب هستيد.
      • ولي اگر ساعت خواب شما كمتر از 8 ساعت است و شما در بيشتر ساعات روز بيدار هستيد و كار مي‌كنيد يا خود را به كاري سرگرم و مشغول مي‌كنيد در گروه افرادي كه دچار مزاج گرم و خشك هستند، قرار مي‌گيريد.

6. به موهای‌تان نگاه کنید

براي تشخيص نوع مزاج نياز به بررسي مو، جنس و كيفيت رشد آن داريد. به اين ترتيب مي‌توانيد پنجمين فاكتوري را كه به شناسايي نوع مزاج شما كمك مي‌كند، بررسي كنيد. جنس مو و ميزان رشد آن در افراد مختلف كه مزاج‌هاي متفاوتي دارند، فرق مي‌كند.

• افرادي كه سرعت رشد موهاي‌شان زياد است و در گروه افراد پرمو قرار مي‌گيرند، از جمله افرادي هستند كه به گفته درمانگران طب سنتي در گروه مزاجي گرم جاي مي‌گيرند.
      • اما افرادي كه رشد موي آنها كم است به‌گونه‌اي كه از اين موضوع شكايت دارند در گروه افراد سردمزاج قرار مي‌گيرند. اين گروه علاوه بر آنكه موي سر و ابروي‌شان كم‌پشت است در ديگر اندام‌هاي بدن‌شان نيز موي زيادي ندارند.
      • اگر رشد مو در مرد يا زني خيلي سريع باشد به گونه‌اي كه او احساس كند موهايش بيش از حد طبيعي زود رشد مي‌كند و بلند مي‌شود در صورتي كه ديگر علائم را داشته باشد در گروه افرادي قرار مي‌گيرد كه مزاج گرم و خشك دارد. در كنار اين مورد مجعد بودن و حالت‌دار بودن موها نيز نشانه گرمي و خشكي مزاج است و نبايد از آن غافل بود.
      • نازكي مو نيز يكي از دلايلي است كه مي‌تواند نشانه سردي و تري مزاج افراد باشد. بنابراين بايد به اين موضوع نيز توجه كنيد و بهتر است براي بررسي آن از مشورت يك متخصص طب سنتي استفاده كنيد. چون ممكن است كم‌پشتي و نازكي مو نتيجه يك بيماري باشد. علاوه بر اين داشتن موي صاف و لخت نيز يكي ديگر از علائم مزاج سرد و مرطوب در مردان و زنان است.
      • افرادي كه موي كلفت دارند نيز در گروه افرادي كه مزاج گرم و خشك دارند محسوب مي‌شود و اين امر يكي از نشانه‌هاي گرمي مزاج در مردان و زنان است.
      • رنگ موي مردان و زنان نیز یکی دیگر از نشانه‌های تشخیص مزاج است. افرادی که رنگ موی آنها سياه است معمولا در گروه افرادي كه طبع گرم و خشك دارند قرار مي‌گيرند.
      • افرادي كه رنگ موي آنها به سفيدي ميل مي‌كند و زودتر از بقيه تارهاي سفيد در سر آنها ديده مي‌شود نيز از جمله افرادي هستند كه مزاج سرد و تر دارند.

7. اجابت مزاج

رنگ مدفوع و کیفیت آن از دیگر مواردی است که توسط درمانگران طب سنتی برای تشخیص نوع مزاج استفاده می‌شود. برای این منظور بررسی کل فضولات بدن شامل ادرار، مدفوع، عرق، مو، ناخن و خون در تشخیص دقیق نوع مزاج و طبع موثر است.

• اگر رنگ مدفوع یا ادرار تیره‌تر از حد معمول یا بدبوتر از حد نرمال باشد این امر نشان‌دهنده گرمی مزاج و غلبه صفرا در بدن است.
      • بی‌رنگ بودن فضولات و کم بودن بوی آن از علائم سردی مزاج است.

8. ميزان سازگاري شما با محيط چگونه است؟

اگر عضوی در برخورد با گرما، سرما، خشکی و رطوبت خیلی سریع آن را بپذیرد این موضوع نشان‌دهنده غلبه آن مزاج است. به عنوان مثال اگر در معرض گرما قرار بگیرید یا خوراکی با طبع گرم بخورید و زود احساس گرما درشما ایجاد شود این امر نشان‌دهنده گرمی مزاج شماست.

• گرما
      • سرما
      • خشکی
      • رطوبت

به منظور شناسایی نوع مزاج خود این جدول را تکمیل کرده و نتایج به دست آمده از آن را برای مقایسه با تدابیر سنتی برای هر مزاج در شماره‌های بعدی سیب‌سبز نزد خود حفظ کنید.

این توضیحاتی بود که لازم بود بگم و نوشتم اگه کامل بخونید و عمل کنید موفق میشید درباره خودم :
      من فکر میکنم طبعم غلبه بلغم بود که البته رژِم و 14 روزه گرفتم و مشکلی هم پیش نمیاد اگه بیشتر باشه از زمان گفته شده.
      محدودیتی وجود نداره فقط نکاتی که گفته شده دقیق رعایت شه .
      بله من روغن هم استفاده میکردم روزی دو قاشق یا توی پخت یا توی سرو آش
      مصرف هر چیز خام ممنوعه چه میوه و چه سبزی میوه پخته هم ممنوعه هر سبزی و میتونید حین پخت آش طبق ذایقه اضافه کنید و مثلا من لوبیا سبز پوخته (از اینا که پوست لوبیاس) میخوردم یا یه شب هم مقدار کمی شور خوردم
      ممنون بابت تبریک

نقل قول نوشته اصلی توسط شهره نمایش پست ها
      میشه لطفا طرز تهیه این اش را اونطوری که خودتون درست میکنید بزارید ممنونم

- - - Updated - - -

و این که در روز با حساب کردن کالری آش چقدر کالری مصرف میکنید مرسی

آش طرز تهیش تو روزهای مختلف متفاوت بود .طبق ذایقه و موادی که مجازه میتونید استفاده کنید و درست کنید .
      برای من انواع مختلف بود:
      1.جوانه گندم +نخود +پیاز+هویج+زیره+آلو
      2. مواد بالا + روغن زیتون ( میتونین پیازو توش تفت بدین و بخورین یا پیاز و خام بریزین و روغن و موقع سرو)
      3.پیاز سرخ میکنید+زرد چوبه+رب گوجه+سیب زمینی + 2 ق آرد گندم : این آش سبک بود و من واقعا دوسش داشتم موقع سر جعفری خام بش اضافه میکردم و حس خوبی داشت
      4. پیاز+گندم+ مقداری سبزی آش
      5. سبزی +برنج +پیاز(آش برنج )
      6.سبزی+لوبیا قرمز وپیاز و رب گوجه
      7. خوراک لوبیا + کمی سبزی

من از شب قبل برای فرداش درست میکردم و با توجه به مموادی که استفاده میکردم کالری محاسبه میشد که زیر 1200 بود معمولا و بعد اون مقدارو برای یک روز استفاده میکردم و فردا شب دوباره جدید درست میکردم

نقل قول نوشته اصلی توسط nasimkh نمایش پست ها
      سلام
      میشه توضیح بیشتری راجع به رژیمتون بدید یعنی صبحانه ناهار شام میان وعده ها همش این آش رو میخوری؟ میزان مواد و دقیقا چه موادی رو توی تهیش به کار بردید کمی گنگه این برنامه غذایی
      اثرش توی لاغری به خاطر ملین بودنشه؟
      طبع من گرم و تر هست این آش به من میسازه؟؟

طبق رژیم بله باید صبحانه و ناهار و شام میان وعده خورد .
      من یه سری روزه قضا داشتم که تو این مدت گرفتم حدود 10 روزشو روزه بودم که سحر و افطار آش میخوردم + دم کرده رازیانه میخوردم به عنوان چای با عسل شیرین میکردم+ من مولتی ویتامین و قرص آهن هم میخوردم + واسه تنوع مولتی ویتامین یا ویتامین ٍ جوشان که حس خوبی میداد به آدم
      موادم که توضیح دادم چیا میریختم بازم طبق سلیقه خودتون میتونید تغییر بدین فقط دقت کنین که مممنوعه ها توش نباشه
      اصلا ملین نیست یعنی اسهال نمیگیرین و حتی روز آخرش باید ملین خورد تا روده تخلیه شه اما چون آشه و سبزی داره شکم روزی یک بار دفع داره.
      هر کس مناسب طبعش میتونه مواد مجازو استفاده کنه مثلا شما که گرمه میتونی رب گوجه بیشتر تو آش بریزی و یا برای تری بدنت میتونی دم کرده نعناع بخورب که با عسل شیرین شده.
      مثلا کسی که طبعش گرمه زنجبیل استفاده نکنه و بجاش موقع طبخ زیره بریزه تو آش

اینم یک سری غذاها و طبع هاشون که مجازهاشو میتونید طبق طبع تون تو آش استفاده کنید
      مواد غذایی گرم و تر (دم) - بهاری:

لبنیات : کره، ماست چکیده، شیر محلی تازه گاو و شیر گوسفند
      صیفی جات: خربزه، خیار چنبر، طالبی و گرمک
      ميوه ها: انجير تازه و خشک، انگور، خرما، سيب شیرین، قیسی، گیلاس، گلابی، موز، مویز، بالنگو، اقسام توت و کشمش
      ریشه ها: انوع ترب، زردک، سیب زمینی ترش، شلغم و هویج
      سبزی ها: شبدر، تربچه و ترب
      حبوبات: گندم و اقسام لوبیا
      گوشتها: جگر سیاه و سفید، پاچه، گوشت گوسفند (بره)، بوقلمون، مرغ محلی، میگو، زبان و چشم
      مغزهای گیاهی: بادام درختی شیرین، بادام زمینی، تخم طالبی، تخم خربزه و کنجد
      متفرقه: شیره انگور، روغن کنجد، روغن گاو، دنبه، روغن بادام تلخ، ارده، سمنو و خاکشیر

مواد غذایی گرم و خشک (صفرا) - تابستانی:

لبنیات : پنیر کهنه
      صیفی جات: بادنجان و فلفل سبز
      ميوه ها: انبه، به، زیتون و نارگیل
      ریشه ها: چغندر، پیاز، سیر، کلم قمری و موسیر
      سبزی ها: برگ چغندر ، پونه، نعناع، پیازچه، ترخون، مرزه، تره تیزک (شاهی)، جعفری، رازیانه، ریحان، شاهتره، شنبلیله، شوید، کرفس، اقسام کلم بستانی، گزنه، مارچوبه، تره و تره فرنگی
      حبوبات: جوی دوسر (چاودار)، لپه، نخود و برنج کته ای
      گوشتها: آهو، اردک، گاو (هرچه سن گاو بالاتر باشد، سردی آن بیشتر می شود و در گروه سرد و خشک جای می گیرد)، بلدرچین، گنجشک، شتر مرغ، شتر، کبوتر، خروس، کباب و دل
      مغزهای گیاهی: بادام هندی، بادام درختی تلخ، بادام کوهی، پسته کوهی، پسته، تخم آفتابگردان، چلغوز، فندق و گردو
      ادویه ها: آویشن، اسپند، چای سبز و سیاه، خردل، دارچین، انیسون، زردچوبه، زعفران، زنجبیل، زنیان، زیره، سیاهدانه، فلفل، کاکائو، گلپر، وانیل، هل و نمک
      متفرقه: روغن زیتون، شیره خرما، عسل، شکر سرخ یا سفید و عرق بهار نارنج

مواد غذایی سرد و خشک (سودا) - پاییزی:

لبنیات : کشک و قراقروط
      ميوه ها: شاه توت، تمشک، آلبالو، ازگیل، انار ترش، بالنگ، تمر هندی، زالزالک، زرشک، ذغال اخته، سنجد، غوره، کنار، گریپ فروت، لیمو عمانی، نارنج، به ترش، لیمو ترش و سیب ترش
      سبزی ها: ترشک، ریواس و گشنیز
      حبوبات: ارزن، باقلا خشک، برنج (آبکش)، جو، ذرت، عدس و ماش
      گوشتها: بز، قلوه، سیرابی و شیردان
      مغزهای گیاهی: بلوط خوراکی و شاهدانه
      ادویه ها: سماق، نشاسته و قهوه

متفرقه: شکر فراورده شده صنعتی، سرکه و آبغوره

مواد غذایی سرد و تر (بلغم) - زمستانی:

لبنیات : پنیر تازه، خامه، دوغ، ماست، سرشیر و شیر پاستوریزه
      صیفی جات: خیار، اقسام کدو، گوجه فرنگی، هندوانه و کدو حلوائی
      ميوه ها: آناناس، توت فرنگی، آلو، آلوچه، انار شیرین، پرتقال، زردآلو، شفتالو، شلیل، کیوی، لیمو شیرین، نارنگی، هلو، آب فشرده انار
      ریشه ها: سیب زمینی
      سبزی ها: اسفناج، بامیه، خرفه، قارچ خوراکی، کاسنی، کاهو و لوبیا سبز
      حبوبات: باقلا تازه و نخود سبز
      گوشتها: انواع ماهی و مغز گوسفند
      مغزهای گیاهی: تخم کدو، تخم هندوانه، خشخاش و به دانه
      متفرقه: اسفرزه، گلاب و ماء الشعیر

آس که باشی از شاهم سرتری :)

11. 13 کاربر، ارسال mehrabun251266 را لایک کرده اند:

bahar92 (03 خرداد 1394),eliha (28 آذر 1392),nasimkh (27 آذر 1392),Nehestan (07 تیر 1395),nzare41 (01 دی 1392),rara (24 دی 1392),مژه (29 شهریور 1393),نیلو (06 دی 1392),نرگس مامان (31 مرداد 1394), Zenith (23 دی 1392),خوشبختی (08 دی 1392),خانم یزدانی (12 دی 1392),شریفی۳۴۹ (18 دی 1394)

eliha آواتار ها
      کاربر فعال

گروه وزنی
      گروه وزنی

عنوان کاربر
      کاربر سایت
      میانگین پست در روز
      0.12
      قد
      164
      وزن شروع
      77
      وزن هدف
      ....
      وزن فعلی
      70
      حالت من
      Ghafelgir
      mehrabun251266:

از اطلاعاتی که قرار دادی، واقعاً ممنونم!!! دارم میخونمش، هنو به آخرش نرسیدم!! ولی تا همینجاشم خیلی چیزا واسم روشن شد و کلی به اطلاعاتم اضافه شد. مرسی از تو
      خدایا،
      راضیم ازت!!!

13. 4 کاربر، ارسال eliha را لایک کرده اند:

mehrabun251266 (28 آذر 1392), Zenith (23 دی 1392),خانم یزدانی (12 دی 1392),شریفی۳۴۹ (18 دی 1394)

nzare41 آواتار ها
      کاربر تازه وارد

گروه وزنی
      گروه وزنی

عنوان کاربر
      کاربر سایت
      میانگین پست در روز
      0.01
      قد
      155
      وزن شروع
      73
      وزن هدف
      60
      حالت من
      Mashghool
      ممنون خیلی خوب بود من عاشق آشم. الان رژیم پروتین وسبزیجاتم.تصمیم گرفتم از فردااین رژیمو بگیرم نتیجشو میگم.ممنون

15. 2 کاربر، ارسال nzare41 را لایک کرده اند:

Zenith (23 دی 1392),خانم یزدانی (12 دی 1392)

3pideh آواتار ها
      کاربر فعال

امتیاز زیباتنی
      25
      گروه وزنی
      گروه وزنی

عنوان کاربر
      کاربر سایت
      میانگین پست در روز
      0.19
      قد
      164
      وزن شروع
      87
      وزن هدف
      54
      وزن فعلی
      67
      حالت من
      Movafagh
      وبلاگ زیباتنی من
      1
      سلام عزیزم

من تازه عضو این سایت شدم

از توضیحاتی که گذاشتی ممنونم

می خواستم بپرسم روزی چند قاشق عسل میشه خورد؟ آخه من عادت دارم دم کرده زنجبیل رو با عسل و لیمو ترش بخورم اشکالی نداره؟ یا باید حذفش کنم برای این رژیم؟
      با مدعی مگویید اسرار عشق و مستی

تا بی خبر بمیرد در درد و خودپرستی

17. 2 کاربر، ارسال 3pideh را لایک کرده اند:

mehrabun251266 (09 دی 1392),خانم یزدانی (12 دی 1392)

انار آواتار ها
      کاربر سایت

گروه وزنی
      گروه وزنی

عنوان کاربر
      کاربر سایت
      میانگین پست در روز
      0.04
      قد
      178
      وزن شروع
      87
      وزن هدف
      72
      وزن فعلی
      84
      حالت من
      Sepasgozar
      سلام من طبعم گرم و تره
      یه رژیم پاکسازی واقعا نیاز دارم
      3 روز بگیرم کافیه؟؟؟؟
      بیشتر فک نکنم بتونم
      آخه اصن نون نداره
      حیف نیست با این قد خوش استیل نباشم آخه ؟؟؟؟؟ من امسال عید سایز 40 راحت میپوشم مطمینم

19. 2 کاربر، ارسال انار را لایک کرده اند:

Zenith (23 دی 1392),خانم یزدانی (12 دی 1392)

mehrabun251266 آواتار ها
      کاربر سایت

امتیاز زیباتنی
      75
      گروه وزنی
      گروه وزنی

عنوان کاربر
      کاربر سایت
      میانگین پست در روز
      0.08
      قد
      160
      وزن شروع
      97
      وزن هدف
      75
      وزن فعلی
      94
      حالت من
      Ashegh
      سپیده اشکال نداره
      من خودم چای رازیانمو با عسل شیرین میکردم میخوردم

سلام اناری
      توضیح داده شده که برای کسایی که تواناییشو ندارن خوبه که شبها از این نوع آش به عنوان شام استفاده کنن
      کلا رژِم های پاکسازی یک روزشم خوبم
      آس که باشی از شاهم سرتری :)

21. کاربر زیر پست mehrabun251266 را لایک کرده است:

Zenith (23 دی 1392)

• صفحه 1 از 6
  • 123 ...
  • آخرینآخرین